12.01.2017 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Širokému strojovému parku vévodí jedna značka

Od roku 1997 hospodaří na pozemcích v obcích Roblín a Třebotov nedaleko Prahy Farma a zahradnictví Bílý jednorožec. Ing. Vladimír Šabata zde začínal na pozemku s rozlohou jednoho hektaru, ale to již dávno neplatí. Momentálně obhospodařuje 65 hektarů a k zahradnictví přibylo též pěstování rychlerostoucích dřevin, výsadba lesa i živočišná a mléčná výroba. K tak košatému zaměření je třeba vybavit farmu bohatou technickou výbavou. Ta v Roblíně rozhodně nechybí a zahrnuje mechanizaci mnoha značek. Jedna z nich ale vyčnívá, již po řadu let zde spoléhají na traktory Kubota.

První pohonnou jednotkou, která se objevila v roblínském zahradnictví byl malotraktor Wisconsin Yukon, ten ovšem příliš nevyhovoval požadavkům a tak měl v brzké době několik následovníků jiných značek. „Koupit kvalitní malotraktor, který by odváděl požadovanou práci, byl poměrně problém. Nabídka výkonných zemědělských traktorů byla již tehdy velmi široká, ale u těch meších, které by se hodily pro práci na záhonech, jsme museli vhodný stroj hledat. Nakonec jsme pořídili repasovaný malotraktor Kubota B7001 s rotavátorem. Jednoduchý traktor s výkonem 14 koní nás přesvědčil díky své obratnosti i potřebnému výkonu. Bezpečně zvládal i práci na podmáčených pozemcích a odpracoval si u nás i v opravdu špatné půdě osm let, než jsme se s ním rozloučili a nahradili jej novějším strojem. Pokud vím, tak dodnes ještě slouží novému majiteli, což je u stroje vyrobeného téměř před čtyřiceti lety úctyhodné,“ vzpomíná Vladimír Šabata.

Štábním vozidlem nazývá Vladimír Šabata další z malotraktorů Kubota, model B2420. „S tímto strojem pracuji výhradně já a nerad jej půjčuji. I když jde o traktor malých rozměrů (celková šířka jeden metr), předvádí neuvěřitelné výkony. S předním závažím tahá brány o pracovním záběru čtyř metrů, pracuje s mulčovačem a ani v močálu mě nenechal na holičkách.“ Traktor s tříválcovým motorem o výkonu 24 koní staví na konstrukci starších osvědčených modelů B1610 s dokonalejšími technickými parametry. Jde o stroj s ekonomickým provozem, jednoduchostí funkcí a obslužným komfortem. Při nízké hmotnosti, vynikající manévrovatelnosti a zvýšeném výkonu nabízí široké možnosti využití.

Více v časopisu Komunální technika 1/2017.

Dalším v řadě z flotily strojů Kubota byl malotraktor B1610. Tento model patřil ve své době díky možnostem svého širokého využití vůbec k nejprodávanějším kompaktním malotraktorům. Stroj s výkonem motoru 16 koní má odpracováno několik set motohodin. „Nutně jsme potřebovali traktor, který by pracoval v lese s mulčovačem a také s rotavátorem. tento stroj splnil požadavky a vydržel opravdu hodně, jelikož byl a je nasazován do těžkých podmínek. Díky svému úzkému rozchodu, nízké hmotnosti a dobré manévrovatelnosti se perfektně hodí pro školkařskou práci, jeho využití je ovšem všestranné,“ hodnotí Vladimír Šabata.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down