13.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Semináře v parlamentu k odpadovým zákonům

Nové zákony o odpadech se připravují již přes 10 let. Ministerstvo životního prostředí ke svým návrhům již před pěti lety vypořádalo přes 3000 připomínek, uspořádalo mnoho přednášek a seminářů a očekávalo se, že tyto velmi potřebné návrhy projdou bez větších problémů i oběma komorami Parlamentu ČR a budou schváleny ještě v minulém volebním období Poslanecké sněmovny, ale nestalo se tak.

Nakonec tyto návrhy neprošly Legislativní radou vlády, která je pozastavila a žádala jejich dopracování, byť jí bylo jasné, že se to již nedá stihnout do konce stávajícího volebního období a v novém volebním období se bude muset začít opět od nuly.

Takže na začátku nového, současného volebního období ministerstvo životního prostředí vypracovalo nové návrhy, vypořádalo opět přes 3500 připomínek a zaslalo tento vládní návrh, jak mu velí povinnost, Legislativní radě vlády. Přestože tato rada, ve které zasedá 15 právníků z právnických fakult, má podle svého statutu mandát pouze k formální kontrole návrhů zákonů, zda jsou v souladu s ústavním pořádkem, mezinárodními smlouvami, právem EU, či zda jsou nezbytné a srozumitelné, tak opět všechny čtyři odpadové zákony nejprve 19. 9. 2019 přerušila za účelem jejich dopracování předkladatelem ve spolupráci s užší skupinou vybraných členů Legislativní rady vlády, aby 17. 10. 2019 doporučila návrhy zákonů schválit ve znění jejího stanoviska, tedy nikoliv v původním znění ministerstva. Takže po 10 letech intenzivních jednání ministerstev a spousty dalších zainteresovaných subjektů rozhodovalo o navrženém znění zákonů pouze několik členů Legislativní rady vlády, byť je jasné, že po věcné a odborné stránce například k oddálení termínu ukončení skládkování komunálního odpadu z roku 2024 na rok 2030, či ke zvýšení množství odpadu na technické zabezpečení skládek z 20 na 25 % hmotnosti skládkovaného odpadu nebyli vůbec kompetentní, při tom právě tímto způsobem uniká ročně podle České asociace oběhového hospodářství nejméně 3 mld. Kč. Proto během posledního měsíce bylo pod záštitou poslanců a senátorů uspořádáno několik seminářů napříč politickými stranami na půdě Parlamentu ČR.*

Více v časopisu Komunální technika 2/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down