02.05.2013 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S dobrým výhledem na práci před sebou

Do 24. května ještě trvá letošní jarní nabídka cenově zvýhodněných souprav strojů John Deere. Jednou z nich je čelní žací stroj John Deere 1435 s žacím ústrojím JD 60“ s cenovkou těsně pod 400 tisíc korun, přesně 399 000 Kč (bez DPH).

Název tohoto stroje je sice přesný, ovšem nevystihuje všechno, co se s ním dá dělat. Hlavně sekat, samozřejmě, ale když sundáte žací ústrojí, můžete místo něj připojit radlici, zametací kartáče, sněhovou frézu nebo fukar na listí a rázem je z tohoto čelního žacího stroje univerzál, s nímž v komunálních službách zvládnete spoustu dalších prací. Z toho důvodu si můžete z volitelné výbavy dopřát například kabinu a prodloužit si pohodu za volantem i na zimní měsíce.

Tři hektary za hodinu

Jarní nabídka prodejců zahrnuje stroj a žací ústrojí se záběrem 60 palců, tedy 1,53 metru. To je na výkon motoru 19 kW (26 koní) akorát, vezmete-li v úvahu, že můžete sekat rychlostí až 20 km/h. Teoreticky byste tak mohli za hodinu zvládnout posekat tři hektary, a to už je hodně slušná plocha.
Vypadá to neuvěřitelně, ale je tomu opravdu tak. Poté, co za volantem, řídícím zadní kola, získáte trochu jistoty a rozjedete se plnou rychlostí, zjistíte, že i při ní žací ústrojí svoji práci dobře zvládá. Poseče všechno dokonale, akorát v přerostlé trávě se samozřejmě musí trošku ubrat.

Žací ústrojí 7-iron

Žací ústrojí je třínožové, přičemž dráhy záběru jednotlivých nožů se vzájemně překrývají, aby stroj nikde nic nevynechával při přímé jízdě ani při otáčení. Při něm se otáčí jenom stroj, řidič to dělat nemusí, protože řízení je konstruováno tak, že i při nejostřejší otočce se záď stroje vejde do obrysu vyjetého žacím ústrojím. Strach, že zádí do něčeho vrazíte, není na místě. To se vám může při troše neopatrnosti povést leda žacím ústrojím vpředu.
Výrobce na to pamatoval, proto je jeho kryt vylisován z legendární 4,5 mm silné oceli 7-iron, která něco vydrží. Žací ústrojí je vybaveno opěrnými koly s velmi snadným nastavováním výšky sečení v rozmezí 25 až 152 mm. U hran krytu jsou ještě menší opěrné válečky, které zabrání skalpování porostu.

Vidíte, co děláte…

S čelním žacím strojem se tráva seče mnohem lépe, než s traktorem, který mívá žací ústrojí mezi nápravami. Vpředu na něj totiž mnohem lépe vidíte, můžete s ním zajet i pod nízké větve, keře a vysekat i tato hůř přístupná místa. Řízení pomocí zadních kol dostanete rychle do ruky a na pohodlné, měkce čalouněné sedačce s vysokým opěradlem se vám bude dobře sedět. Sedadlo se dá podobně jako sloupek volantu seřídit podle postavy obsluhy.
Výborný pocit za volantem tohoto stroje pramení také z nízko umístěného těžiště, které skýtá určitou jistotu i při jízdě ve svahu.

Jako vysavač

Žací ústrojí má boční výhoz, s volitelnou sadou se s ním dá i krásně mulčovat nebo sbírat posečený materiál do koše. Slovo sbírat nevystihuje činnost sběracího ústrojí úplně přesně, protože to pokos doslova vysaje, následně vmete do koše a s ním vše, co na trávníku leží.
Někteří uživatelé proto tenhle žací stroj na podzim využívají tak, že souběžně se sečením sbírají i koberce listí, napadaného ze stromů. Koš plný materiálu se dá zdvihnout a vysypat přímo na přistavený vůz nebo do kontejneru.

Olejová lázeň pro delší životnost

Vpravo na podlaze najdete dvojici pedálů TwinTouch, umístěných vedle sebe. Jimi se ovládá plynulá hydrostatická převodovka, při sešlápnutí levého se rozjedete vpřed a levého vzad, při uvolnění pedálu se stroj zastaví. Přesto je vlevo na podlaze pro jistotu ještě pedál provozních brzd s kotouči uloženými kvůli delší životnosti v olejové lázni.
Do standardní výbavy stroje patří tempomat a uzávěrka diferenciálu, předcházející prokluzu kol. V olejové lázni je uložena také spojka elektricky spínaného vývodového hřídele pohonu žacího ústrojí.

Úsporný tříválec

Čelní žací stroj John Deere 1435 pohání tříválcový vznětový motor Yanmar s objemem 1115 cm3, výkonem 19 kW (26 koní) a maximálním točivým momentem 69 Nm při 2000 ot./min. Jde o výkonný a současně hospodárný motor; při sečení udává výrobce spotřebu čtyři litry za hodinu. Nádrž na 60 litrů paliva tak určitě vystačí nejméně na celý den.
Stroj váží 840 kg, na délku měří 2,2 metru (měřeno bez žacího ústrojí) a na výšku 2,1 metru, popřípadě 1,49 metru se sklopeným ochranným rámem. Rozvor náprav měří 1,25 metru a světlá výška 152 mm.

Zvýhodněné traktory

Z komunální techniky nabízí John Deere ještě další dvě zvýhodněné soupravy. Traktor John Deere 3036E pořídíte i s nakladačem 305 za 435 000 Kč (bez DPH) a traktor JD 1026R s žacím ústrojím JD 54“ (záběr 1,37 metru) za 397 000 Kč (bez DPH). Zakoupíte-li některý ze zahradních traktorů JD řad X100, X300 nebo X500, dostanete k němu zdarma lehký nákladní vozík JD P7 se sklopnou plastovou korbou.

Jarní nabídka zvýhodněných strojů John Deere platí do 24. května, máte tedy ještě zhruba tři týdny na to, si některý z nich pořídit.

Popisek: S šířkou záběru čelního žacího ústrojí přes 1,5 metru je stroj John Deere 1435 mimořádně rychlý

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down