Lidé, kteří se starají o infrastrukturu a přírodní plochy, technické služby nebo třeba majitelé rozlehlých pozemků či sportovišť, ti všichni často hledají univerzální pracovní stroj pro celoroční využití. Pojďme si představit pomocníka, který v tomto ohledu nezná konkurenci.

Charakteristické znaky? Síla, obratnost a mimořádná variabilita. Ventrac 4500 je nejprodávanější svahový nosič na světě a malotraktor v jednom. Možnosti jeho využití jsou téměř nekonečné.

Široké spektrum nasazení

Zámecká zahrada, anglický trávník či naopak přerostlý porost připomínající spíš džungli. Ulice plné napadaného listí nebo sněhu. Stavební pozemek vyžadující výrazné terénní úpravy. Svah u dálnice čekající na posečení a zeleň kolem silnic. Fotbalový pažit. Ovocný sad. To jsou jen některé z typických míst, kde jsou tyto univerzální stroje z USA jako ryba ve vodě.

Záměrem výhradního distributora pro tuzemský trh je učinit multifunkční Ventrac výrazně přístupnější než kdy dříve, a to napříč rozličnými obory, jak ostatně vysvětluje i nový ředitel komunální techniky ze společnosti ITTEC Radek Suk: „Ventrac je na tuzemském trhu od roku 2018 a byla by škoda, kdyby se obrovský potenciál unikátního univerzálního stroje nadále využíval pouze v několika málo segmentech. Proto se v současné době snažíme rozšířit povědomí o něm napříč obory. Intenzivně rozšiřujeme servisní síť v Česku i na Slovensku, abychom zákazníkům nadále rychle dodávali náhradní díly a nástavby podle aktuální potřeby. Nejen v našich končinách Ventrac jen těžko hledá konkurenci co do kvality zpracování i míry reálného užitku. Existují odvětví, kde bychom letos rádi dali o značce o dost větší echo než doposud, neboť pořízením jednoho či více Ventraců se může nejedna firma snadno vyšvihnout o úroveň výše. V Americe jsou tyto traktory už po dlouhá léta základem mnoha podnikání. A není se čemu divit. Jedná se zkrátka o investici s rychlou návratností jak pro veřejné, tak komerční účely. Podíváme-li se pro změnu na celoroční údržbu obcí a s ní spojené náklady, ať už na stroje či pracovní sílu, nebojím se říct, že se v případě tohoto univerzálního pracovního stroje jedná doslova o sen každého starosty.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2021)

Dálkově ovládané žací stroje a nosiče nářadí s pásovým podvozkem zažívají v poslední době boom. Důkazem mohla být například červnová přehlídka komunální techniky Demopark v německém Eisenachu, kde tento typ techniky prezentovala veřejnosti určitě desítka vystavovatelů.

Do tuzemské rodiny pásových vozidel s dálkovým radiovým ovládáním přibyl v poslední době i stroj E-TRAIL od italského výrobce Berti, jehož v České republice zastupuje společnost PEKASS a. s. Podívejme se na něj podrobněji.

Terénu se nebojí

„Dálkově ovládaný pásový nosič Berti E-TRAIL je koncipovaný prioritně pro mulčování zeleně a náletových dřevin v těžko dostupných místech. Nízké těžiště spolu s pásovým podvozkem umožňují práci v obtížném terénu při maximální přilnavosti k povrchu. Úprava motoru zajišťuje jeho dokonalé promazávání a využitelnost stroje ve svazích s náklonem až 55°, a to ve všech směrech jízdy. K stabilitě napomáhají také profesionální pásy, které mohou být gumové s traktorovým vzorkem či pobité ocelovými záběrovými lištami, doplněné ocelovými hroty pro extrémní svahy,“ přiblížil hlavní výhody Ing. Oldřich Benda z jindřichohradecké pobočky firmy PEKASS a pokračoval:

„Kromě dobře odvedené práce je kladem bezpečnost obsluhy, která může stát až 150 metrů od stroje, tedy bez rizika nebezpečí úrazu a přímého ohrožení hlukem. Máme prakticky vyzkoušeno, že E-TRAIL nahradí velký počet pracovníků s křovinořezy, v optimálních podmínkách neuvěřitelných 25. K silným stránkám se řadí také snadná přeprava na přívěsném voze či v dodávce.“

Za pohon zvolil výrobce dieselový vodou chlazený tříválec Yanmar s výkonem 29 kW (téměř 40 k) a točivým momentem 103 Nm. Tabulková spotřeba uvádí pět litrů nafty za jednu motohodinu práce. E-TRAIL je vybavený dvěma samostatnými chladicími systémy určenými pro motorový a hydraulický olej. Hydraulika s variabilním čerpadlem umožňuje vysoký výkon mulčovače, a to za všech podmínek. Obousměrný dálkově ovládaný ventilátor dokáže odfouknout všechny zbytky z chladiče, čímž zvyšuje jeho účinnost a snižuje i spotřebu nafty.*

Foto archiv/PEKASS

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2017)

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2021 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down