23.09.2020 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavební stroje: Exkurze čištěním aneb jak o ně pečovat

Stavební stroje jsou během svého provozu vystavovány extrémně náročným podmínkám a velkému množství nečistot. Pro zachování jejich funkce a hodnoty je důležité dbát nejen na jejich pravidelný servis, ale také na důkladné čištění, bez kterého by ani nebylo možné samotnou údržbu a opravy vykonávat. Pravidelné a důkladné čištění stavebních strojů je neméně důležité také z bezpečnostního hlediska, pro zajištění ochrany zaměstnanců a bezpečnosti na pracovišti.

Čištění stavebních strojů probíhá hned několika různými metodami, které jsou dány specifickými potřebami.  Patří sem vysokotlaké čištění studenou či horkou vodou, čištění ultra-vysokotlakými technologiemi, suchým ledem, či vhodnými čisticími prostředky. Jaké metody se používají v konkrétních případech?

Na staveništi: Vysokotlaké čištění studenou vodou

Ať už jde o jeřáby, buldozery nebo bagry, všechny tyto stavební stroje musejí odolávat velkému náporu nečistot a stejně tak i požadavkům na výkon. K zajištění správného fungování je nezbytné provádět průběžné čištění přímo na staveništi.

„Zde se využívá čištění pomocí vysokotlakého čištění zpravidla horkou vodou, které má tu výhodu, že lze údržbu provádět rychle, efektivně a bez čisticích prostředků. Tímto způsobem se odstraňují nečistoty z řetězů, lopat nebo kol. Pro čištění robustních konstrukcí, které je třeba čistit z více stran, jsou na trhu k dispozici vysokotlaké čističe se speciálním rámem, za který se zvedají pomocí jeřábového háku, aby se dopravily na potřebné místo, kde se nečistoty odstraní,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Při výběru čisticího stroje by měl být brán ohled na to, aby kromě dostatečného tlaku nabízel průtok alespoň 1000 l/min. Pouze s velkým objemem vody lze totiž dosáhnout požadované rychlosti proplachování, které odplaví velké množství nečistot. Kromě toho je třeba rozhodnout, zda je vhodnější model s elektrickým pohonem nebo verze s naftovým či benzinovým motorem. Přívod vody může být v závislosti na místních podmínkách zajištěn buď prostřednictvím připojení z vodovodního řadu, nebo z vodní nádrže. Aby se dosáhlo požadované účinnosti čištění, jsou jako příslušenství dodávány různé typy trysek.*

Více v časopisu Komunální technika 9/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down