Společně při výrobě a distribuci nákladních elektrokol

Renault Trucks (RT) spojil síly s výrobcem elektrických nákladních kol Kleuster z Lyonu, aby urychlili výrobu a distribuci této techniky značky Freegônes. Kola se budou montovat ve výrobním závodu RT ve Vénissieux a jejich distribuce bude zajištěná prostřednictvím evropské sítě výrobce. Díky partnerství přidává RT do nabídky elektrických vozidel také řešení pro doručování na poslední metry.

Společně s rozšiřováním nízkoemisních zón (LEZ), rostoucí poptávkou po doručování na poslední kilometry a zvýšeným povědomím o životním prostředí, je tento způsob dekarbonizace dopravy jednoznačně budoucností v městském prostředí. Jako řešení této potřeby uvedla společnost Kleuster před osmi lety na trh elektrické nákladní kolo Freegônes.

Tato kola mají přístup nejen na cesty, cyklostezky, pěší zóny, ale díky svým malým rozměrům a obratnosti se mohou dostat co nejblíž k místům dodání, tedy i k zákazníkům. S dojezdem 80 km může být elektrické nákladní kolo produktivnější než užitkové vozidlo a díky nízkým nákladům na přepravu i ekonomičtější.

Freegônes, postavené na jednom typu rámu, umožňuje instalaci až pěti různých modulů (převoz suchého či chlazeného zboží, potravin a nápojů, valník, svoz odpadu) a je určené pro široké spektrum použití. Zatímco modul pro převoz suchého zboží má bezkonkurenční nosnost (350 kg užitečného zatížení a 2 m3 užitného objemu), verze pro přepravu chlazeného zboží nabízí regulaci teploty v rozmezí od -25 do +4 °C. Nástavba pro svoz odpadu se dokáže automaticky vyprázdnit do svozového prostředku nebo kontejneru za méně než 20 sekund. Díky modularitě je elektrické kolo ideální pro různé použití, od sběru nebo rozvozu balíků či potravin, kurýrní služby, řemeslníky, sběr a svoz odpadu, údržbu zeleně až po potravinářský sektor.

Dekarbonizace dopravy je prioritou RT. Výrobce elektrifikuje modelové řady, aby vyhověl potřebám zákazníků ve městech. V reakci na požadavky městské logistiky vstupuje také do oblasti cyklodopravy. Elektrokola Freegônes se v současné době prodávají ve francouzské síti RT a výrobce oznámil, že od roku 2023 budou v prodeji i v té evropské.*

Zdroj: Renault Trucks, foto archiv