28.07.2017 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Silniční agresivita může i zabíjet

České řidiče často vytočí, pokud v provozu narazí na váhavého a nejistého kolegu. Hlavně agresora neškolit! Snadno může vzniknout kaskádový efekt. Agresivita zabíjí. To dlouhodobě dokazují statistiky nehod.

V ČR v letech 2012 až 2016 zabili silniční agresoři 1220 osob, což je 39,4 % všech obětí dopravních nehod. Těžce zraněno bylo 4677 lidí, tedy 34,3 %. Za první dva měsíce letošního roku si agresivita připsala dalších 20 životů, tedy 34 % z celkového počtu obětí. Dalších 46 osob (25 %) utrpělo těžké zranění.

Více příčin agrese

Co si představit pod agresivním chováním? Je úmyslné, zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody nebo konfliktu mezi účastníky silničního provozu, jeho příčinou je zlost či pocit nepřátelství, popřípadě netrpělivost anebo snaha o úsporu času.

Příčin je víc. Agresivní potenciálně může být každý z nás. Svou roli sehrávají vrozené dispozice, naučené chování i provokující vnější faktory. Někteří navenek slušní a spořádaní jedinci se agresivními stávají při řízení vozidla, jež jim dává pocit moci, který třeba postrádají na svém pracovišti či v rodinném životě.

Co je spouštěčem?

Evropské šoféry, kteří mají sklon k razantnímu řešení dopravních komplikací, nejvíc irituje bezdůvodné zabrání dvou parkovacích míst, včasné neztlumení dálkových světel, vjetí do ucpané křižovatky a následné zablokování provozu, předjetí řady čekajících řidičů a nekompromisní natlačení se do jejího čela, odbočování z levého jízdního pruhu na poslední chvíli a změna pruhů bez použití směrovek. Čeští řidiči patří v rámci Evropské unie mezi ty tolerantnější. Nicméně spolehlivě je vytočí, pokud natrefí na váhavého a nejistého kolegu.

Vyvolat agresivitu mohou i pocit nedostatku času či stres násobené častými dopravními zácpami. Na začátku i konci víkendu bývá na všech silnicích silný provoz. Za volant nejednou usednou i jezdci ryze sváteční s vlažným tempem jízdy. Především tam, kde nejde předjíždět, budou považováni za potížisty. Tuto třaskavou směs okořenění četná dopravní omezení. Musíme to opravit...

„Na řadě opravovaných míst se během svátků často nepracuje. Určitě by bylo vhodné učinit opatření pro co nejmenší omezení dopravy. A také posoudit, nakolik budou v době pracovního klidu relevantní například značky omezující maximálně povolenou rychlost. I to může snížit výskyt agrese na silnicích a nepřímo přispět k bezpečnosti provozu,“ tvrdí Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Jak se útočník projeví?

Agresivní řidiči se nejčastěji projeví tím, že:

  • nekompromisně překračují rychlostní limity,
  • nedodržují bezpečnou vzdálenosti od vpředu jedoucích vozidel,
  • kličkují mezi jízdními pruhy,
  • problikávají „překážející“ řidiče,
  • předjíždějí v nepřehledných místech,
  • výhružně gestikulují vůči ostatním.*

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2017)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down