30.03.2016 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S důrazem na kvalitu finálního produktu

Na podzim roku 2013 jsme navštívili kompostárnu Želivec nedaleko Prahy a popsali její tehdejší systém fungování. Rodinná firma Žilíkových, kterou tehdy provozovali otec Oldřich a jeho syn Michal, od té doby rozhodně nestagnuje, naopak v posledních letech provoz kompostárny podstatně navýšil svoji kapacitu a výrazně zmodernizoval používané technologické linky. Momentálně jsou těsně před dokončením hned tři boxy s biofiltrem pro aerobní technologii a stabilizaci biologicky rozložitelných odpadů a změnami prošla i používaná technika. Jednou z novinek, která se v provozu osvědčila, je například rychloběžný drtič Husmann HFG 5.

Kompostárnu, jejíž provoz začínal se zakládkou jedné pásové hromady na vodohospodářsky zabezpečené ploše, založil Oldřich Žilík v roce 2007.

Od naší poslední návštěvy došlo v areálu k mnoha změnám patrným na každém kroku. „Především se nám podařilo stabilizovat provoz a areál kompostárny již funguje jako trvalá stavba. V areálu vyrostly kryté manipulační prostory pro uskladnění finálních výrobků a momentálně dokončujeme výstavbu technologie, která nejen výrazně urychlí výrobní proces, ale především podstatně sníží riziko nežádoucího zápachu. Díky novému drtiči se zvýšila kapacita zpracování vstupních surovin, během roku můžeme zvládnout zpracování i 15 000 tun materiálu. Zlepšuje se i celkový vzhled areálu, lidé si pochvalují čistotu, kvalitu zpevněných ploch i celkový servis. V brzké době chceme zahájit výstavbu briketovací linky na štěpku. Té získáme během roku až 1000 tun a zatím jsme ji nezpracovanou vozili do tepláren. V budoucnu bychom rádi prodávali finální výrobek včetně balení, které ještě musíme dořešit. A chceme umět zpracovávat i chemické analýzy našich produktů, abychom mohli nabízet specializované substráty i ověřovat kvalitu surovin, jež, doufám, vzbudí v budoucnu zájem také u zemědělců, kteří zatím mezi naše odběratele nepatří. Tuto agendu bude zajišťovat syn Ing. Lukáš Žilík, který se letos zařadil do plného pracovního procesu,“ vypočítává Oldřich Žilík některé zásadní změny posledních let a uvádí i plány do blízké budoucnosti.

A s uvedenými změnami se měnil také technický park. Přibyl například teleskopický manipulátor LIEBHERR 441-10, nový rotační třídič i dvě menší svozová vozidla, dobrou práci odvádějí nakladače LIEBHERR 510 a 514. Především pro plnění tří boxů aerobních fermentorů je určen nakladač KOMATSU WA 270 s velkou kapacitou lopaty a důležitým technickým zařízením samozřejmě zůstává překopávač pásových hromad Neuson SF 420 a mobilní drtič Husmann HFG 5, který zhruba před rokem nahradil model HFG 4.*

Více v časopisu Komunální technika 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down