Spolehlivý pomocník nejenom do svahů

Dlouholetý zákazník prodejce techniky se VARI, společnosti Agrowest z Plzně, hledal odolný stroj pro sekání trávy na koridorech a svazích podél silnic u Nového Strašecí. Zájemci si hodlali zakoupit ručně vedený profesionální mulčovač, jehož pořizovací hodnota nepřesáhne 100 000 korun.

Vedoucí plzeňského provozu firmy Agrowest Petr Ulč doporučil zástupcům společnosti Rail assistance, která se kromě jiných činností zabývá také údržbou zeleně, že zadaná kritéria splňují hned dva stroje na českém trhu. Jedním z nich byl mulčovač F-700 Hydro právě od společnosti VARI.

Firma Rail assistance dostala možnost oba mulčovače porovnat v reálných podmínkách přímo na ploše, kterou budou její zaměstnanci udržovat. Sekalo se na rovině i ve svažitém terénu.

Zvítězil „Hurikán“

Hned na místě se šéfové firmy Rail assistance rozhodli pro mulčovač VARI F-700 Hydro Hurricane, který zvítězil hned z několika důvodů. Kvalitněji posekal trávu a vytvořil rovnoměrné strniště, poradil si s vyšším porostem a zanechal po sobě menší zbytek hmoty. Zaujala také kompaktnější konstrukce stroje, jeho lepší vyvážení, nižší těžiště a snazší manipulace díky diferenciálu s automatickou uzávěrkou proti nutnosti zmáčknout páčku pro vypnutí uzávěrky.

Další výhodou, kterou profesionálové velmi ocenili, je i plynulá změna rychlosti a směru pojezdu bez nutnosti vypínat sečení. V neposlední řadě zaujal i profesionální motor HONDA GXV 390, jehož točivý moment je srovnatelný s o 100 cm3 objemnějším konkurenčním pohonným agregátem. Přitom má Honda nižší spotřebu paliva.

Náhrada lidských sil

Po třech měsících provozu stroje jsme se vypravili za jednatelem společnosti Rail assistance Ivem Pospíšilem (foto), abychom na vlastní oči viděli, v jakých podmínkách s mulčovačem F-700 pracuje, a zeptali se ho, jak je s provozem tohoto stroje spokojený.

Ivo Pospíšil právě sekal trávu na svahu nově budované dálnice D6 z Nového Strašecí na Karlovy Vary. Ochotně se s námi podělil se svými uživatelskými zkušenostmi: „Ten mulčer je naprostá bomba. Co jsme dříve sekali ve čtyřech lidech s pomocí křovinořezů, to posekám sám se sedmistovkou. Když si vezmu, že profesionální křovinořez je za 25 000 korun, po vynásobení dostanu 100 000 korun. Za tuto částku pořídím mulčer F-700 Hydro. Navíc nemusím platit další pracovníky, takže provoz s tímto mulčovačem nás vyjde v konečném důsledku levněji. Jen se mnou chodí ještě jeden kolega s křovinořezem a dosekává plochy pod svodidly, nebo v místech, kde je svah hodně strmý. Se sedmistovkou udržuji svahy většinou asi 25 až 30°, kdy jezdím dlouhé pásy po vrstevnici. Zaaretuji si kola a stroj už drží směr sám. Když nastavím řídítka do boku směrem dolů, tak mám na vodění stroje ještě lepší páku. Výjimkou není ani svah 40°, ale tam už se hůř chodí. Ale mulčer i tyto náročné podmínky zvládne. Za tři měsíce jsem s ním najel asi 200 motohodin většinou po různých dálničních přivaděčích a železničních náspech. Zde ve svěřeném úseku dálnice D6 teď udržujeme 12 hektarů. Ještě jsem ani nebrousil nůž. Nezaznamenal jsem žádnou závadu, jen měním olej.“*

www.vari.cz

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down