Šetří čas i kapsu

Stále oblíbenějším způsobem údržby nepravidelně sečených ploch je mulčování. Lze ho označit za ekologickou likvidaci trávy a plevele. Porost při správném systému práce rozemele speciálně tvarovaný nůž na drobné kousky, které zůstanou ležet na zemi. Odpadá tak starost, kam s posečenou hmotou.

Mulčovat lze v podstatě veškeré plochy – přerostlou trávu, plevel, „nálety“; bramborovou nať nebo zbytky na chmelnicích. Mulčovače jsou vhodné i pro subjekty komunálních služeb.

 

Až čtyřikrát za rok

Jak již bylo uvedeno, mulčováním se ekologicky zbavujeme trávy a plevelů za současné úspory financí. Pálení odpadu tohoto typu je přísně zakázáno a jeho odvoz do skládek či kompostáren zabírá spoustu času a stojí nemalé peníze. Zapomenout nelze ani na to, že při pravidelném a správném mulčovaní neudržovaných ploch, kde roste plevel, „nálety“ a podobná vegetace, dochází již během krátké doby k rekultivaci pozemku.

Mulčovač je konstruován tak, že vyrovnává případné drobné nerovnosti na obhospodařované ploše. Drobné kousky hmoty, které zůstanou na pozemku, zetlí a působí jako hnojivo pro další porost. Navíc po určitou dobu udržují v zemi vláhu. Abychom dosáhli kvalitní porost a tráva nepřerůstala, je ideální udržovat pozemek zhruba třikrát až čtyřikrát ročně,. Vhodné je poprvé mulčovat na začátku vegetačního období, kdy čerstvě narostlá tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace. Druhým vhodným obdobím je konec vegetace. Třetí seč se doporučuje zvolit mezi zmíněnými, a to podle výšky porostu.

 

Dva způsoby práce

Nejprve je nutné posoudit vegetaci. Nejčastěji se doporučují dva způsoby mulčování. Má-li porost výšku do 30 cm, je možné pozemek posekat jednou, ale je nutné přizpůsobit rychlost pojezdu a výšku sečení kvalitě porostu. Je-li zavadlý a řídký, můžeme mulčovat s vyšší rychlostí, na plný výkon stroje a záběr sekání. Pokud je zeleň šťavnatá, hustá a velmi vlhká, mulčujte s vyšším nastavením výšky sečení, na pomalejší rychlost a částečný záběr. Předejdete tak zahlcení stroje trávou a celkovému špatnému výsledku sečení.

Je-li porost vyšší a hustý, doporučuje se ho sekat na dvakrát. Poprvé s nastavením vyššího sečení a na pomalejší pojezd; u velmi husté a čerstvé trávy i na menší šíři záběru. Druhé sečení „načisto“ již může být nízké a s plnou šíří záběru stroje, a to i po několika dnech, aby mulč trochu proschl. Sekejte v jiném směru, než poprvé (viz schéma). Výsledkem takového způsobu je kvalitně upravený pozemek, který budete moci příště sekat již jen jednou.

Pravidelná údržba travnatých ploch likviduje plevely a s nimi i různé alergeny. Ve vysokém zapleveleném porostu se také vyskytuje více obtížného hmyzu. Také to jsou pádné důvody proč používat mulčování vysoké trávy jako nejlevnější, efektivní a rychlý způsob bezodpadové údržby zelených ploch.

 

Jak

 

Celý článek vyšel v časopise Komunální technika 4/11.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *