07.06.2013 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolehliví celoroční pomocníci z Hranic

Od roku 1990 působí na trhu společnost DAKR. Jejím prvním výrobkem byla bubnová sekačka a první kusy vznikaly po domácku takřka na koleně. Dnes pracuje ve výrobním závodě v moravských Hranicích padesát zaměstnanců a podstatně se rozšířil i vyráběný sortiment.

Až do současnosti si firma udržela kredit výrobního závodu. „Nejsme pouhým montážním závodem, většinu dílů si na své stroje vyrábíme sami a pochopitelně jsme postupem doby pořídili moderní výrobní technologie. Kupujeme pouze motory, převodovky, i když některé si také vyrábíme, kola a plastové výlisky. K dispozici máme kromě běžných CNC obráběcích strojů vlastní laser, svařovacího robota i lakovnu. Naše roční produkce se pohybuje okolo 7000 kusů strojů a to není málo,“ říká jednatel společnosti DAKR Ing. Karel Dančák.

Pomohl „sousedský marketing“

Bubnová sekačka pro jednoosý nosič byla v roce 1990 absolutní novinkou. „Tento systém byl samozřejmě známý a využívaný u velkých zemědělských strojů, ale menší verze se vyráběly maximálně svépomocí. Právě ze zkušeností takovýchto domácích výrobců jsme v začátcích vycházeli a stroj postupně zdokonalovali. Po vyzkoušení bubnové sekačky v praxi se ukázaly její výhody a na základě referencí, které se samovolně šířily, se tento stroj začal dobře prodávat a vytlačovat z trhu dosud užívané lištové žací stroje,“ vzpomíná na začátky výroby Karel Dančák.
Bubnové sekačky se osvědčily zejména při sečení vysokých travních porostů a postupně se prosazují po celé Evropě. Jejich výhodou je snadná údržba a na rozdíl od lištových žacích strojů lépe zvládají práci v nerovném terénu. Navíc k jejich obsluze vždy postačí pouze jeden člověk. Pokud je sečený porost hodně přerostlý, nedochází u bubnu ve srovnání s lištou v takové míře k ucpávání. „Nedá se sice mluvit přímo o vynálezu, jde spíše o transformaci zemědělského stroje, se kterou se nám úspěšně povedlo najít místo na trhu,“ vysvětluje Karel Dančák.
Bubnová sekačka není ovšem zdaleka jediným produktem. Před třemi lety začali v Hranicích s výrobou diskového žacího stroje s pracovním záběrem 125 cm. Ten se chová k sečenému porostu podobně jako lištová sekačka. Jeho pracovním orgánem jsou čtyři nože a jako pohonná jednotka stačí motor s výkonem šesti koní. Tento žací adaptér je určen pro jednoosé nosiče, ale chystá se i řešení agregace s klasickým čtyřkolovým malotraktorem. První zkušenosti ukazují, že i toto řešení by mohlo časem získat mezi uživateli na popularitě.
Sousedský marketing už pro takové množství vyrobených strojů zdaleka nestačí. Firma provozuje dvě vlastní prodejny v Hranicích a Vsetíně a na území České republiky spolupracuje se dvěma stovkami prodejců. „Z principu nedodáváme naši techniku obchodním řetězcům. Pokládáme za důležité, aby prodejce byl zároveň odborník, který je schopen koncovému zákazníkovi při výběru fundovaně poradit,“ zdůrazňuje Karel Dančák.
A v posledních letech se firma začala také daleko více orientovat na export. Ten tvořil před pěti lety zhruba 10 procent obratu, ale od té doby se jeho podíl zvyšuje a pokrývá přibližně jednu třetinu tržeb. S výrobky se značkou DAKR se tak můžeme setkat například ve Velké Británii, na Slovensku, v Německu, Francii, Polsku, Itálii nebo Dánsku. Výjimečně nacházejí stroje z Hranic své uživatele i mimo Evropu. „Tržby se nám za deset let ztrojnásobily, ovšem zdvojnásobil se i počet zaměstnanců. Do loňského roku jsme neměli potřebu hledat nová odbytiště, ale teď cítíme, že je třeba zvýšit aktivitu. Portfolio našich výrobků je již poměrně široké a je třeba, aby vešly do povědomí,“ uvažuje Karel Dančák.

