15.11.2019 | 09:11

Správná péče o čistotu komunikací patří mezi celoroční povinnosti

Celou řadu povinností musí v rakouském hlavním městě Vídni zastat Magistrátní oddělení 48. Do jeho gesce patří například svoz a další nakládání s odpady včetně řešení předcházení jejich vzniku, stavební práce, provoz úseku ztrát a nálezů, péče o městské veřejné toalety a mnoho dalších služeb. Jednou z velice důležitých součástí práce oddělení je také zimní i letní údržba městských komunikací a dalších veřejných prostranství.

Na rozdíl od pravidel platících již několik let v České republice se musí o úklid chodníků starat majitelé přilehlých nemovitostí, takže tato povinnost magistrátnímu oddělení odpadá stejně jako péče o komunikace v městských parcích, nicméně i tak je nutné zajistit úklid na 2800 kilometrech někdy i vícepruhových silnic a pěších zónách s celkovou plochou kolem 23 milionů metrů čtverečních. Kromě toho je oddělení odpovědné za více než 591 000 metrů čtverečních pěších zón, schodů a kombinovaných turistických a cyklistických tras.

Čistota města je pod dohledem

„K důležitým změnám došlo v roce 2008, kdy začal platit nový zákon o zachování čistoty ve městě. Magistrátní oddělení 48 zřídilo funkci odpovědných dozorců čistoty, kterých v ulicích Vídně momentálně působí padesát s možností pokutovat viníky případných znečištění částkou až 2000 eur. Tato pochůzková služba má předem stanovené trasy a za rok na pokutách vybere 300 až 400 tisíc eur. Ale tento samotný dohled by pochopitelně úklid ulic sám nezajistil, o ten se starají tisíce našich zaměstnanců, kteří jsou denně v ulicích a zajišťují jejich mechanické a velice často také ruční čištění,“ říká vedoucí oddělení komunikace s veřejností Ulrike Volk.*

Více v časopisu Komunální technika 11/2019.