Technika pro opravy výtluků a výstavbu krajnic

S prasklinami, výtluky a dalšími poškozeními se na českých silnicích setkáváme prakticky každý den. Obzvlášť po zimě je výskyt defektů hojnější působením vody a mrazu. Proto je třeba vozovky neustále opravovat. Nejenom pro tyto činnosti, ale také k výstavbě komunikací, jsou vhodné stroje od výrobní společnosti Strassmayr, kterou na českém trhu od roku 2019 výhradně zastupuje firma KOMATEC, s. r. o., se sídlem v Klech u Mělníka. Podívejme se na její produktové portfolio podrobněji.

Uvedená technika má velmi široké spektrum využití. S její pomocí je možné opravovat divoké spáry, dále výtluky formou turbo vysprávkových souprav, vhodná je i pro mikrokobercové plošné nástřiky nebo zakládání nových či opravy stávajících krajnic. Dá se tedy říci, že produkty se značkou Strassmayr jsou nosnými partnery pro stavební firmy a subjekty zabývající se údržbou a opravami komunikací.

Trocha historie

Na našem trhu není Strassmayr žádným nováčkem. První stroje této značky se zde začaly objevovat již po revoluci v roce 1991. Nicméně historie této společnosti se začala psát v Rakousku již před více než osmdesáti lety, a to v roce 1938 v malém městečku Adlwang.

Zpočátku se rodinná firma zabývala zpracováním kovů. Poté díky společnému odhodlání rodiny Strassmayrových a nově vznikajícím možnostem rozvoje vyrobila na přelomu let 1965 a 1966 první bitumenový postřikový stroj poháněný traktorem, což znamenalo novou kapitolu v historii společnosti. Od té doby je její klíčovou činností výroba techniky pro výstavby a opravy komunikací.

Strassmayr se ale na historické výsledky nespoléhá. Každým rokem posouvá svou techniku dále, aby odpovídala současným trendům s důrazem na vysokou kvalitu výstavby a opravy komunikací. Se stroji této značky se dnes setkáme nejen v Evropě, ale skutečně po celém světě.

Aktuální sortiment

Současná firemní nabídka zahrnuje patchery neboli turbo vysprávkové soupravy, termokontejnery, zakladače – rozšiřovače krajnic, mikrokobercové nástavby, vařiče zálivkových emulzí, frézy na divoké spáry, distributory asfaltu, plošné vysprávkové systémy a další produkty. Zaměřme se na opravy výtluků a výstavbu či úpravy krajnic.

Díry, díry a zase ty díry. Kdo by se s nimi nepotkával každý den, kdy auto narazí do nějaké té větší či menší prolákliny na silnici. Zde je potřeba konstatovat, že za tyto defekty nenesou vinu silničáři, kteří se o cesty starají, ale především počasí, únava materiálu a také přetíženost našich komunikací. Naopak silničáři jsou ti, kteří se snaží s uvedenými neduhy silnic bojovat všemi prostředky.

Turbo vysprávkové soupravy

Jednou z možností opravy výtluků je využití turbo vysprávkových souprav, takzvaných patcherů, formou nástřiku kameniva a pojiva. Strassmayr jich nabízí hned několik variant a velikostí s modelovým označením STP. Mohou mít aplikační rameno a obsluhu v zadní nebo přední části vozidla.

U modifikace s ramenem před vozidlem je možné volit mezi manuální obsluhou nebo jeho elektronickým ovládáním prostřednictvím joysticku z místa řidiče, což je výhodné nejen z hlediska nákladů na jednočlennou posádku. Jde totiž navíc o velmi bezpečnou variantu, která omezuje riziko zranění obsluhy při běžném provozu na komunikacích. Joystickovou verzi je možné doplnit také o dálkové ovládání rádiem.

Čelní aplikační rameno s řízenou oscilací vývodů vzduchu, kameniva a trysky s asfaltovou emulzí disponuje optimálním pracovním dosahem a je velmi dobře viditelné z místa řidiče. Proporcionální ovládání je intuitivní a jednoduché. Nástavbu je možné agregovat na jakýkoliv typ a značku podvozku – podle zvolené varianty jako výměnnou nebo vloženou do korby. Pohon lze řešit vlastním diesel hydraulickým agregátem, nebo od hydraulického systému podvozku.

Teplá obalovaná směs

Druhou technologií jsou opravy výtluků s pomocí teplé obalované směsi, pro něž jsou určené termo kontejnery. I zde má Strassmayr v nabídce také několik variant a velikostí – s označením AC. Samozřejmostí je dvojité opláštění, termo izolace, vyhřívání, ocelová čtyřdílná hydraulicky ovládaná střecha atd. Výstupní prostor obalované směsi je možné doplnit externím šnekovým dopravníkem pro rozšíření operability pokládky. Současně lze agregovat hydraulickou plošinu pro převoz například vibrační desky.

Nástavbu je možné stejně jako u předchozí patcherové technologie agregovat na jakýkoliv typ a značku podvozku, opět jako výměnnou nebo vloženou do korby. Stejně tak pohon lze řešit vlastním diesel hydraulickým agregátem, nebo od hydrauliky podvozku. Z hlediska technologie, typu a velikosti nástavby je z čeho vybírat.

Zakládání a rozšiřování krajnic

Další technikou od společnosti Strassmayr pro výstavbu a opravy komunikací jsou zakladače a rozšiřovače krajnic modelové řady BF, jichž je na výběr hned několik variant a velikostí. Volba může padnout jak na tažené stroje za nákladním automobilem, tak na tlačené agregované na stavební mechanizaci nebo traktorech.

Zákazníci obyčejně dávají přednost druhé verzi. Výhodou tlačené techniky je vysoká rychlost pokládky. K tomu přistupuje možnost ovládání z místa řidiče nosného prostředku. Pracovní záběr může činit až tři metry. Stroj lze dovybavit automatickou nivelací pokládky. Jeho celková výkonnost je úctyhodná.

Rovněž použití teplé obalované směsi je možné, a to po výměně dopravníku za ten, který je vhodný pro působení vysokých teplot. Také zakladače – rozšiřovače krajnic se značkou Strassmayr jsou poháněné buď od hydraulického systému nosného prostředku nebo prostřednictvím vlastního diesel hydraulického agregátu.

Foto archiv/KOMATEC

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2023)*

 

K obrázkům:

1: K dispozici je hned několik variant a velikostí turbo vysprávkových souprav (patcherů) pod společným označením STP

2a, 2b, 2c: Vysprávkové soupravy STP mohou mít zadní nebo čelní aplikační rameno (foto) ovládané joystickem nebo na dálku radiem

3a, 3b: Strassmayr nabízí také různé varianty tažených a tlačených (foto) zakladačů a rozšiřovačů krajnic modelové řady BF

4: U zakladačů a rozšiřovačů krajnic je možná při využití speciálního dopravníku aplikace teplé obalované směsi

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down