Ta nejlepší zametací technika

Výhradním dovozcem zametacích strojů BUCHER Schörling do České republiky a na Slovensko je firma HANES, s. r. o. Výrobce včas zachytil vývoj technologií v oboru i změny obchodních podmínek v Evropské unii. Společnost HANES tak může městům, obcím a firmám nabídnout moderní zametací stroje, které nezklamou ani ty nejnáročnější uživatele a vyhovují přísným normám na ochranu životního prostředí.

Firma BUCHER Schörling, největší výrobce zametacích strojů, v současnosti nabízí tři modely kompaktních samojízdných zametačů CityCat a tři zametací nástavby CityFant a OptiFant pro komerční podvozky. Kompletní flotila tak zahrnuje stroje všech kategorií, tj. s objemem zásobníku na smetky od jednoho do osmi metrů krychlových.

Do úzkých uliček

Nejmenším strojem v řadě kompaktů je CityCat 1000 se zásobníkem na smetky o objemu jeden metr krychlový. Dodává se s řiditelnou přední nápravou, ale na přání i ve verzi s oběma řiditelnými nápravami. Vybaven je dvěma kartáči na robustních ramenech, ovládaných nezávisle na sobě, jednotlivé funkce volí obsluha tlačítky na ovládacím panelu.
Celková výška stroje je necelé dva metry, šířka 1,1 metru a kartáče je možno nastavit na záběr od 1000 do 2200 mm. Kompakt je tedy ideální do míst s omezeným přístupem, například v historických centrech měst. Poradí si však i s úklidem parkovišť u supermarketů a nezklame ani v nové zástavbě s úzkými chodníky. Na přání je možné jej vybavit různým příslušenstvím, včetně sypače, sněhového pluhu (kartáče), což umožní jeho celoroční využití.
Jako u všech strojů klade výrobce důraz na komfort obsluhy. Ovládací prvky, odpružené šasi a ergonomická kabina zaručují řidiči pohodu i při déletrvající práci. Řidič se tudíž může spolehnout na vysoký komfort, velice jednoduché ovládání a snadnou údržbu stroje.

Univerzální a úspěšný

Prostřední z trojice zametacích kompaktů, CityCat 2020 je v současnosti nejprodávanějším zametacím strojem ve své kategorii v Evropě. A tento primát drží i v Česku a na Slovensku.
Konstrukce i výkon motoru jej předurčují k univerzálnímu využití. Uklidí chodníky i velké parkoviště, zámecké parky i dvory továren, ale také běžné i hlavní silnice v menších městech. Model SL se dvěma bočními kartáči má záběr až 2000 mm, model XL s třetím předním kartáčem až 2700 mm. Stroj se zařazuje do kategorie s objemem zásobníku dva metry krychlové, ten je možno vyprázdnit přímo do běžného typu kontejneru.
Zásobník na vodu má objem 300 l, trysky skrápějí přední kartáče a zvlhčují i smetky v sací hubici, takže v kombinaci s přívodem recyklační vody ze zásobníku zametání bezprašné i v nejtěžším nasazení.
Pohonná jednotka má dost síly i při těžkém nasazení, hydrostatický pohon umožňuje plynulé řízení pojezdové rychlosti v rozmezí 0-50 km/h a dva režimy jízdy. Přeplňovaný vznětový motor splňuje emisní limity EURO 5 a nebo EuroMot3A a ve spojení s hydrostatickým pojezdem a výkonovou hydraulikou dodává jen tolik výkonu, kolik je potřeba.
Ergonomicky umístěné ovládací prvky, plně odpružený podvozek a kabina jsou garancí jízdního a pracovního komfortu pro obsluhu i při dlouhém nasazení. Kloubové řízení zaručuje sledování stopy: kudy projede přední část, tam se protáhne i záď.
Důležité je, že zametá i v zimě, neboť přední kartáče a sací hubice na stroji zůstávají i při nasazení zimního příslušenství.

