Smykové nakladače v hasičské praxi

Nakladače Bobcat nacházejí uplatnění především ve stavebnictví. Důležitou úlohu mají však i v dalších odvětvích. Letos je tomu již deset let, kdy 13 smykem řízených nakladačů Bobcat S650 začalo pomáhat hasičům po celé České republice.

Zjišťovali jsme spolu se zástupci výrobce, jak si tyto stroje vedou v náročném nasazení během zásahů – ať již to byly povodně, dopravní nehody či loňské tornádo na Moravě.

Mnohostranné využití

Nakladače Bobcat S650 si pořídil Hasičský záchranný sbor (HZS) České republiky v roce 2012. Podařilo se to také díky strukturálním fondům Evropské unie. Technika i s příslušenstvím putovala téměř do všech regionů: do výbavy HZS krajů Jihočeského, Olomouckého, Středočeského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Jihomoravského, Zlínského, Moravskoslezského, Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického.

Stroje spolu s další technikou slouží pro přepravu materiálu na místě zásahu, pomáhají při záchranných pracích a likvidaci následků povodní nebo při vyprošťování osob ze zřícených budov. Slouží také pro odklízení sutě při vyhledávání a záchraně zavalených osob, při zemních pracích jako například zpevňování hrází místních vodních děl, budování protipovodňových zábran či hloubení odvodňovacích rýh.

Pro tyto účely jsou nakladače vybavené vypěněnými vysoce odolnými pneumatikami zaručujícími možnost pohybu v místech, kde by klasickým vzduchovým pneumatikám hrozilo proražení. Z přídavných zařízení se nejčastěji používají kombinovaná lopata 4v1, průmyslový drapák, hydraulické bourací kladivo nebo nůžky, podkopové a zametací zařízení se sběrem do lopaty.

Deset let v terénu

Nakladače svou hodnotu u HZS dokazují prakticky denně. Byly nepostradatelnými pomocníky v mnoha krizových situacích. Za příklady mohou posloužit například odklízení trosek po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, pomoc po loňském tornádu či zásahy během bleskových povodní.

Třeba u HZS Olomouckého kraje používají Bobcat S650 především při plošných mimořádných událostech spojených s živelnými pohromami. S jeho pomocí likvidují kromě jiného následky lokálních přívalových dešťů či povodní. Za poslední tři roky byl stroj v akci například v Šumvaldu na Olomoucku, kde po několik dní odstraňoval následky bleskových povodní. Nasazený byl také v Čelechovicích, Týně nad Bečvou a dalších obcích, které postihly přívalové srážky.

Velitelé tuto techniku povolávají také například na vyskladnění materiálu při požárech, třeba skladů slámy. Využívají ji také po destrukcích budov v souvislosti s požáry, výbuchy či živelnými pohromami a technickými závadami, především na odklízení sutin a případné vyhledávání zavalených osob. Operační důstojníci vyslali nakladač také k dopravním nehodám na pozemních komunikacích, kde stroj pomáhal s odklízením vysypaného nákladu z kamionů.

Slovo mají uživatelé

„Nakladač Bobcat S650 je pro hasičské účely všestranný a odolný pomocník. Bez jeho síly a flexibility bychom se s některými následky mimořádných událostí potýkali mnohem delší dobu. Pro jeho univerzální vlastnosti se ho nebojíme využít i pro inovativní a neotřelé postupy v hasičské praxi, jako například jednu z možností evakuace vozidel ohrožených požárem z nepřístupných prostor,“ vysvětluje por. Mgr. Lucie Balážová, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje.

„‘Bobek‘ je velký pracant, který nejdřív sloužil pro hospodářské práce na stanici. Časem začal pracovat i u zásahů, kde se dobře osvědčil. Má výbornou průchodnost terénem, vysoký výkon a je variabilní. Využíváme množství příslušenství pro nakládání, zametání a práci s paletami. Funguje spolehlivě,“ komentuje využití nakladače ve stanici Brno-Líšeň mluvčí HZS Jihomoravského kraje por. Mgr. Jaroslav Mikoška.

Velký kus práce odvedl nakladač při odstraňování následků tornáda, kdy spolehlivě pracoval mnoho dnů téměř bez odpočinku. Pprap. Mgr. Tomáš Grošek, provozní technik HS Brno-Líšeň dodává: „Při tomto nasazení se ukázal jako nejlepší pomocník ne pro nás, ale pro obyvatele zasažených oblastí, kteří jeho služby potřebovali nejvíc.“

Nakladače Bobcat vynikají nejen podle poznatků hasičů dlouhou životností. Neobejdou se ale bez pravidelné a kvalitní údržby. Při konstrukci je historicky kladený značný na co nejjednodušší servis. Tomáš Grošek přidává poznatky z praxe: „Údržba je jednoduchá a přehledná. Všechny kontrolní body jsou dobře viditelné a snadno přístupné. Kontrola stavu provozních kapalin a výměna příslušenství je velmi snadná. Velké opravy nám zajišťuje odborný servis. Práci s Bobcatem a jeho údržbu hodnotím jako příjemnou, ba i zábavnou.“

Příklady z praxe

HZS ČR zasahoval v loňském roce celkem u 142 055 událostí. Hasiči zachránili 30 834 osob a evakuovali jich 56 163. U mnoha zásahů použili specializovanou techniku včetně nakladačů Bobcat S650.

Bleskové povodně: Šumvald (2020), Čelechovice (2020), Týn nad Bečvou (2019), Čechy pod Kosířem (2019), Němčice nad Hanou (2019). Ve všech případech byl stroj nasazený na likvidaci následků lokálních bleskových povodní a přívalových srážek. Odklízel jak naplaveniny – dřevo a další biologický materiál, tak sutiny z poškozených domů. Pomáhal při čištění komunikací od nánosů bahna a nečistot. Nejvíc se uplatnil při bleskových povodních v červnu 2020 v Šumvaldu. Přívalové srážky zde kompletně poškodily infrastrukturu včetně mostů, komunikací a domů. Bobcat pomáhal šest dní v kuse, střídali se pouze hasiči, kteří jej obsluhovali. V Šumvaldu byly nasazené i další stroje Bobcat.

Zásahy na pozemních komunikacích – Bystročice (2020). Při dopravní nehodě se převrátila souprava a jedna z cisteren byla poškozená natolik, že z ní na komunikaci vytékal horký asfalt. Bobcat pomohl s jeho naložením, čímž se snížilo poškození vozovky a urychlil se zásah na vytížené páteřní komunikaci z Brna do Olomouce.*

(jak)

Foto archiv/Bobcat

Popisky:

1: Bobcat S650 pomáhal odklízet následky bleskových povodní v obci Čelechovice v roce 2020

2: Kolový smykem řízený nakladač zasahoval při povodních před dvěma lety také v Šumvaldu

3: K likvidaci následků významně přispěl Bobcat S650, foto Leoš Kučera, odd. dokumentace GŘ HZS ČR

4: Hasiči z Olomouckého záchranného sboru kontrolují stroj před výjezdem na zásah                                                                                        

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down