Subtilní pracant s ocelovými svaly

Nedaleko od hranic s Rakouskem leží na levém břehu Dyje historické centrum jihozápadní Moravy, město Znojmo. Žije tady kolem 34 000 obyvatel; v celé aglomeraci, tedy včetně přilehlých samostatných obcí, potom více než 40 000 lidí. Snad každému se v souvislosti se Znojmem vybaví vyhlášené okurky, dobré víno nebo tradiční ovocnářství.

My jsme si protentokrát nechali na uvedené dobroty zajít chuť a v souladu s měsíčním tématem se zaměřili na místní údržbu zeleně. Travnatým porostům se ve Znojmě, ostatně jako všude jinde, v posledních dvou „mokrých“ sezónách náramně dařilo a prověřily schopnosti žací techniky do puntíku.

Realita přesvědčila

Za více než dvacet let existence podniku Městská zeleň Znojmu (MZZ) používali zaměstnanci stroje od všemožných výrobců. V počátcích stál základ parku techniky na žacích traktorech Etesia s mezinápravovým sečením a výsypem obsahu zásobníku na zem. Ty pracovaly bez závad více než deset let. Z dalších značek lze jmenovat Grillo s dobrým poměrem cena : výkon. Na mulčování slouží ve Znojmě spolehlivý a produktivní stroj s nulovým poloměrem otáčení John Deere ZTrak. Ten mají v MZZ od roku 2008 a dosud pracuje bez jediné závady v systému každodenního několikahodinového nasazení.

Před několika lety našel podnik zalíbení v žací technice se sběrem a nulovým poloměrem otáčení americké provenience Walker. Jeden stroj hrál hlavní roli na předváděcí akci v obtížném, vlhkém a vysokém porostu, kde obstál na výtečnou. Právě na ni se zástupci MZZ nachomýtli.

„Chtěli jsme řešit kvalitní údržbu zelených ploch se sběrem a poohlíželi se po vhodné technice. Stroje Walker působí poněkud subtilně a zpočátku jsme na ně hleděli trochu skrz prsty. Brzy jsme se v praxi na vlastní oči přesvědčili, že zdání klame. Máme značnou výměru ploch, například v centru města nebo areálech mateřských škol, které jsou navíc členité a s mnoha překážkami, kde musíme posekanou zeleň sbírat. Právě tady jsme našli parketu pro kompaktní a výkonnou techniku Walker,“ ohlédl se ředitel MZZ Ing. Radoslav Habrdle a navázal:

„Díky rozměrům a nulovému poloměru otáčení je velice obratná. S čelním žacím ústrojím se dostane pod překážky a obsluha dobře vidí na pracovní část. K tomu přičtu provozní spolehlivost díky robustní konstrukci. Značnou předností je, že tento stroj dokáže mokrou trávu nejen posekat, ale i posbírat. Dnes máme dva Walkery T25i. Ke dvouletému, který má najeto asi 890 motohodin, jsme si loni pořídili mladšího sourozence. Teď je náš park žací techniky zkonsolidovaný.“

Pro sekání i další práce

Sekačky Walker vyrábí americká rodinná firma Walker Mowers se sídlem v Denveru (Colorado) již od roku 1977. Její stroje charakterizuje nadčasový design, výkonné benzinové motory, čelní plovoucí žací hlava a výborné sečení a sběr trávy i v obtížných podmínkách. Vynikají jednoduchým a přesným ovládáním a díky nulovému poloměru otáčení i značnou obratností. Významnou výhodou je snadný přístup ke všem komponentům. Technika pro sekání se sběrem i mulčování je určená pro soukromé uživatele i komerční nasazení čítající několik hodin práce denně.

Typy B, H a R s výkony motorů od 21 až po 37 koní slouží pro mulčování. Nižší řadu se sběrem zastupují modely S (14 nebo 18 HP). Prostřední řada nese označení C (19 HP). Profi stroje se sběrem zastupují modely řady T (23 a 27 HP) s možností vysokého zdvihu zásobníku (objemu 360 l) až do výšky 170 cm. Protože Walker má unifikovaný nosný rám, je možné připojit k libovolnému stroji jakoukoli žací hlavu se záběrem od 91 do 132 cm; mulčovací od 107 do 188 cm. Záleží na typu práce a výkonu stroje.

Celoroční využití techniky Walker umožňuje široká nabídka pracovního příslušenství s možností snadné a rychlé výměny. Zmínit lze například rotační kartáč, fukar, sněhovou frézu, radlici, nakládací lopatu, postřikovač nebo štěpkovač.*

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2022)

Popisky k obrázkům:

1:

U žacího stroje Walker T25i ve službách společnosti Městská zeleň Znojmo jsme zachytili Alexandra Vybírala, Jana Šulera, Ing. Radoslava Habrdle a Ing. Jana Vránu (zleva)

2a a 2b:

Hlavní výhodou techniky s nulovým poloměrem otáčení Walker je kromě obratnosti i fakt, že dobře poseká a posbírá i vyšší, mokrou a hustou trávu. Tu dobře plní do zásobníku, který se zvedá elektricky do výšky 170 centimetrů

3:

Řidič sekačky Walker T25i Alexandr Vybíral oceňuje velmi dobrý přístup ke všem servisním místům stroje. Například k nožům se lze dostat za pár sekund odklopením žacího ústrojí do kolmé polohy

4:

Techniku Walker je možné díky širokému spektru snadno a rychle vyměnitelného příslušenství využívat po celý rok. Kromě rotačního kartáče, fukaru, sněhové frézy, nakládací lopaty, postřikovače nebo štěpkovače nabízí výrobce také shrnovací radlici