02.05.2013 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S ekologickým přístupem v nakládání s odpady.

Transformací městských technických služeb vznikla v roce 1993 společnost COMPAG VOTICE s. r. o. Firma je součástí skupiny Brantner, která v ní vlastní 50% podíl, druhých 50 % si ponechalo město Votice. Nabídce poskytovaných služeb vévodí komplexní nakládání s odpady zahrnující jejich svoz, separaci i další využití včetně provozování vlastní skládky a sběrných dvorů.

Společnost Brantner Walter GmbH působící jako mateřská firma skupiny COMPAG byla založena již v roce 1936 a její novodobá historie se píše od šedesátých let minulého století, kdy zaznamenala velký rozvoj nejen na domácím rakouském trhu. Momentálně působí kromě Rakouska a České republiky také na Slovensku, v Německu, Slovinsku, Rumunsku a Chorvatsku. V České republice má firma svůj podíl ve společnostech v Mladé Boleslavi, Voticích a Mimoňi.

Zajišťují kompletní komunální služby

Votická společnost se kromě nakládání s odpady věnuje kompletnímu zajištění komunálních služeb pro město a jeho okolí. „Provozujeme například silniční nákladní kontejnerovou dopravu po celé republice, věnujeme se letní i zimní údržbě komunikací a dalších veřejných ploch, pečujeme o městskou zeleň a zabezpečujeme i výspravy komunikací asfaltovou směsí tryskovou metodou. Vykonáváme i další stavební práce a ve Voticích a Olbramovicích se staráme o rekonstrukce a výstavbu vodárenských a kanalizačních sítí. V naší správě jsou i místní hřbitovy a na objednávku zajišťujeme i další služby, jako je stěhování, kamerové prohlídky kanalizace a další. Nejdůležitější je ale pro nás bezpochyby odpadové hospodářství s provozem vlastní skládky,“ stručně seznamuje se zaměřením společnosti COMPAG VOTICE s. r. o. její ředitel Jiří Kymla.

Od loňska v novém

Důležitým mezníkem v historii společnosti, která zaměstnává 40 stálých pracovníků byl loňský rok 2012, kdy došlo k jejímu přestěhování do nových vlastních prostor. „Dříve jsme pracovali v pronajatých objektech roztroušených různě po městě, což nebylo příliš operativní. Proto se společnost COMPAG VOTICE s. r. o. rozhodla v roce 2010 zakoupit vlastní areál, který ovšem potřeboval rekonstrukci. Výhodou je jeho poloha nedaleko skládky komunálního odpadu a sběrného dvora i fakt, že vše včetně skladů a administrativy máme po ruce. Navíc jsme určitě odlehčili i silniční dopravě ve Voticích. S přestěhováním na novou adresu se samozřejmě nemění možnost objednávek všech dosud poskytovaných služeb,“ vysvětluje důvody přestěhování firemních provozů Jiří Kymla.

Nakládání s odpady je jedničkou

Svoz komunálního odpadu včetně toho separovaného zajišťuje společnost nejen pro město Votice, ale i pro dalších zhruba třicet měst a obcí v regionu. Od roku 2008 poskytuje tyto služby i pro město Bechyně a aktivně vyhledává další nové zákazníky. Veškerý komunální odpad vozí na vlastní skládku na městském pozemku nedaleko Votic, kde jsou zaměstnáni dva stálí pracovníci. Svoz zabezpečují čtyři svozové soupravy, pátá svozová nástavba je rezervní pro případ potřeby. Ve svozovém parku najdeme pět vozidel Mercedes-Benz, nechybějí ani vozidla na svoz kontejnerů (Mercedes-Benz, LIAZ, Avia nebo DAF). Loni doplnilo strojový park také menší svozové vozidlo zajišťující práci v hůře dostupných lokalitách.
„Na skládku, která je s novými parametry a zabezpečením v provozu od roku 1993, uložíme zhruba 25 000 až 30 000 tun odpadu za rok a při tomto ukládaném množství by její kapacita měla určitě vydržet do roku 2025. Ale již je zpracován i projekt na další rozšíření skládky, která průběžně prochází rekultivací. Součástí skládky je i areál sběrného dvora a pokud městu Votice dopadne dobře žádost o dotaci, měla by přibýt v sousedství skládky ještě kompostárna. Biologicky rozložitelný odpad pro nás zatím představuje problém. Na naši skládku jej ukládat nesmíme a bez kompostárny ho můžeme zpracovávat pouze částečně. Spolupracujeme tedy s kompostárnami v okolí.
Další věcí, která nás v systému odpadového hospodářství trápí, je separace. Někteří lidé ještě bohužel netřídí odpad důsledně a pokud ano, často se najde subjekt, který jim jejich snahu zkazí naplněním kontejneru věcmi, jež tam v žádném případě nepatří. Ale nevzdáváme to a osvětová kampaň probíhá prakticky permanentně.
Jako nereálný pro nás zatím vidím odvoz komunálního odpadu do některé ze spaloven. Ty stávající i některé do budoucna plánované jsou pro nás zkrátka příliš daleko a řešit transport odpadu na vzdálenost 150 kilometrů nemůže být ekonomicky výhodné. Zvláště, když máme vlastní funkční skládku. Ale kdo ví, co se může stát za pár let,“ hodnotí systém odpadového hospodářství Jiří Kymla.

S městem dobrá spolupráce

Další technické služby zabezpečuje společnost COMPAG hlavně pro město Votice s jeho necelými pěti tisíci obyvateli. A spolupráce s městem probíhá bez problémů. Například koupě nové potřebné techniky bývá na uvážení vedení obchodní společnosti, při vyšších investicích ovšem podle vnitřních nařízení a směrnic probíhají transparentní výběrová řízení.
Pro letošní rok plánuje firma v prvé řadě dobudování vlastního areálu (zateplení a fasáda administrativní budovy), v plánu je výstavba vlastní stanice pohonných hmot a investovat bude společnost i do obměny techniky.
Úklid sněhu v letošní sezóně zajišťovaly tři traktory Zetor se sněhovými radlicemi a univerzální nosič Magma i některá další menší technika (malotraktor John Deere, rider Honda a sněhová fréza stejné značky). Pro příští sezónu by měl strojový park posílit například nový univerzální nosič s nástavbami na zimní údržbu komunikací. Volba padla na komunální vozidlo BSI VEICOLI RVM 35 s pohonem 4 x 4 a potřebné příslušenství zahrnující nosič kontejnerů, sypač a šípovou sněhovou radlici. Celou sestavu dodá společnost Hanes, jež má ve Voticích své servisní středisko.

Popisek: Na pozemcích města Votice provozuje společnost COMPAG vlastní skládku komunálního odpadu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down