Technologie je založena na jednoosém nosiči

Zakládání zahrad, veřejné a firemní zeleně, trávníků a jezírek i péči o veřejnou, firemní a soukromou zeleň se věnuje v Třeboni a okolí Ing. Milan Sodomka. Již čtvrtou sezónu je jeho největším pomocníkem jednoosý nosič BCS Action 740 s řadou výměnných adaptérů.

Kromě uvedených činností se Milan Sodomka okrajově zaměřuje také na péči o stromy, výsadbu vzrostlých dřevin, rizikové kácení a frézování pařezů.
„S poskytováním zahradnických služeb jsem začal již v roce 1999 při studiu vysoké školy a práci si nabíral podle časových možností. Začínal jsem s údržbou zahrad, ke které časem přibylo i pěstování vhodných rostlin. Ovšem v roce 2002 zasáhly naši zahradu povodně, které napěstované kultury zcela zničily. Vše tak muselo po dokončení studií začít znovu od začátku. Postupně jsem získával zakázky pro město, okolní obce i stavební společnosti, ale hodně se věnuji též soukromé zeleni. Ve spolupráci s architektem Ing. Janem Makovičkou jsme schopni realizovat zahrady od návrhu, přes pokládky travních koberců, výsadby až po jejich pravidelnou údržbu podle přání a potřeb zákazníků. Původně jsem pracoval s malotraktorem TK, ale ten přestal vyhovovat. Proto jsem se rozhodl pořídit jednoosý nosič. Zaujal mě nosič BCS z nabídky společnosti SOME JH, který vyhovoval nejen příznivou cenou, ale pro moji činnost se zdála vhodná a dostačující i jeho výkonnost a variabilita možností připojení pracovního nářadí,“ přibližuje zaměření své práce a důvody pořízení nového stroje Ing. Milan Sodomka.

Spolehlivý a variabilní stroj

Potřeba obnovy technického parku vznikla před třemi lety, kdy zažívaly velký boom fotovoltaické elektrárny. O jeden větší areál v Českých Velenicích se stará i Milan Sodomka. „Pěšinky mezi fotovoltaickými panely bylo třeba osít trávou a pro přípravu půdy na založení trávníku zvláště v omezených prostorách je jednoosý stroj zřejmě jediným možným řešením. Proto bylo o jeho koupi rozhodnuto.
Postupně jsem pak podle potřeb dokupoval jednotlivé adaptéry. Variabilita vhodného příslušenství je opravdu široká. Navíc stroj je vybaven rychloupínacím čepem. Výměna nářadí je tedy velice jednoduchá a rychlá. Pokud mám k dispozici pomocníka, nezabere více než dvě minuty. Pouze rotační brány vzhledem ke své vysoké hmotnosti na rychloupínacím čepu pracovat nemohou, jelikož by došlo ke změně těžiště a nosič by byl hůře ovladatelný.
Kromě zmíněných rotačních bran používám nejčastěji pluh, rotavátor, dvourotorový bubnový žací stroj s menším sběrným košem, lištovou sekačku a mulčovač. Tyto adaptéry mi plně dostačují a vyhovují. Například s lištovou sekačkou jsme úspěšně posekali i deset let neudržovanou louku s nálety o průměru až tři centimetry, dobrou službu odvádí i bubnový žací stroj, se kterým se díky žabkám na žacím bubnu nemusím bát vjet do jakéhokoli terénu, jelikož při střetu s překážkou nehrozí poškození.
Ani s vlastním nosičem žádné problémy dosud nebyly. Pracuje čtvrtou sezónu a kromě pravidelné údržby, výměny oleje a výměn opotřebitelných součástek na adaptérech žádný servis nepotřeboval.
Spokojen jsem i s přístupem dodavatele, jindřichohradeckou společností SOME. Její zástupci vždy dobře poradili při výběru vhodných nových adaptérů, které jsem měl po objednání k dispozici do dvou týdnů. A opotřebitelné náhradní díly (nože apod.) jsou k dispozici ve skladu ihned.
Po zkušenostech čtyř uplynulých sezón, které jsem s nosičem BCS Action 740 absolvoval, mohu říci, že rozhodně nejde pouze o hobby techniku. Naopak se díky své spolehlivosti, funkčnosti, výkonnosti, flexibilitě a snadné ovladatelnosti řadí mezi mechanizaci vhodnou pro profesionální využití,“ uzavírá Milan Sodomka.

Popisek:

Stroj si v agregaci s lištovou sekačkou poradí i se starou přerostlou trávou i nálety do průměru 3 cm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *