08.11.2012 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Selektivní herbicid Dicotex: stop dvouděložným plevelům

Bezesporu krásná je rozkvetlá letní louka, neméně pěkný a uklidňující je pohled na svěže zelený nezaplevelený trávník. Kromě sportovních povrchů, kde je travní monokultura samozřejmostí, to platí o reprezentativních plochách parků, zahrad a dalších lokalit.

Ponechme stranou fakt, že výdobytky moderní civilizace nás činí pohodlnějšími, i obdiv k minulým generacím, které si s plevely dokázaly poradit jinými prostředky. Proti předkům máme „výhodu“ v podobě herbicidů. Dělíme je na totální, které zahubí veškerou vegetaci, a selektivní, jež cílí na nežádoucí druhy.

Široké spektrum působení

Zaměřili jsme se na člena rodiny selektivních herbicidů Dicotex, který nám poskytla akciová společnost AGRO CS. Jeho fungování zajišťují čtyři látky. Ty se navzájem doplňují, což umožňuje dosáhnout široké spektrum účinnosti.
Na etiketě stojí, že Dicotex zahubí téměř všechny dvouděložné plevele, které se v trávnících vyskytují. Jde o jeteloviny, mrkvovité druhy, pryskyřníky, sedmikrásky, pampelišky a vytrvalé druhy jako třeba šťovíky, svlačec, pcháče či přesličky. K odolnějším plevelům patří jen šťavel. Účinné látky Dicotexu pronikají přes listy a stonky a v pletivech blokují fotosyntézu a dělení buněk. Zakrátko se silně deformují listy i stonky a rostliny brzy hynou.

Jednoduchá aplikace

Maximální bezpečnost a šetrnost vůči životnímu prostředí je u herbicidů samozřejmostí. Dicotex neškodí suchozemským ani vodním živočichům. To však neznamená, že se s ním nemusí nakládat opatrně. Výhodou je kompostovatelnost ošetřené zelené hmoty, kterou však nelze zkrmovat. Přípravek je použitelný dva roky od data výroby při skladování v teplotách 5 až 30 °C.
Na ošetření jednoho hektaru plochy je zapotřebí 10 l přípravku, „deci“ vystačí na 100 m2, 1 ml na každý m2... Doporučené ředění s vodou je 1 : 100, dávku lze tedy snadno spočítat. Dicotex je možné míchat s fungicidy, listovými hnojivy i případnými dalšími herbicidy.
Přípravek se aplikuje jednou za vegetační období v dobře založených trávnících starších jednoho roku ručním nebo motorovým postřikovačem nejméně pět dnů po seči a sedm dnů před sečí následující. Účinnost podporuje teplota nad 12 °C, světlo a vlhkost.

Hektar za 6000

Na trhu jsou k dispozici malo- i velkospotřebitelská balení Dicotexu i s odměrkou. Čím méně přípravku koupíme, tím více zaplatíme. Pořídíme-li jeden litr za zhruba 600 korun, přijde nás ošetření jednoho hektaru bez započítání dalších nákladů na 6000 korun.
Je tedy nutno zvážit, zda se ošetření zelených ploch vyplatí a zohlednit přitom hlavně fakt, že estetično a spokojenost občanů jsou hodnoty penězi neměřitelné. Je třeba vzít též v úvahu, že se bude muset postřik v případě nutnosti každoročně opakovat. Plusem je, že Dicotex opravdu funguje, o čemž svědčí kompaktní a nezaplevelený trávník.

Popisek:

Selektivní herbicid Dicotex se ředí vodou v poměru 1 : 100 a aplikuje se pomocí ručního nebo motorového postřikovače

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down