S rozšířeným spektrem zimního nářadí

V současné době disponuje Bobcat největším portfoliem nakladačů ze všech výrobců na světě. Nabízí bezkonkurenční výběr strojů včetně kompaktních kolových, smykem řízených a pásových nakladačů. Tato technika se v agregaci s pracovními nástavci dokáže vmžiku převtělit do podoby univerzálních nosičů nářadí.

V kombinaci s různými druhy příslušenství pro zimní údržbu, jako jsou rovné či šípové radlice, frézy, kartáče, sypače a další, přináší nyní Bobcat řešení Snow Solutions, které zahrnuje jeden z nejširších sortimentů na trhu.

Účinné a všestranné

Řada Snow Solutions pokrývá všechny zimní potřeby včetně odklízení sněhu a ledu na městských a mimoměstských komunikacích, chodnících, parkovištích i dalších místech. Pro zlepšení práce na sněhu nabízí Bobcat také volitelné ocelové pásy pro nasazení na pneumatiky kolových nakladačů a samostatné sněhové řetězy nebo pásy.

Katinka Kincses, produktová manažerka pro příslušenství Doosan Bobcat v Evropě, na Blízkém východě a v Africe (EMEA), uvedla: „Zaznamenali jsme narůstající trend, kdy obce a jejich dodavatelé používají všestranná řešení, přičemž výkonné kompaktní stroje stále více nahrazují manuální práci. Naše nakladače a příslušenství přinášejí účinná a všestranná řešení pro boj se všemi nástrahami zimního počasí, zejména se sněhem.“

Pracovní doplňky

Rovná sněhová radlice (obr. 1) je dostupná v sedmi šířkách od 152 do 274 cm. Navržená byla tak, aby rychle odstranila lehkou nebo střední sněhovou vrstvu z chodníků a cest. Lze ji natočit doprava či doleva až o 30°. Dobře viditelné „tyčky“ pomáhají obsluze nosiče určit polohu rohů radlice. Zákazníci si mohou vybrat mezi standardním nebo vysoce odolným provedením podle potřeb pro dané použití.

Univerzální sněhová radlice (obr. 2) je k dispozici v pěti různých šířkách, opět od 152 do 274 cm. Lze ji využít jako šípovou, sběrací, rovnou nebo úhlovou radlici s možnosti natočením o 30o vlevo nebo 30o vpravo.

Odhrnovač sněhu (obr. 3) je v nabídce ve dvou velikostech – se šířkou 244 nebo 300 cm a je navržený pro rychlé a účinné odhrnování. Plovoucí poloha a oscilace desky udržuje nástavec v kontaktu s povrchem bez poškození zařízení nebo majetku, což umožňuje odstraňování sněhu i na okrasných nebo nerovných plochách. Vzhledem k tomu, že je odhrnovač standardně opatřený pryžovými kluzáky a břitem, může obsluha odklízet sníh rychle bez obav z poškození terénu.

Sněhová fréza (obr. 4) je výkonný doplněk pro odklízení sněhu, který pracuje s maximální účinností. Dokáže odhazovat sníh až do vzdálenosti 12 metrů. Má otočný komín s deflektorem pro odhoz požadovaným směrem.

Úhlový odmetací kartáč (obr. 5) je v nabídce ve čtyřech šířkách od 132 do 213 cm. Slouží k rychlému a účinnému zametání lehkého sněhu, zeminy, zaschlého bláta a dalších nečistot. Lze s ním zametat těsně podél obrubníků či zdí na pravé straně. Oboustranný směr rotace umožňuje snadno zamést sníh od garážových vrat, žlabů a jiných překážek.

Škrabka (obr. 6), která je k mání s průměrem disku 46 nebo 56 cm, je vysoce účinná při odstraňování přimrzlého sněhu a ledu. Poskytuje ekologicky šetrnou alternativu k použití chemikálií nebo soli a zanechává čistý povrch pro chodce nebo vozidla.

Hydraulické rozmetadlo soli a písku (obr. 7) je ideální pro aplikaci posypu ve stísněných prostorách, jako jsou parkoviště a pěší zóny, kde nelze použít větší techniku. Násypku o velkorysém objemu 330 l lze použít jako samonakládací.

Velkoobjemové lžíce (obr. 8) určené pro manipulaci se sněhem jsou k dispozici v šířkách od 168 do 254 cm a objemech od 690 do 1530 l. Vysoká zadní stěna pomáhá při hrnutí sněhu; rovné boční usnadňují proniknutí do hromady.

Video s Bobcat Snow Solutions v akci: https://bobcat.click/SnowSolutions

Inovace u nakladačů

V poslední době představil Bobcat nejnovější generaci smykem řízených a kompaktních pásových nakladačů řady M. Poté následovala prezentace kompaktních nakladačů řady R. Tyto adaptabilní nosiče přídavných zařízení představují nejvýznamnější změnu nakladačů Bobcat za posledních šedesát let. V roce 2021 Bobcat rozšířil sortiment o nový kompaktní kolový nakladač L85 následovaný uvedením malých kloubových nakladačů L23 a L28.

Všechny smykem řízené a kompaktní pásové nakladače Bobcat jsou vybavené patentovaným upínacím systémem pro příslušenství Bob-Tach®, který usnadňuje rychlou a bezpečnou výměnu více než 80 různých druhů příslušenství Bobcat včetně produktů Snow Solutions.

Výkonné příslušenství

Vysoký výkon kompaktního kolového nakladače L85 při práci se sněhem je zajištěný kombinací silného motoru a hydraulického systému Bobcat. Stroj navíc nabízí vysokou stabilitu s velkou vylamovací, tažnou a tlačnou silou. Nové malé kloubové nakladače L23 a L28 jsou obzvlášť vhodné k nasazení ve stísněných prostorách, na příjezdových cestách nebo chodnících, kdy poskytují vysokou nosnost při zvedání, snadné použití s jednoduchým intuitivním ovládáním a šetrný dopad na povrch při práci v jakémkoli terénu.*

Foto archiv/Bobcat