11.02.2013 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spotřebitelské úvěry v EU: letos zatím mírný pokles

Evropský trh spotřebitelských úvěrů vykázal v prvním pololetí roku 2012 mírný pokles o 0,33 %. Souhrnná hodnota nově poskytnutých úvěrů dosáhla 80,6 miliardy eur, což je o 200 milionů méně než v prvním pololetí předešlého roku. Zatímco počet nově uzavřených smluv se meziročně snížil z 13,034 milionu na 12,797 milionu, tedy o 1,82 %, celková výše pohledávek ze všech běžících úvěrů vzrostla z 281 miliard eur na 282,9 miliardy eur, neboli o 0,66 %. Vyplývá to z údajů organizace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů ze sedmnácti zemí Evropy. Členem Eurofinas je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Zatímco skandinávské státy, Velká Británie či Německo podle pololetních statistik Eurofinas zaznamenaly růst objemu spotřebitelských úvěrů, opačný trend naopak nahlásil jih Evropy (Portugalsko, Španělsko i Itálie), ale také Belgie, Francie a Česká republika. Koresponduje to s výsledky členských společností ČLFA za první až třetí čtvrtletí roku 2012, které potvrdily meziroční pokles tuzemského trhu spotřebitelských úvěrů o 1,2 %.
„Mírný pokles českého trhu lze vnímat v několika rovinách. Zcela jistě v sobě odráží nedobrý vývoj domácí ekonomiky. Na spotřebitelskou důvěru a tedy ochotu utrácet má ale vliv i obecně sdílené negativní hodnocení poměrů ve vrcholné politice a ve společnosti vůbec. Také proto u nás panuje velká spotřebitelská zdrženlivost, možná větší, než by odpovídalo skutečnému stavu veřejných, ale rovněž rodinných financí. Menší objemy mohou navíc naznačovat snahu seriózních poskytovatelů eliminovat potenciálně rizikové kontrakty,“ říká místopředsedkyně představenstva ČLFA Blažena Valkošáková.
Eurofinas, neboli Evropská federace asociací bankovních domů (European Federation of Finance House Associations) zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů z Evropské unie, a to prostřednictvím příslušných národních asociací. Jejími členy jsou organizace ze sedmnácti států včetně Česká leasingové a finanční asociace (ČLFA). V loňském roce poskytly členské firmy všech asociací sdružených v Eurofinas na potřeby svých klientů více než 326 miliard eur.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down