14.08.2018 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S novou technikou vzrostla pracovní kapacita

Podél obou břehů potoka Sovinka se rozkládá katastr podkrkonošské obce Horní Branná. Obec s 1900 obyvateli a katastrem s rozlohou zhruba 20 km2 je dlouhá více než čtyři kilometry, a tak je údržba veřejné zeleně i dalších prostranství a místních komunikací poměrně náročnou záležitostí. Výrazně při ní pomáhá technika John Deere.

Před pořízením nového traktoru měla obec k dispozici pouze starší Zetor, ale ten již nesplňoval podmínky pro agregace s novým příslušenstvím. „Právě vzhledem k údržbě chodníků jsme nechtěli zakoupit velký traktor, ten si v případě potřeby najímáme, ale rozhodli jsme se pro stroj střední výkonové třídy, který se na chodníky pohodlně vejde a přitom má dostatečný výkon pro práci s nářadím a můžeme jej využít v agregacích se sněhovou radlicí, zametacím kartáčem a sypačem. Nakonec zvítězil model John Deere 3045R s klimatizovanou kabinou, čelním nakladačem a dalším vhodným příslušenstvím. A s nákupem tohoto stroje se obslužnost obce výrazně zjednodušila a zvýšil se potenciál zajišťovaných činností. Funkčnost a spolehlivost traktoru si obsluha chválí a co je nejdůležitější, jeho nákup a odvedenou práci pozitivně hodnotí občané Horní Branné,“ popisuje starosta obce Luboš Zimmermann investici do nové techniky. Jak dále uvedl, zrychlila se i zimní údržba chodníků, jelikož ty nové jsou již traktoru stavěny na míru.

Příslušenství na celoroční práci

Nákup se uskutečnil po výběrovém řízení koncem loňského roku a součástí dodávky bylo též potřebné příslušenství. Pro zimní údržbu může být traktor agregován s čelní šípovou sněhovou radlicí Matev VP 160L s pracovním záběrem 160 cm, rozmetadlem na posyp Matev SPRX 400 s objemem násypky 400 litrů, či čelním zametacím kartáčem Matev SWE-H/M 15-60 s pracovním záběrem 160 cm. Další důležitou výbavou je čelní nakladač H 165 se lžící a přívěs ANS-2800.

Efektivněji na údržbu veřejné zeleně

Vzhled obce se diametrálně změnil i po pořízení dalšího stroje, zahradního traktoru John Deere X350R. „Požadavky rostou i při údržbě veřejné zeleně, které přibývá a je třeba ji posekat ve správný čas. Proto jsme letos na jaře rozšířili náš strojový park o zahradní traktor se sběrným košem a mulčovací sadou. Abychom ušetřili čas jak při vlastním sečení, tak při transportu posečené hmoty, rozhodli jsme se většinu zelených ploch mulčovat. Sice sečeme častěji, ale s nižší spotřebou pohonných hmot a hlavně odpadají další pracovní operace. Sběrný koš možná využijeme až při podzimním úklidu listí, jinak se bez něj traktor, který jezdí od jara prakticky denně, zatím obešel,“ pozitivně hodnotí Luboš Zimmermann i práci menšího ze strojů značky John Deere.*

Více v časopisu Komunální technika 8/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down