07.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplota těsně pod nulou nemohla techniku zaskočit

Po 18měsíční pauze od letní akce patřily plochy mezinárodního letiště v Havlíčkově Brodě opět technice, kterou má ve svém portfoliu akciová společnost PEKASS. Lednová přehlídka pod názvem ZIMA 2012/13 byla pochopitelně zaměřena především na představení techniky vhodné pro zimní údržbu komunikací a chodníků. Tu v sortimentu firmy zastupují v komunální sféře hlavně malotraktory ANTONIO CARRARO v nejrůznějších agregacích, nabídka silniční techniky se zase opírá o stroje a zařízení značek RASCO a ATC.

Počasí bylo tentokrát k účastníkům milosrdnější než před 3 roky na zimní akci, kdy se ručička teploměru pohybovala okolo -25°C. Letos bylo pod nulou jen lehce, nicméně sněhová pokrývka pro přichystané praktické ukázky a odzkoušení techniky byla dostačující. A pro ty návštěvníky, kterým by přeci jen byla zima, připravili organizátoři dostatečně velký vyhřívaný stan pochopitelně s bohatým občerstvením.
Vlastní prezentaci techniky zahájil předseda představenstva PEKASS a.s. Ing. Miroslav Pilz. „V posledních dvou letech jsme zaznamenali stabilní prodeje komunální techniky. Mírný útlum poptávky jsme zaznamenali vzhledem k ne zrovna příznivě nastaveným podmínkám dotační politiky, kdy městům a obcím potřebné finance zkrátka chyběly. Letos očekáváme i díky novým produktům v nabídce komunální a silniční techniky a snad i změnám v systému dotací zvýšení poptávek. Pokud se dotační podmínky nezmění, máme pro své zákazníky připraveny finanční produkty PEKASS Finance, na nichž spolupracujeme s renomovanými leasingovými společnostmi a bankami na českém trhu. Kromě úvěru, finančního či operativního leasingu mohou zájemci o naši techniku též využít programu PEKASS Assistance zabezpečujícího velmi vysoký standard servisních služeb a příznivou ekonomiku provozu užívaného stroje,“ uvedl Miroslav Pilz.
Stejně jako při prvním i druhém ročníku nevystavovala svoje produkty pouze pořádající společnost PEKASS. Na zdárném průběhu akce se podílely například společnosti VB Leasing CZ spol. s r.o. a S Morava Leasing a.s. s nabídkou svých finančních produktů, ruční nářadí a další produkty vystavila společnost Berner, oleje a maziva má ve své nabídce firma Fuchs Oil Corporation spol. s r.o. a kolekcí funkčního prádla Quostyl se pochlubila společnost Quo s.r.o. a novinky vozidel Volkswagen představil autosalon Auto Šrámek Havlíčkův Brod. Nicméně tím, za čím se sjeli do Havlíčkova Brodu návštěvníci prakticky ze všech koutů republiky, byla komunální a silniční technika, jež se představila ve více než patnácti soupravách a agregacích.

