Svěží vzduch pro techniku Kramer

Možná nad tímto nepříliš výřečným nadpisem pokrčíte rameny, ale proniknete-li do světa novinek od německého výrobce manipulační techniky Kramer, zjistíte, že tato fráze vystihuje vlnu inovací nejvýstižněji.

Elektrické pohony, inovace, designová i funkční vylepšení, to vše si pro nás přichystali v továrně v Pfullendorfu na rok 2023.

Elektřina stojí za zamyšlení

S prvním plně elektrickým nakladačem přišel Kramer už v roce 2016. Rozhodně pro něj nejde o neprobádanou oblast a pro tento rok nastupuje nová generace stroje KL25.5e s nosností 1750 kg a hmotností 3880 kg, jehož nejzásadnějším vylepšením je zcela nová lithium-iontová baterie, která má proti staršímu olověnému akumulátoru hned několik výhod.

Vysoká hustota energie, která umožňuje několik hodin provozu s možností rychlodobíjení během zhruba čtyř hodin do plna, a to za zlomek nákladů proti dieselové variantě. I tak vás možná napadne, že je to záležitost spíš pro fajnšmekry. Ne tak docela. Vždyť nová baterie funguje jako zcela bezúdržbový systém a v době, kdy pro čím dál víc strojníků je pravidelná údržba spalovacího motoru cizím pojmem, může být tím pravým řešením.

Také v kompaktním manipulátoru

KT144e (obr. 1) – i zde najdete plně elektrický pohon s „lithiovkou“ pod kapotou. Tento malý pracant se zatím v naftové variantě zabydluje na českém trhu a díky zdvihu až 4,3 m si najde místo na mnoha malých farmách, ale i v různých netradičních provozech. Dva tisíce nabíjecích cyklů – to je hodnota, po které má baterie stále kapacitu na 80 % nového akumulátoru. Takže na několik let máte i v intenzivním provozu určitě vystaráno.

Síla v novém vydání

Také u velkých manipulátorů s nosností 3 až 5,5 t (obr. 2) přišlo osvěžení v podobě barevného provedení kabiny a vylepšení tvaru blatníků. Největší novinkou je však přepracování motorového prostoru. Kramery se díky tomu stávají premianty ve výhledu z kabiny na pravou strany díky mimořádně zkosené kapotě. Výhled na pravé zadní kolo je nyní bez nejmenších potíží. Vyzkoušejte i vy výjimečnost německých manipulátorů, které mají všude pověst špičkových pracantů.

Adam Bauer, produktový manažer, STROM Praha

Foto archiv firmy

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2023)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down