Největší kompakt do města

Největším kompaktem je zametací stroj CityCat 5000. Standardně oboustranné zametání, možnost volby natáčení náprav (přední, nebo současně i zadní) a hydrostatický pojezd garantují skvělou manévrovatelnost. To vše stroj předurčuje pro úklid městských uliček, pěších zón, uplatní se ale i na silnicích a větších prostranstvích. Je tedy univerzální a prakticky všestranný. Pracovní záběr kompaktu je od 2200 mm až do 3100 mm a zásobník má velikosti čtyři kubíky. Sběrací zařízení hydraulicky posuvné do stran až o 500 mm dobře kopíruje okraje vozovky. Tichý, silný a hospodárný vznětový motor splňuje emisní limity EURO 5 a nebo EuroMot3A ve spojení s hydrostatickým pojezdem a výkonovou hydraulikou dodává pouze tolik výkonu, kolik je právě třeba. Tím výrazně snižuje spotřebu paliva. Vodní nádrž má objem 750 l, což ve spojení s recirkulací vody stačí k dokonalému zvlhčení prachu v jakýchkoliv podmínkách a po dlouhou dobu.
Prostorná, odhlučněná kabina s výborným výhledem (a to i na sací hubici) nabízí řidiči potřebný komfort. Sklopná kabina a zásobník podstatně usnadňuje přístup ke všem agregátům při údržbě a servisu.
Přes tyto výborné vlastnosti jsou velké kompaktní zametací stroje stále trochu nedoceněny. Jako nevýhoda je možná vnímána přepravní rychlost nejvýše 50 km/hod, existuje ale i varianta s přejezdovou rychlostí 80 km/hod. Tento snad jediný „hendikep“ je ale bohatě vyvážen pracovním výkonem a spolehlivostí. Zkušenost z praxe je, že když se někdo rozhodne CityCat 5000 koupit a vyzkouší jej v provozu, již na něj nedá dopustit…

Ve znamení inovací

Pro náročný úklid velkých měst, silnic, dálnic a jiných rozsáhlých ploch (například letišť) jsou určeny zametací stroje CityFant 5000, CityFant 6000 a OptiFant 8000, které se montují jako nástavby na komerční podvozky. Výrobce BUCHER Schörling nabízí novou generaci zametacích nástaveb s mnoha inovacemi, které jsou obvykle uplatněny i v kompaktních strojích. K těm nejdůležitějším patří:
– Koncept oboustrannosti: Konstrukce a uspořádání komponentů do značné míry unifikuje nástavby s řízením a zametáním na levé či pravé straně. Kontrolní a plnící otvory jsou na levé i pravé straně atd. Nástavby CF5000 a 6000 mají stejnou šířku, liší se pouze objemem zásobníku. Pro všechny typy jsou v nabídce stejné zametací agregáty, stejné typy nástavbových motorů, ventilátorů, identické ovládání všech modelů. To významně ulehčuje obsluhu stroje, ale sjednocuje také použité komponenty, tudíž i potřebné náhradní díly.
– Pohon sestavy: Nástavba je poháněna buď samostatným nástavbovým motorem, nebo motorem od podvozku. Pohon z podvozku přitom může být typu Semi-hydrostat (hydrostatický pohon nástavby) nebo Full-hydrostat (hydrostatický pohon nástavby i pojezd podvozku). Jednou z výhod hydrostatického pohonu podvozku je redukce pojezdové rychlosti i pod 1 km/h. To výrazně usnadňuje čištění hrubých nečistot, například po frézování vozovky, při úklidu velké stavby a podobně.
– Zvýšení výkonu: Výstup vzduchu z ventilátoru již není vyveden do rámu podvozku jako ve starších verzích, ale nad kabinu řidiče. Tímto opatřením a dalšími inovacemi se zvýšil sací výkon až o 20 % bez navýšení spotřeby pohonných hmot.
– Kvalita práce: Válcový kartáč zametá i nečistoty ve stopě předního kola podvozku, což usnadňuje jejich nasátí. Sací hubice s přimetacím kartáčem se při práci vysune z obrysu do strany a řidič může ve zpětném zrcátku neustále kontrolovat kvalitu práce.
– Vodní hospodářství: Ve všech kategoriích nabízejí stroje a nástavby BUCHER Schörling nejvíce vody na zkrápění. Velký objem nádrže na vodu dovoluje obsluze pracovat dlouho bez přerušení. U všech strojů a nástaveb je k dispozici systém recyklace vody. Voda nasátá s nečistotami do zásobníku na smetky se částečně separuje a znovu použije pro zvlhčení nasátých nečistot v sací hubici. Nádrž je možno se zásobníkem snadno propojit a celý prostor pak naplnit vodou: nástavba se tím promění ve výkonné kropicí a mycí zařízení.
– Komfort obsluhy: Součástí nového řídicího systému je i ovládací a kontrolní panel v kabině. Řidič nejen snadno kontroluje provozní parametry, ale může si provozní režim předem nastavit podle povrchu vozovky, charakteru nečistot, počasí atd., uložit do paměti a znovu použít podle potřeby. Panel má vstupy až pro čtyři kontrolní kamery. Joystickem se ovládá vysouvání a zasouvání zametacího ústrojí a otevírání klapky hubice, což významně zkvalitňuje práci. Důležité jsou dvě nové funkce: tlačítko „B“ přepne výkon na maximum na dobu asi 15 vteřin, což dovolí zlikvidovat i mimořádnou nečistotu (například rozbité sklo). Pomocí žlutého tlačítka „pauza“ má řidič možnost najednou pozastavit (a opětovně zapnout) všechny činnosti, což například při častém stání na křižovatce ušetří mnoho paliva, vody a ometání kartáčů.
– Bezpečnost práce: Vyklápění zásobníku je bezpečné a komfortní: Řidič má k dispozici kabel s ovladačem a může tak mimo kabinu kontrolovat průběh práce. Bezpečností vzpěra dovoluje zvolit čtyři úhly fixace vyklopení zásobníku, nerezový vnitřní povrch a čisté linie zásobníku usnadní jeho vyčištění tlakovou vodou z nádrže zametací nástavby.
– Víceúčelovost: Ke všem zametacím strojům je k dispozici bohaté příslušenství. V letním období se aplikuje například kartáč na odstranění plevelů a hrubých nečistot bez použití chemikálií, přídavná sací hadice pro těžko přístupná místa, nebo vysokotlaké mycí zařízení pro umývání komunikací, ruční mycí hadice pro čištění zastávek hromadné dopravy, dopravních značek. Zásobník na nečistoty slouží v tomto případě jako zásobník na vodu.
– Celoroční využití: V zimě se uplatní především rychlovýměnné systémy nástaveb. Podvozek lze pak osadit pluhem pro odklízení sněhu a sypačem posyp komunikací.
– Ochrana ovzduší: Všechny zametací nástavby i všechny kompaktní zametací stroje BUCHER Schörling používají motory, jež splňují emisní normu EuroMot 3A i připravovanou přísnější normu EuroMot 3B. A všechny mají certifikaci EU jako zametací stroje, které nejlépe zachycují pevné částice PM10 – ve všeobecně platném testování dostaly tři hvězdičky, což je nejvyšší možné ocenění.
– BUCHER Schörling má ve skupině ještě další dvě značky zametacích strojů: Johnston Sweepers, ta reprezentuje nižší třídu zametačů a značku Beam, ta reprezentuje speciální zametače, vyráběné zakázkově pro specifické využití (pro letiště, industriální a těžké nasazení).