Traktory s inovacemi v mnoha variantách

Již druhým rokem je v prodeji univerzální komunální nosič pro celoroční využití ANTONIO CARRARO TTR 4400 HST II. Pohonnou jednotkou tohoto stroje je dieselový motor Yanmar s přímým vstřikováním a výkonem 38 koní. Výhodou nosiče s hydrostatickým pojezdem, pohonem 4x4 a přední i zadní uzávěrkou diferenciálu je možnost agregace nářadí do zadního i předního tříbodového závěsu nebo na úchytné body nad motorový prostor. Tam může být umístěn například kontejner při letní údržbě zelených ploch nebo sypač pro zimní období. Stroj tak zůstává kompaktní a velice obratný. Nosič byl agregován s čelní sněhovou radlicí WIEDENMANN Snow Master 3402 s vulkolanovým břitem a hydraulickým ovládáním, v zadním závěsu se variantně představila variabilní šípová sněhová radlice WIEDENMANN Snow Master Vario 3553. Ta může pracovat ve čtyřech různých polohách (natočení vpravo, vlevo, poloha V a Y). Každý ze segmentů radlice je samostatně odpružený a mohou být využity různé typy břitů – ocelové, pryžové či vulkolanové.
Také druhá ze souprav využívala nosič ANTONIO CARRARO TTR 4400 HST II s otočným pracovištěm řidiče. Otočný systém řízení usnadňuje obsluze manévrovatelnost se strojem a poskytuje jí dokonalý přehled o práci nářadí. Vpředu nesl traktor dvoustupňovou sněhovou frézu WESTA 36 L v odlehčené verzi určenou pro práci s malotraktory a lehčími univerzálními nosiči. Nad motorovým prostorem umístěný sypač VESTAS-HYDROMANN Snowline P-170 pracuje se zásobníkem s kapacitou zhruba 300 l materiálu. Kotoučové rozmetadlo i vynášecí dopravník jsou hydraulicky poháněné.
Jako třetí v pořadí se představil loňský držitel titulu „Traktor roku 2012“ v kategorii speciálních traktorů, ANTONIO CARRARO 100 ERGIT TRH 9800. Jde o kompaktní stroj vysokého výkonu s hydrostatickým pojezdem. Poháněn je čtyřválcovým motorem Yanmar turbo s výkonem 87 koní. Směr pojezdu mění obsluha reverzorem umístěným pod volantem. I u tohoto traktoru má ovšem řidič k dispozici otočné pracoviště a komfortní kabinu s klimatizací.
Nosiče s kloubovým řízením zastupoval model ANTONIO CARRARO SP 4400 HST. U tohoto stroje není otočné řízení, ale díky kloubu jde o velice obratný stroj s možností tří rychlostí pojezdu v rozmezí 0 až 30 km/h. Pracovním nářadím byl zametací kartáč WIEDENMANN Combi Clean 2350 určený pro agregaci s malotraktorem či nosičem o výkonu až 30 kW. Kartáče se vyrábějí v pracovních záběrech od 1,0 do 1,4 m. Výsečový kartáč určený k odstraňování sněhové pokrývky je poháněn kardanem, případně může jeho funkčnost zajistit hydraulický okruh traktoru. Kartáč s hydraulickým natáčením vpravo i vlevo je opatřen patkami na montáž sběrací vany na smetky, s plným výpletem tedy může velmi dobře pracovat i v letním období. Je možné i připojení bočního přimetacího kartáče.
Do kategorie ekonomických verzí malotraktorů patří model ANTONIO CARRARO TRX 6500 řady ERGIT. Traktor poháněný dieselovým motorem Perkins o výkonu 57 koní. Připojená sněhová radlice RASCO Bilo 1.8 pracuje s jedním štítem a segmentovým břitem z volitelného materiálu. Je vybavena opěrnými koly a bočními dorazy.
Největším a nejvýkonnějším zástupcem značky ANTONIO CARRARO byl v Havlíčkově Brodě model 100 ERGIT TRG 10400 poháněný motorem VM o výkonu 95 koní. Traktor kompaktních rozměrů má pohon 4x4 a přední i zadní uzávěrkou diferenciálu. I tento stroj se zvedací sílou tříbodového závěsu cca. 2,5 tuny je opatřen otočným pracovištěm. Nesený sypač WIEDENMANN Ice Master rovnoměrně a spolehlivě aplikuje veškeré sypké materiály. Je vhodný pro traktory od výkonu 28 kW. Může pracovat s kotoučovým rozmetadlem (šířka sypání s kotoučem 1,0 - 6,0 m), nebo bez kotouče válečkovým systémem (šířka posypu 1,2 m). Standardní objem zásobníku je 250 litrů, ale lze jej na přání zvýšit. Pohon je možný kardanem, popřípadě hydraulikou traktoru.
I když v zimních podmínkách, tak ve verzi bez kabiny pouze s ochranným sklopným bezpečnostním rámem (kabinu je ovšem možné doplnit) se prezentoval model malotraktoru ANTONIO CARRARO TIGRE 4000 II. U stroje, jež je poháněn dieselovým motorem Yanmar o výkonu 31 koní, se kompletně změnil design a byla vylepšena ergonomie pracoviště řidiče. Obsluha má pro práci větší prostor a pohodlí. Agregovaná šípová radlice WIEDENMANN Snow Master Vario s odpružením jednotlivých segmentů se vyrábí v záběrech 1,2 až 1,8 m a může pracovat ve čtyřech pozicích.
Tak trochu s nádechem jara působil mezi stroji určenými pro zimní údržbu komunikací poslední zástupce značky ANTONIO CARRARO TIGRE 4400 F. Nejen, že byl stejně jako předchozí model představen ve verzi bez kabiny, navíc byl agregován s mulčovačem BERTI EKR 145. Tyto stroje vhodné pro práci v zadním i předním tříbodovém závěsu dlouhodobě patří do stabilní a žádané nabídky společnosti PEKASS.

