Teorie napověděla, praxe rozhodla

Pravidelným hostem stránek našeho časopisu bývá česká rodinná strojírenská společnost DAKR, která si letos připomíná 33 let od začátku své existence. Založili ji nadšenci motivovaní počáteční snahou o výrobu bubnových sekaček. K nim postupem času přibývaly další produkty určené zejména pro údržbu zelených ploch.

Pilířem současného programu firmy DAKR je jednoúčelová i multifunkční, jedno- a dvouosá technika určená především pro kosení vysoké trávy. V katalogu však najdeme také stroje pro celoroční využití v hobby i profi sféře.

Impuls z Havlíčkova Brodu

V souladu s tématem srpnového vydání jsme se vypravili do vesnice Chválkov, konkrétně její osady Rutov ležící v nadmořské výšce zhruba 630 m, patřící k obci Mnich v okrese Pelhřimov (kraj Vysočina). Zdejší obyvatel Jiří Semotán vlastní již mnoho let jednoosý lištový žací stroj MF-70.

„Obhospodařuji sad a místy podmáčenou louku o celkové výměře asi 1500 m2. Údržba zahrnuje dvě seče za sezónu, sena a otavy, tedy kosení vysoké trávy s jejím následným usušením a využitím ve formě sena pro krmení domácích zvířat. Protože letitá „emefka“ už občas vypovídá poslušnost a ztrácí výkon i produktivitu, nastal čas na pořízení nového pomocníka. Začal jsem se poohlížet po náhradě,“ vysvětluje Jiří Semotán.

Protože je pravidelným návštěvníkem předváděcích akcí, především Dnů zahradní a komunální techniky (DZKT) v Havlíčkově Brodě, na loňském ročníku uvízly v jeho hledáčku stroje značky DAKR. Hned na místě si je „osahal“, získal základní informace a odvezl si domů propagační materiály. Domluvil se s obchodním zástupcem výrobce Markem Dančákem na praktickém vyzkoušení v konkrétních podmínkách předpokládaného nasazení.

Uzávěrka naruby

Den D nastal v pátek 9. června 2023, kdy přivezl Marek Dančák do Rutova dvě varianty pracovních nástavců pro sečení vysoké trávy na rozlehlých pozemcích – dvoububnovou sekačku RZS121 a čtyřdiskovou žací lištu DZS125. K nim přibalil jednoosou stavebnicovou pohonnou jednotku/nosič nářadí Panter FD3eco.

Jejím srdcem je motor Briggs & Stratton s objemem 344 cm3 a výkonem 13,2 k. Hydrostatická převodovka umožňuje plynule volitelnou rychlost vpřed (0-8) a vzad (0-4 km/h). Náprava je vybavená diferenciálem s uzávěrkou. Výškově a stranově nastavitelná řídítka, široký rozchod kol a nízké těžiště prospívají práci ve svazích. Nosič nářadí lze za příplatek ještě víc rozšířit – každé kolo zhruba o devět centimetrů. Při tomto řešení se doporučuje využít kryt zabraňující namotání trávy na poloosy.

„Výhodou hydrostatu je, že drží víceméně konstantní rychlost i při jízdě z kopce. Každý si tak může nastavit pracovní podmínky, které mu nejvíc vyhovují. Uzávěrka diferenciálu se ovládá mechanicky. Na rozdíl od traktorů nebo terénních strojů se ve výjimečné situaci nezapíná, ale právě naopak. Při rovné jízdě je pro udržení přímého směru přínosné uzávěrku zapnout a vypíná se až při otočce na úvrati. Jedná se o provozně prověřené řešení, které nepřenáší výkon, ale pouze spojuje a rozpojuje poloosy, a to i při zátěži,“ upřesňuje Marek Dančák.

Rozhodují podmínky

„Často se mně zájemci táží, s jak vysokou trávou si naše technika poradí. Je třeba zohlednit hustotu, typ porostu a účel, pro který chcete trávu využívat. Při výběru stroje hrají roli i finanční možnosti. Vezmeme-li do úvahy všechny faktory, jsme schopni dodat vhodného pomocníka pro chalupáře, zahradníky, na velké pozemky, pro komunální a další nasazení. Ani metr a půl vysoká tráva není pro naše stroje překážkou,“ pokračuje Marek Dančák a navazuje:

„Někdo kombinuje i víc typů žacího ústrojí, protože každé má své pro i proti. Například mulčování je energeticky nejnáročnější a je potřeba k němu vybrat optimální pohonnou jednotku. Nelze jednoznačně říci, že některé sečení je nejlepší a jiné, třeba i vzhledem k nižší ceně, horší. Každé je na něco dobré a na něco jiného špatné. Záleží na konkrétních podmínkách.“

V Rutově byla tráva před první sečí asi 80 cm vysoká, hustá, silná, plná ranní rosy a místy polehlá. Jednotka Panter FD3eco byla zánovní, pracovní nástavce běžným provozem přiměřeně opotřebené. „Pozemek a veškeré překážky na něm mám za dlouhá léta dobře zmapované. Největším nepřítelem pro zdárné sekání jsou ve vysoké trávě nepředvídatelné krtiny, především ty mokré,“ podotýká Jiří Semotán.

