26.08.2017 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sportovní areály výkladní skříní města

Velmi široký repertoár prací mají na svých bedrech Technické služby Hradec Králové (TSHK). Namátkou jmenujme péči o zeleň, správu a údržbu vozovek, chodníků, mobiliáře, dopravní značení či osvětlení, celoroční úklid komunikací…

Zapomenout nelze na nosnou a v rámci tuzemských městských společností poměrně raritní činnost, jíž je údržba a provoz sportovišť. Koncem června jsme se vypravili do nejmodernějšího sportovního areálu v Hradci Králové, a to Slavia, vybudovaného v roce 2012 nákladem zhruba 80 milionů korun. Hovořili jsme s vedoucím střediska sportovišť TSHK Michalem Koťanem (na snímku).

„Po revoluci jsem byl kvůli zranění přinucen pověsit kopačky na hřebík a pustil se do trénování dětí, shodou náhod tady na Slavii. Nelíbil se mi trávník, na němž hrály. Upozornil jsem na to vedení a vyslechl si odpověď ve smyslu: Zkus se o něj starat sám. Výzvu jsem s notnou dávkou kuráže přijal a z amatéra se stal postupem času trávníkář-profesionál. Dnes máme na Slavii dvě rozměrová travnatá fotbalová hřiště a jedno s umělým povrchem. K tomu přistupuje sedm antukových volejbalových kurtů a dva s písčitým povrchem na beach volejbal. Bez profesionální techniky si dnes nedovedu naši práci představit. Když jsem v roce 2005 nastoupil jako vedoucí, pracovali jsme ve dvou tehdejších areálech trochu nadneseně řečeno tak nanejvýš s pomocí vidlí,“ uvítal nás Michal Koťan.

Spektrum techniky pro zakládání a údržbu travnatých a umělých sportovních ploch je velmi široké. Najdeme zde vřetenové a rotační sekačky, energetické prostředky (traktory), frézy, secí stroje, aerifikátory, vertikutátory, pískovačky, závlahové systémy a další nezbytnosti. Dožívající techniku v královéhradeckých sportovních areálech průběžně vyměňují za novou. Rozpočet má samozřejmě své hranice, které je nutno respektovat. Důležitá je ale podle Michala Koťana náklonnost, důvěra a vstřícnost vedení města i TSHK. Díky tomu nemá jeho středisko materiální problémy a může si lecjakou – samozřejmě ne všechnu – techniku pořídit. To je spolu s dlouholetou praxí správců zárukou profesionálních výsledků.

Michal Koťan je současně předsedou spolku trávníkářů a správců sportovních ploch IOG ČR. Díky dlouholetému členství v této organizaci získal bohaté znalosti o travnatých i umělých površích, jejich ošetřování, strojích k tomu způsobilých a neustále vstřebává další poznatky. Členové spolku si předávají odborné znalosti a zkušenosti z vlastní praxe, vzdělávají se, a tak si v konečném důsledku zlepšují a ulehčují práci. Konzultují techniku a její užitnou hodnotu a IOG ČR poskytuje svým členům i všestranný poradenský servis. Do činnosti spolku spadají odborné semináře s nabídkou a praktickými ukázkami strojů nebo zahraniční zájezdy do Anglie, Španělska, Německa, Nizozemska s cílem přebrat co nejvíc zkušeností od kolegů ze špičkových evropských klubů.*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2017)

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down