08.11.2021 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Různé kombinace sekaček lze zvolit přesně podle potřeb

Osm souprav se představilo během praktických ukázek na dvoudenní předváděcí akci, kterou v Dolním Bezděkově u Kladna společně uspořádaly týmy firem Mulag, Croy a Autodráb. K vidění byly různé kombinace sekaček, příkopových ramen a několika variant pracovních adaptérů Mulag v agregaci s traktory i dalšími typy nosičů nářadí různých velikostí a výkonů.

Systémy sekaček k obsekávání krajnic

Jako první se prezentoval traktor Massey Ferguson 5613 v agregaci s čelní podsvodidlovou sekačkou Mulag MRS 300 a zadním ramenem Mulag GHA 600P. Sekačka MRS 300 se díky své konstrukční výšce 300 mm hodí i pro práci pod svodidly s dosahem tři metry vpravo i vlevo. V Dolním Bezděkově demonstrovala obsekávání sloupků. K tomuto účelu je vybavena senzorem reagujícím podle rychlosti najetí na překážku. Jak upozornil zástupce firmy Mulag, Dr. Pavel Malý, pro bezproblémové fungování systému je velice důležitá správná instalace sloupků. Aby se při obžínání zbytečně nelámaly, měly by být do určité míry ohebné. Před zahájením práce podsvodidlové sekačky nastaví obsluha vybranou stopu a pracovní výšku žací hlavy, která pracuje v plovoucí poloze. Pracovní adaptér je integrovaný v tříbodovém závěsu traktoru. Traktor nepotřebuje blokaci náprav a instalace nářadí je velice rychlá. Žací hlava je poháněna vývodovým hřídelem traktoru, rameno využívá hydraulický systém nosiče. Pro pohon žací hlavy je také možné namontovat druhé čerpadlo. Nižší hřídel podsvodidlové sekačky je osazen menšími břity pracujícími ve vyšších otáčkách. Zadní rameno GHA 600P s pracovním dosahem šest metrů je vybaveno paralelogramem umožňujícím předsunutí ramene o 2,5 m. Při této ergonomické pracovní poloze má obsluha lepší přehled o činnosti nářadí, které ovládá proporcionálně jednou pákou.

Univerzální nosič nářadí Mercedes-Benz Unimog 530 byl agregován s přední podsvodidlovou sekačkou Mulag MRM 300 a přidaným obžínačem sloupků MLM 200. Zadní rameno s odsáváním SB600 dopravuje posečenou hmotu do přívěsu MHT1700. Tato konfigurace je primárně určena pro údržbu okolí dálnic, kde je třeba sbírat posečenou travní hmotu. Žací hlava podsvodidlové sekačky uchycené na komunální desce je poháněna vývodovým hřídelem nosiče a pracuje s dosahem tři metry za stálé regulace bezpečné vzdálenosti od svodidel. Obžínač sloupků je vybaven dvěma kotouči, které jsou vyměnitelné podle velikosti obsekávaných překážek. Zadní rameno s dosahem sedm metrů je vybaveno žací hlavou s menšími noži, které travní hmotu dokonale rozmělňují. Ta je poté transportována dozásobníku s kapacitou 28 m3. Tento přívěs je vybaven zadní lisovací pohyblivou stěnou, takže zásobník pojme až 18 tun posečeného materiálu a většinou vydrží po celou pracovní směnu bez potřeby vyprazdňování.

Přední kombinované rameno Mulag MKM 700 s podsvodidlovou sekačkou MKM 300 a namontovaným diskem pro sekání pod svodidly ZMS 400 pracovalo na univerzálním nosiči Mercedes-Benz Unimog 430 společně s čelním ramenem s dosahem 7,4 m operujícím za svodidly a zadním ramenem MHU 800 s paralelogramem a dosahem 7,3 m. Integrovaný systém m/tronic automaticky reguluje přítlak žací hlavy. Jeho senzory vysílají informace o terénu povrchu do centrálního počítače, který následně samostatně řídí funkce výložníku ramene a brání tím nežádoucím rázům.

 

S různými variantami ramen

Traktor New Holland T5.100 se představil v agregaci s čelní sekačkou Mulag FME500 s dosahem 6,5 m. Rameno FME 500 je sklopné do přepravní polohy přes kabinu traktoru, při přepravě tak nezatěžuje přední nápravu a šířka nářadí dosahuje při přepravě pouze 1,5 m. rameno je poháněno hydraulikou traktoru, žací hlavu pohání vývodový hřídel.

Další soupravu tvořil traktor Fendt 516 s čelní kombinovanou sekačkou MKM 700 tvořenou příkopovým ramenem s dosahem 7,4 m a podsvodidlovou sekačkou MRM 300. Součástí tohoto zařízení je ochranný hydraulický systém snímání pozice hlavy vůči traktoru. Žací hlava s pracovním záběrem 1,2 m je osazena robustními kladivy a poradí si i se zpracováním náletových dřevin do průměru 2 cm. Rám s komunální deskou, na které je uchyceno rameno, je připevněn do předního tříbodového závěsu traktoru a je snadno snímatelný. V zadní části je traktor opatřen protizávažím.

Traktor Fendt 718 byl agregován s čelní sekačkou Mulag MFK 500 (dosah s teleskopem 7 m) a zadní sekačkou GHA 700 (dosah s teleskopem 7,8 m). Tato kombinace nabízí mnoho variant nastavení s možnostmi sečení vzadu i vedle traktoru. Žací hlava přitom stále pracuje v kolmé poloze vzhledem k traktoru. Díky dosahu ramen může souprava udržovat i zelené plochy v protisvahu.

Čelní podsvodidlová sekačka Mulag MRS 300 a zadní rameno GHA 600 P s paralelogramem a dosahem 6 m s možností předložení o 2,5 m byly agregovány s traktorem Deutz Fahr 6130 TTV. Pracovní adaptéry byly uchyceny v předním a zadním tříbodovém závěsu traktoru. Žací hlavy využívaly pohonu vlastními čerpadly a příkopové rameno bylo poháněno hydraulickým systémem traktoru. Tato konfigurace může využít systému nastavení i řízení přítlaku válce.

Poslední soupravou, která se představila v praktických ukázkách, byl nosič nářadí JCB Fastrac 4190 MHS800 s ramenem s paralelogramem a dosahem 7,3 m (předložení diky paralerogramu 1 m). Rameno je ukotveno na rámu a jeho demontáž je velice jednoduchá.

 

Široká škála pracovních adaptérů

Představená ramena nemusejí zdaleka sloužit pouze při sečení a mulčování. V odpoledním bloku praktických ukázek se prezentovaly kromě výše zmiňovaných pracovních adaptérů další variant nářadí. K vidění byla například žací hlava MK1200 s pracovním záběrem 1,2 m, mulčovaci hlava GMK1200 s pracovní šířkou 1,2 m zvládne zpracování náletových dřevin do průměru 60 mm, mulčovací hlava BRK 1200, která si poradí I s nálety do průměru 80 mm, sekačka MKM 300 s namontovaným diskem pro sečení pod svodidly ZMS 400,  podsvodilová hlava RMK1200, nůžky na dřeviny AWS 2200 s pracovním záběrem 2,2 m do průměru větví 110 mm, pily na prořezávání větví FSG 200 se záběrem 2 m do průměru větví 150 mm, fréza na pařezy BSF500, krajnicová fréza BRG1000  s pracovní šířkou 1 m I příkopová fréza GRG 650.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down