Dvoububnová RZS121

Jako první přišel ke slovu žací nástavec RZS121 s hmotností 65 kg, šířkou záběru 121 cm a výškou strniště asi 3,5 cm – univerzální doplněk, který si dobře poradí s každým typem porostu za každých podmínek. Tuto sestavu s oblibou používají ochránci přírody v cenných lokalitách s první sečí třeba až v polovině července. Jak nám řekl Marek Dančák, nikdo si nestěžoval na nevhodný výběr.

Žací jednotka je poháněná od motoru kevlarovým klínovým řemenem a následně od převodovky s pomocí řetězů a ozubených kol. Díky tomuto řešení se nože nemohou potkat. Sada vydrží podle Marka Dančáka bez nabroušení v závislosti na podmínkách zhruba 50 hodin. Nože s oboustranným ostřím je možné otáčet a při troše šikovnosti brousit i bez nutnosti demontáže z bubnů.

Posekaná tráva putuje do prostoru o šířce asi 40 a výšce 25 cm mezi robustními bubny s ocelovými podběhy. Jejich umístění na silentblocích s mírně plovoucí polohou umožnuje dobré kopírování terénních nerovností. Při provozních testech v Rutově se dvoububnová sekačka nezahlcovala a dobře si poradila i s hustou a polehlou trávou. Nevýhodou je řádkování do vyšších „hrůbků“, které je potřeba kvůli dobrému proschnutí obracet s využitím další techniky nebo ručně – hráběmi s vynaložením značné fyzické námahy.

Disková DZS125

„Podle mých zjištění nikdo v Evropě, možná ani na světě, nevyrábí takto řešenou čtyřdiskovou žací jednotku jako je DZS125 v agregaci před ručně vedenou jednoosou pohonnou jednotku. Náš pracovní nástavec o hmotnosti 62 kg, se šířkou záběru 125 cm a výškou strniště 5 cm je tedy výjimečný. Výhodou je, že za sebou zanechává pěkně rozprostřenou trávu, která lépe prosychá. Je také jednodušší řešit následky po případné kolizi. Může se poškodit nůž, ale díky mosaznému střižnému kolíku zůstane bez újmy časování. Rychlým a laciným řešením je přebroušení nože,“ podotýká Marek Dančák a vztyčuje varovný prst:

„Také zde platí, že disková lišta dobře obstojí pouze v některých konkrétních podmínkách. Občas si ji někdo pořídí s přemrštěnými představami, které se potom v praxi nenaplní. Výsledkem může být nespokojenost končící až verdiktem typu, to jsem si neměl kupovat. Proto upozorňujeme zájemce, které zaujme třeba jen šířka záběru, na limity například v podobě sekání extrémně náročných porostů v neznámém terénu.“

Rozuzlení

Marek Dančák nejprve podrobně seznámil Jiřího Semotána s ovládáním techniky včetně výměny příslušenství a otevřeně popsal výhody a nevýhody obou typů žacích nástavců. Poté se postavil za řídítka, které brzy předal potenciálnímu zájemci. Ten měl dostatek času na důkladné praktické vyzkoušení sestav při různých situacích – přímé jízdě po rovině i svažitém terénu, po vrstevnici i spádnici, při objíždění překážek a otáčení na úvratích…

Jiří Semotán se jako dlouholetý zemědělský mechanizátor a uživatel podobné techniky se strojem a jeho ovládáním rychle sžil. „Před definitivním rozhodnutím jsem si vzal nějaký čas na rozmyšlenou. Po zralé úvaze nakonec padla volba na pohonnou jednotku Panter FD3eco s jednobubnovým sečením RZS70K se šířkou záběru 69 cm. Kromě toho, že tato sestava pro naše nepříliš rozlehlé pozemky dobře vyhovuje a stačí, nás k této volbě přivedly i výrazně nižší pořizovací náklady na pracovní agregát,“ zdůvodňuje výběr třetí možnosti.

Pro úplnost – sestavu dodala do jednoho týdne od objednání společnost SEVAN z nedaleké Obrataně, která zajistí i záruční a pozáruční servis. V Rutově, potažmo Chválkově a Mnichu, již ostatně dlouhodobě pečuje o širokou flotilu žací techniky.

Text a foto Jan Kroupa

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down