14.10.2022 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S novou technikou k soběstačnosti

Před loňskou zimní sezónou výrazně posílil doposud využívaný strojový park v obci Bukovina nový traktor TYM T 475 HST s pracovními adaptéry vhodnými na zimní i letní využití. Obec, která se nachází v okrese Blansko a žije zde zhruba 460 obyvatel, nákupem nového traktoru udělala důležitý krok směrem k větší soběstačnosti.

 „Dodání nového traktoru asi nešlo načasovat lépe. Dostali jsme jej začátkem loňského prosince a hned další den vypukla sněhová kalamita. Pro obsluhu, kterou zastává pracovník obecního úřadu zajištující v obci komunální služby, to nebyla vůbec snadná situace. Dodavatel dovezl traktor s již namontovanou čelní sněhovou radlicí a po agregaci rozmetadla na posypové materiály a po rychlém zaškolení bylo třeba začít se soupravou pracovat a odstraňovat sníh z místních komunikací. Takže pro řidiče opravdová zkouška ohněm, se kterou se musel vypořádat. První dny tedy nebyly jednoduché, ale po odpracované sezóně je již obsluha v traktoru jako doma. Úsek zimní údržby, který zvládl pracovník s traktorem, s jehož provozem neměl vůbec žádné zkušenosti, uklidit zpočátku zhruba za čtyři hodiny, udržoval ke konci zimy za pouhou hodinu, což je velká časová úspora, jenž hraje u úklidu sněhu na silnicích důležitou roli,“ líčí začátky provozu nového traktoru Luboš Janda, starosta obce Bukovina.  

Cestou k nezávislosti

Do loňského roku zajišťovala zimní údržbu komunikací v obci Bukovina zemědělská společnost, která zde má svoje sídlo a na okolních pozemcích se zabývá zemědělskou prvovýrobou. Disponuje tedy i potřebnou výkonnou technikou, ale jak poznamenal Luboš Janda, právě při kalamitních situacích se někdy stávalo, že potřeby obce a firmy se do jisté míry překrývaly a údržbu tak nebylo možné zajistit včas. „Spolupracovali jsme úspěšně řadu let, ale nebylo optimální, že jsme na firmě poskytující službu zcela závislí. Proto jsme se rozhodli k nákupu traktoru. Ten samozřejmě nechceme využívat pouze v zimě. Od začátku jsme uvažovali i o jeho nasazení při údržbě zeleně a přepravě materiálu. Z toho důvodu jsme zakoupili i příkopové rameno a přepravní vozík.“

Původní požadavky bylo třeba korigovat

„Hned na úvod musím přiznat, že naše původní požadavky týkající se technické specifikace traktoru a jeho příslušenství nebyly zcela správné. Mysleli jsme si totiž, že traktor budeme využívat i při zimní údržbě chodníků, kterých ovšem máme v obci zhruba sto metrů, zatímco místních komunikací ošetřujeme více než kilometr. Na tuto skutečnost nás naštěstí zástupce dodavatele traktorů TYM v rámci konzultací včas upozornil a navrhl vhodnější řešení. Zároveň jsem si od něj vyžádal kontakty na dosavadní uživatele, kteří již mají s nabízenou technikou praktické zkušenosti. Díky tomu jsme se mohli včas vyvarovat chyb. Traktor stejné značky provozují například v nedaleké obci Březina, kde nás při naší návštěvě upozornili, nač je třeba si dát při výběru traktoru pozor. Nakonec jsme raději zvolili po diskusi s dodavatelem ještě o něco výkonnější traktor, než který jsme tam viděli v činnosti. Také pracovní adaptéry jsme vybírali s ohledem na doporučení tak, aby byly kompatibilní s traktorem, protože vhodně zvolená konfigurace zaručuje maximální výkonnost, efektivitu a prodlužuje životnost traktoru i samotného nářadí,“ vysvětluje Luboš Janda.    

Spokojenost v zimě i v létě

Zkušenosti jsou s traktorem po první odpracované sezóně pouze pozitivní. „Jak jsem již uvedl, obsluha se učila pracovat s traktorem takřka za pochodu. Po konci zimy, kterou jsme zvládli, začal traktor pracovat v agregaci s příkopovým ramenem. V rámci údržby zeleně se staráme o okolí dvou cest a dvě větší zelené plochy spadající do údržby intravilánu obce. Jak ukazují zkušenosti získané po první odpracované sezóně, údržba okolí cest je pro traktor s příkopovým ramenem ideální, ale na údržbu větších rovných ploch se budeme muset dovybavit ještě klasickým mulčovačem s širším pracovním záběrem agregovatelným za traktor. Mulčování tak bude daleko efektivnější. Příkopovým ramenem jsme nahradili dosavadní práci brigádníků vybavených starší bubnovou sekačkou a křovinořezy. Práci, která jim trvala měsíc, zvládá traktor s ramenem za několik málo dní, efektivita se tak zvýšila vskutku radikálním způsobem. Obsluha se tak může v ušetřeném čase věnovat jiné práci v obci,“ hodnotí Luboš Janda první sezónu provozu nového traktoru.

Pro traktor vybudovali v obci i potřebné zázemí. Do nové plechové haly se pohodlně vejde kromě traktoru i další nářadí a posypový materiál. „Výhodou je sousedství se zemědělskou firmou, kde máme k dispozici servisní zázemí využitelné pro základní údržbu traktoru. Ten je ovšem zatím v záruce a pečuje o něj dodavatel, jenž má svoje sídlo ve snadno dosažitelné vzdálenosti,“ doplňuje Luboš Janda.

Nyní v Bukovině uvažují o rozšíření strojového parku o mulčovač. „Z dosavadní praxe jsou pro provoz v obci vhodnější pneumatiky s průmyslovým, popřípadě travním dezénem, šípové se hodí, jak jsme vyzkoušeli, méně. Obsluha je s traktorem plně spokojena, k žádným závadám během roku nedošlo a i spotřeba pohonných hmot je zcela vyhovující,“ uzavírá Luboš Janda hodnocení nového traktoru.*

1 – Traktor TYM T475 HST pracuje v obci Bukovina od loňského prosince

 2 – Hned první dny provozu traktor i jeho obsluhu náležitě prověřily    

 3 – V letní sezóně pracoval traktor nejčastěji v agregaci s příkopovým ramenem

 4 - Pro traktor i jeho příslušenství vybudovali v obci potřebné zázemí

 5 – Traktor v obci pomáhá i při přepravě materiálu

 6 – Model TYM T475 HST je poháněn čtyřválcovým dieselovým motorem o výkonu 46 koní

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down