Čtyři základní skupiny výrobků

Nejstarší, ale dosud vyráběnou řadou výrobků jsou adaptéry na 80 mm odstředivou spojku. Sem patří již výše zmiňovaná bubnová sekačka.
Taktéž na sečení vysoké i nízké trávy může sloužit stavebnice Tekton s lehkou bubnovou sekačkou. Stavebnici je ovšem možné osadit též mulčovačem, nebo v zimě sněhovou radlicí, což z ní dělá víceúčelový celoročně využitelný stroj.
Univerzálním strojem pro profesionální využití je stavebnice Panter FD-3. Pohonnou jednotkou jsou motory o výkonu až 13 nebo 15 koní, nosič má hydrostatický systém pojezdu i uzávěrku diferenciálu. Plejáda připojitelného nářadí je velice široká. Kromě sečení, mulčování, úklidu sněhu či zametání, může pracovat například s drtičem, může být připojen vozík i sedačka pro obsluhu, která dělá ze stroje čtyřkolový traktor. Vzniká tak zařízení s vynikající svahovou dostupností vhodné pro práci v náročném terénu.
Další skupinou výrobků je široký sortiment tlačených i tažených rozmetadel soli. Vyrábějí se jak ve variantách s rozmetacími kotouči, tak s liniovým sypáním v přesné šířce.
„Nápadů na vylepšení strojů je stále dost. Lidé reagují na podněty z praxe a sami přicházejí s vylepšeními určitých technických prvků. Sami pro sebe jsme si zavedli systém kvality ISO 9001 a kvalitu se snažíme držet. Pravidelně se zabýváme pozitivními i negativními reakcemi přicházejícími zvenčí. Na konci roku většinou dochází po předchozí analýze ke změnám ve výrobním programu. Kromě zametacích kartáčů jsme soběstační i při výrobě pracovních adaptérů. Potřebnou kvalitu si tak můžeme lépe pohlídat. Hlavní je pro nás ovšem stále sečení, ostatní adaptéry jsou doplňky,“ poznamenává Karel Dančák.

Také letos novinky

Jeho slova potvrzuje i výčet novinek a inovací, které si firma DAKR připravila pro rok 2013. Jednou z novinek je například sestava pohonné jednotky PANTER FD-3 BaS 500 s cepákovým mulčovačem MC-100, která je na trhu od letošního dubna. Stroj se záběrem 100 cm a 36 výkyvnými noži je určen pro nasazení v náročných podmínkách a je schopen zpracovat travní porost a dřeviny vysoké více než jeden metr. Výška strniště je nastavitelná v rozmezí 3 až 12 cm seřízením pojezdového válce. Ve spojení s pohonnou jednotkou je mulčovač příčně výkyvný a velmi dobře tak kopíruje terén. Stroj poháněný motorem Briggs & Stratton o výkonu 15,5 k zvládne údržbu plochy téměř 8000 m2/h.
Novinkou je i rozmetadlo soli, inertního materiálu a umělých granulovaných hnojiv KRH 07 – K2. Jde o stroj s kapacitou zásobníku 500 kg soli a pracovní šířkou 150 cm. Rozmetadlo s liniovým systémem vysýpání pracuje jako nesené ve tříbodovém závěsu na traktoru, nebo tažené za oje za traktorem či automobilem. Je určeno pro údržbu ploch obcí, sportovišť a firemních areálů. Množství vysypávaného materiálu lze plynule regulovat v rozmezí 120 - 350 g/m2. Ve vnitřním prostoru zásobníku jsou profilované válce, který podávají vysypávaný materiál. Tyto válce jsou poháněny klínovým převodem od kol rozmetadla. Při přejezdu na místo sypání lze válce pákou vypnout. Stroj je opatřen dvěma nastavitelnými koly umožňujícími manipulaci i bez připojení k tažnému vozidlu.
Nové technické prvky můžeme nalézt i na výrobní řadě sekaček Tekton. Jde například o nový pohodlnější způsob ovládání, ke zlepšení došlo i u užitných vlastností stroje, díky zmenšení napínacích sil je zaručena vyšší životnost stroje.
Pro práci v těžkých podmínkách například na podmáčených pozemcích je možné u pohonné jednotky Panter využít nově dvoumontáže kol.

Popisek: Pohonná jednotka FD – 3 může být opatřena dvoumontáží

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down