Světový lídr se posouvá stále vpřed

Do letošního roku vstoupila britská společnost JCB, největší světový výrobce manipulátorů pro zemědělství i jiné obory, s dalšími novinkami a inovacemi. Tento progresivní přístup je v souladu s dlouholetou firemní filozofií.

Teleskopické manipulátory JCB Loadall nyní přicházejí s novou emisní normou motoru Stage V. Jak už to u společnosti JCB bývá zvykem, nejde pouze o novou technologii ošetření výfukových plynů, ale kompletní optimalizaci napříč celou modelovou řadou teleskopických manipulátorů.

Motory Stage V

JCB si vyrábí vlastní motory pro teleskopické manipulátory již od roku 2012. Všechny samozřejmě vyhovují veškerým technickým a legislativním náležitostem pro těžké využití v zemědělském provozu. Od roku 2021 splňují všechny motory JCB EcoMax požadavky emisní normy Stage V.

Pro dosažení tohoto cíle je k systému SCR (selektivní katalytická reakce), který JCB používá na svých manipulátorech od roku 2015, navíc včleněn DOC (oxidační katalyzátor) a DPF filtr (filtr pevných částic). V manipulátoru tvoří oba systémy – SCR a DPF jeden kompaktní celek (pod označením SCRF), aniž by se musela kapota nějak upravovat nebo zvětšovat. Tím je zachovaná bezkonkurenční viditelnost z kabiny přes kapotu motoru na pravou zadní stranu manipulátoru Loadall.

Místo dvou jeden

Další technickou inovací motoru je, že byl kompletně odstraněný problémový EGR ventil (recirkulace spalin) a místo složitějšího VGT turbodmychadla výrobce použil jednodušší prvek s elektronicky ovládaným obtokovým ventilem výfukových plynů (Wastegate). Vývojáři JCB tak zvládli ošetření výfukových plynů podle normy Stage V na jedničku. Systém je kompaktní a jednoduchý.

Na rozdíl od předchozích let, kdy se standardně montovaly do manipulátorů dva typy motorů (JCB EcoMax 444 a 448), je nyní k dispozici pouze jeden pohonný agregát, a to JCB DieselMax 448 se zdvihovým objemem 4,8 l. Naladěný je do tří výkonových kategorií: 81 kW (109 k), 97 kW (130 k) a 112 kW (150 k), a to podle výbavového stupně. Velmi podstatná informace je, že společnost JCB nesází na downsizing (zmenšování objemu motoru). Uvědomuje si, že velký zdvihový objem a s ním spojený kroutící moment i při nízkých otáčkách je především u zemědělských manipulátorů nenahraditelný.

Inovace modelových řad

Spolu se změnou emisní normy motorů došlo také k restrukturalizaci modelových řad manipulátorů JCB Loadall. Základním a nejlevnějším je výbavový stupeň AGRI s motorem o výkonu 81 kW (109 k) a čtyřstupňovou PowerShift převodovku s hydrodynamickým měničem. Díky zámku měniče na čtvrtém stupni dosahuje rychlosti až 40 km/h.  Dalším v řadě je výbavový stupeň AGRI SUPER, který má ve standardní výbavě motor o výkonu 97 kW (130 k) a odpružené rameno. K dispozici je se třemi typy převodovek. První je nová čtyřstupňová PowerShift s pojezdovou rychlostí 40 km/h, druhou léty osvědčená šestistupňová PowerShift převodovka se zámkem hydrodynamického měniče na 5. a 6. stupni s pojezdovou rychlostí 40 km/h. Třetí je unikátní převodovka Dualtech VT kombinující hydrostatický a mechanický převod.

Vrcholem u teleskopických manipulátorů JCB Loadall je výbavový stupeň AGRI XTRA, který má v „základu“ motor s výkonem 112 kW (150 k), odpružené rameno, klimatizaci a LED pracovní osvětlení. Zde si bude moci zákazník vybrat ze dvou typů převodovek – šestistupňové PowerShift nebo Dualtech VT.

Přesně podle potřeb

Aby těch inovací v modelové řadě nebylo málo, plánuje společnost JCB manipulátory Loadall ještě rozšířit o výbavový stupeň PREMIER, který by měl být nejlevnější variantou s motorem o výkonu méně než 75 koní a AGRI PRO, který se naopak stane nejvyšším a nejdražším výbavovým stupněm s motorem o výkonu až 174 k s maximální pojezdovou rychlostí 50 km/h. Navíc bude disponovat traktorovou homologací T1B.

Z předešlých řádků vyplývá, že převodek, výkonů motorů a výbavových stupňů u teleskopických manipulátorů JCB Loadall je opravdu hodně. Nám prodejcům to umožňuje ušít stroj každému zákazníkovi na míru konkrétně do jeho podmínek či specifických aplikací. Nejsme proto odkázaní pouze na jeden typ univerzálního stroje, který splňuje požadavky klienta pouze částečně.*

Michal Anton

Produktový manažer JCB, Pekass, a. s.

Foto archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down