Marketing a financování

Za pozornost stojí propracovaný marketing firmy HANES. Pro stálé i potenciální zákazníky například každý podzim pořádají předváděcí akce HANES Open (v Česku) a HANES Days (na Slovensku). Zástupci firmy zde ukazují techniku v akci s předvedením reálných parametrů. Technika BUCHER Schörling obvykle nabízí nejvyšší výkony a nejlepší parametry, obvykle bývá i nejdražší na pořízení, vyšší investice je ale vyvážena nízkými provozními náklady, které v důsledku vedou i k značným úsporám! Proto se HANES nebrání předváděcím akcím na straně zákazníka, tj. v reálných podmínkách klienta, rádi Vám předvedou, že to co se uvádí v technické dokumentaci, platí i v realitě.
V činnosti firmy je třeba ocenit i pohotový servis techniky, který je zajištěn doslova v několika hodinách. Tendencí koncernu BUCHER je vyčlenit po Evropě více montážních závodů pro rozšíření kapacity a flexibility vůči zákazníkovi. Nástavby se dnes vyrábějí jako tzv. kity zametacích nástaveb, ty se pak montují u distributorů na vhodný podvozek. I společnost HANES, s ohledem na velikost a zkušenosti, je proškolená na montáž nástaveb, v Praze dnes montují nástavby nejenom pro ČR a SR, ale i pro další trhy.
Manažeři společnosti HANES při jednání připomínají zástupců měst a obcí, že případný nedostatek investičních prostředků na komunální techniku lze řešit i finančním leasingem, úvěrem anebo pronájmem. A kupříkladu na čisticí stroje lze získat i dotaci z evropských fondů. Mnohé radnice sice monitorují techniku a vyřizují žádosti o dotace svými pracovníky, ale mnohé se již obracejí na renomované poradenské firmy, které mohou mít lepší informace a více zkušenosti. Patří mezi ně například společnost Myland, s.r.o.. Ta nabízí obcím a městům celý balíček služeb, zahrnující vyhledání a dodávku strojů od smluvních dodavatelů, optimalizaci financování (leasing, úvěr) a zpracování žádostí o dotace z operačních fondů.

Popisek:

Zametací nástavba OptiFant 8000 reprezentuje to nejlepší, co je na našem trhu v této kategorii k dispozici

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *