22.07.2019 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stejně se tomu nevyhneme...

Ač bychom rádi řešili různé věci stejně, s vývojem nových a nových technologií to jednoduše není možné. Podívejme se na pojem elektromobilita v městech a obcích. Víte, že elektromobily se v komunální sféře v celosvětovém měřítku používají již několik desítek let?

V Itálii se už od roku 1992 vyrábějí komunální elektromobily značky Alkè, které jsou výjimečné svou kompatibilitou. Mnoho lidí se domnívá, že klasický spalovací motor už nikdy nic nenahradí, ale naopak stejně tolik lidí je toho názoru, že cesta elektromobilů je ta správná.

Na přelomu let 2017/2018 vyšel nový facelift modelů Alkè ATX, který umožňuje vozidlům homologaci N1 do 3500 kg po celé Evropě. Tím pádem uveze elektromobil Alke až 1630 kg a může táhnout na veřejných komunikacích až 2000 kg těžký bržděný přívěs. To už je silný argument.

Nabité za 30 minut

Elektromobily Alkè disponují třemi druhy baterií. Některé modely mají dokonce možnost rychlovýměnných bloků a rychlonabíječky s dobou nabíjení na 80 % kapacity nejrychleji za 30 minut. Současně umožňují dlouhý dojezd až 150 km.

Olověné baterie jsou vhodné spíše pro menší obce a města, které nepotřebují dlouhý dojezd. Samozřejmě při porovnání ceny jsou lithiové baterie dražší, ale na druhou stranu mají delší životnost.

Samostatnou kapitolou jsou gelové baterie. Využívají se u vozidel pracujících v uzavřených prostorách a u speciálních vozidel upravených do prostor s nebezpečím výbuchu. Všechny druhy baterií ve standartním režimu se dají nabíjet z klasické sítě.

V nejbližší době by měl přijít na trh dlouho plánovaný Alkè cloud, mající za úkol podrobný monitoring celé flotily elektromobilů, a nejenom to.

Vhodné do terénu

Díky dokonalému technickému řešení zvládnou elektromobily Alkè i ty nejnáročnější podmínky. Široké pneumatiky, stabilizátor a vinuté tlumiče na všech čtyřech kolech zaručí dokonalou přilnavost a trakci i v tom nejnáročnějším terénu.

Použita je nejnovější generace motorů s možností rekuperace, při níž během brždění motor pracuje jako dynamo a generuje energii, která místo toho, aby zbytečně ohřívala brzdy, je odeslána do akumulátoru. Vozidla jsou vybavena dvěma druhy topení. Kopcovité oblasti pro ně nejsou žádný problém, elektromobily Alkè zvládají stoupavost až 35 %.!

Alkè ATX pracuje už roky v těch nejextrémnějších podmínkách, jako například mrazivé podnebí severní Evropy nebo vysoké teploty Sahary, Afriky a dálného východu. Díky všestrannému využití je můžeme například vidět ve městech svážet odpad, v nemocnicích převážet materiál, doručovat na trhy čerstvé potraviny, obsluhovat lyžařská střediska a podobně.

Bohaté příslušenství

Díky možnosti předních a zadních hydraulických vývodů a 48V výstupu z baterie se stává užitkový elektromobil Alkè univerzálním pracovníkem pro všechny situace. Lze k němu připojit radlici nebo dokonce odmetací kartáč. Dokáže v létě zalévat květinovou výzdobu nebo osvěžovat vzduch pomocí vodního tanku, plnohodnotným strojem je i při zimní údržbě.

Vozidla Alkè s úspěchem využívá areál královského Kensingtonského paláce v Londýně. Organizace, která ho má ve správě, zvolila Alké ATX z ekologických důvodů s tím, že bude postupně vyřazovat všechna benzínová a naftová užitková vozidla. Do několika let tam chtějí dosáhnout 100% zastoupení elektrických vozidel.

Také největší elektrárenská společnost v Itálii ENEL si vybrala elektromobily Alké, protože je součástí evropského projektu nulových emisí „Electric Car – zero emmisions”. Při výběru modelu firma ENEL kladla důraz na co nejvyšší výkonost, proto mu předcházela série důkladných testů.

Z dalších lokalit lze zmínit nizozemské město Utrecht, které chce snížit znečištění v historickém centru města. Proto padla volba na elektrické dodávky Alkè ATX.

S dotační podporou

Alkè je klíčovým hráčem na trhu užitkových elektromobilů na mezinárodní úrovni a jeho produkty jsou zaměřeny na špičkový trh z hlediska kvality a výkonu. Vozy této značky se dnes prodávají ve více než 40 zemích celého světa.

V České republice je nyní nákup elektromobilů pro kraje, města, obce, příspěvkové organizace a organizace vlastněné z více než 50 % ÚSC podporován dotací od ministerstva životního prostředí ve výši 500 000 Kč. Jedná se o národní zdroje. Tato podpora je jedna z největších v evropských zemích.

Zkrátka cokoliv, na co pomyslíte, tím může být Alkè. Nabízí nekonečně mnoho možností už od sériově vyráběných nástaveb až do řešení na míru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down