12.08.2013 | 12:08

Setkání se věnovalo především odpadům

Ve dnech 22. - 25. 5. 2013 se konal, jak již je tradicí, sjezd polského sdružení ředitelů komunálních služeb KFDZOM . Byl to již 42. sjezd, který se uskutečnil nedaleko hlavního města Varšavy na břehu jezera ve vesničce Jacharka. Místem setkání bylo kongresové centrum – hotel s příznačným názvem Warszawianka. Pořádající organizací byly tentokrát městské služby Varšavy.

Delegaci za Sdružení komunálních služeb tvořili místopředseda SKS Ing. Martin Chudoba a člen představenstva Jiří Vyvial.
Nosným tématem tohoto setkání byla „revoluce v odpadech“. Jak nám již kolegové na podzim avizovali, v polské legislativě došlo ke změně a po mnoha letech zavedené praxe musí technické služby nebo městské organizace nakládající s odpady vysoutěžit své město, nebo region, v němž chtějí působit.
Bývá zvykem, že mezi přednášejícími jsou i zástupci univerzit a vysokých škol. Zajímavostí bylo, že v rámci workshopu poskytovaly dvě renovované právní společnosti zdarma rady zejména k problematice soutěžení a získávání veřejných zakázek.

Zpestřením programu byla přednáška doktora Mazura, pedagoga z filozofické univerzity ve Varšavě na téma „Vzorec na štěstí, aneb jak se stát šťastným managerem.“
Během tří dnů trvání akce samozřejmě probíhá výstava komunální techniky na přilehlých plochách hotelu, pro zajímavost na venkovních plochách hotelu vystavovalo 35 firem a v předsálí kongresové haly dalších 17.
Tato setkání mají i společenský rámec nejen gastronomický, ale i kulturní. Kvalitní hudbu zajistila revivalová kapela ABBA, při jejíž produkci se sál nechal rychle strhnout tanečními rytmy.
Vzhledem k dojezdové vzdálenosti i přes nově vybudované kvalitní silnice jsme se v pátek odpoledne rozloučili a neúčastnili se tak bowlingového turnaje – tak snad někdy příště.

Velmi potěšilo, že nás polští kolegové oslovují a vyptávají se na čas a místo podzimního setkání Sdružení komunálních služeb a doslova tvoří seznam zájemců o návštěvu v Turnově.
Na společné podzimní setkání se již teď těšíme a věříme, že budeme moci kolegům z Polska oplatit pohostinnost.