11.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šetrné čištění suchým ledem 

Restaurování povrchů z citlivých materiálů nebo šetrné čištění historických památek, údržba a bodové čištění stavebních a dalších zařízení ve stavebnictví, strojírenství a dalších oborech – zde všude se stále více uplatňují šetrné technologie čištění. V poslední době se zde prosazuje tryskání suchým ledem.

„Estetický dojem z celku posuzujeme podle fasády – ať už jde o historické stavby, novodobé konstrukce nebo stroje. Moderní technologie vysokotlakého čištění suchým ledem nebo jinými částicemi umožňují odstranit špínu nebo i graffiti z historických památek, ale i šetrně a nedestruktivně vyčistit drahé mechanismy a stroje. Nyní je dokonce k dispozici řešení, které suchý led vyrábí samo a lze jej tedy flexibilně používat,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Jak technologie funguje

Tryskání suchým ledem je metoda, při které se používají pelety CO2 o velikosti 0,5–3 mm. Jde o velmi šetrnou technologii, protože na rozdíl od většiny ostatních sprejových prostředků, které během pracovního procesu nemění své pevné skupenství, zde není povrchový efekt založený pouze na mechanickém impulsu. Pelety suchého ledu o teplotě -79 °C dopadají na povrch vysokou rychlostí 150 m/s a uvolňují svou kinetickou energii. Nečistoty se také chladem stávají křehkými a snadněji se odstraňují.

Další efekt je v tzv. sublimaci: Části zmrzlého oxidu uhličitého pronikají trhlinami krusty nečistot nebo nátěrů, přecházejí z pevného do plynného skupenství a díky tomuto 400násobnému zvětšení objemu mohou nečistoty skutečně rozbít. Zůstanou po nich pouze rozprášené látky. V závislosti na množství a složení se tyto látky buď odfouknou přítomným stlačeným vzduchem, nebo odsají pomocí vysavačů.

Vzhledem k tomu, že metoda je jen nepatrně abrazivní a nezbývají zde žádné zbytky postřiku, špinavá voda ani vlhkost, lze touto metodou jemně odstranit nečistoty z velmi citlivých povrchů, a to s minimálním úsilím. Také se uplatní tam, kde nelze použít vodu. S použitím různých tvarů a velikostí trysek lze čistit i členité povrchy a spáry.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down