Pro údržbu silnic a dálnic

Silniční techniku zastupují v portfoliu společnosti PEKASS především produkty chorvatského výrobce RASCO.
Sypač RASCO SOLID X 5.0 s objemem zásobníku 5m³ se představil jako vložený systém do korby vozidla, ale možná je i varianta zavěšení do rámu, či upevnění na hákový nosič kontejnerů. Sypač je doplněn chemickými nádržemi na solanku. Zadní kotoučové rozmetadlo je vyrobeno z nerezové oceli. Stroj zvládne posyp do šířky v rozmezí 2 - 8 (12) m. Zásobníky sypače jsou dodávány s kapacitou 1 až 8 m³. Na výběr jsou šnekový, dvoušnekový, pásový, nebo řetězový dopravník pro aplikaci i inertního materiálu. Ovládací panely EPOS s velkým digitálním displejem umístěný v kabině řídí šířku posypu, dávkování i symetrii posypu. Pohon sypače je řešen hydraulickým okruhem vozidla, popřípadě může mít sypač vlastní pohon.
Na vozidle Tatra se představil největší segmentový pluh značky RASCO VELEBIT 3.6 určený pro práci na dvou až čtyřnápravových vozidlech. Pluh s opěrnými koly má velmi dobré jištění a využívat může břity z různých materiálů. Na korbě nesla Tatra asfaltový termokontejner ATC 75 pro uchování a přepravu teplé obalované směsi. Kontejner má kapacitu 7,5 tuny asfaltové směsi, jejíž posun je řešen šnekovým dopravníkem. Po obou stranách v celé délce kontejneru jsou umístěny plynové hořáky, které zajišťují teplotu směsi až 175°C. Nástavbu je možné doplnit kotoučovým rozmetadlem, takže může v zimních měsících sloužit jako sypač.
Ukázku zimní techniky dále doplnily například agregace dvoustupňové sněhové frézy WESTA s traktorem John Deere 6330, či agregace variabilní šípové radlice a samonakládacího sypače RASCO s týmž modelem traktoru.
Ovšem největšími novinkami, jež se na letišti v Havlíčkově Brodě představily a odbyly si zde svoji tuzemskou premiéru, byly bezesporu univerzální nosiče RASCO MUVO a přehlédnout rozhodně nešla ani kombinace termokontejneru a recyklátoru ATC model ATR GREEN POWER. Těmto produktům se budeme podrobněji věnovat v samostatných příspěvcích v tomto a příštím čísle.

Popisek: Mezi předvedenými stroji nemohl chybět loňský držitel titulu „Traktor roku 2012“ v kategorii speciálních traktorů, ANTONIO CARRARO 100 ERGIT TRH 9800

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down