Rozmanitá činnost vyžaduje kvalitní strojový park

Velice širokým záběrem činností se může pochlubit společnost ZAHRADA VYSOČINA ze Žďáru nad Sázavou. Nezabývá se pouze projekty a realizacemi zahrad, ale i údržbou a obnovou zeleně, ekologickou péčí o krajinu, provozuje ekologické centrum a v rámci svého zahradního centra prodává i servisuje menší zahradní techniku.

Zahradnická firma ZAHRADA VYSOČINA vznikla v druhé polovině roku 1993. Přes omezené podmínky a možnosti v začátcích podnikání a s pouhými pěti zaměstnanci vyhrála firma v roce 1996 výběrové řízení na údržbu a obnovu veřejné zeleně ve Žďáru nad Sázavou a přilehlých obcích. Přesídlila do areálu bývalých komunálních služeb, kde je dodnes v nájmu města Žďár nad Sázavou. V současné době pracuje ve firmě 25 zaměstnanců.
„Ve Žďáru nad Sázavou se naše firma nezabývá pouze sečením travnatých ploch, ale do její kompetence spadá i kácení a prořez stromů, keřů a živých plotů včetně jejich výsadby, mechanické a chemické ošetřování zeleně a další zahradnické práce,“ říká jednatel společnosti ZAHRADA VYSOČINA Ing. Karel Uhlíř.

Široký záběr služeb

Pracovní záběr firmy je nesmírně široký nejen obsahem, ale i územním akčním rádiem provozovaných činností. Díky své výstavní aktivitě na veletrzích v Brně, Olomouci i v Havlíčkově Brodě během let 1994 až 2000 a následně získaným kontaktům provedla po celé republice návrhy a realizace parků, veřejných prostranství obcí i ozelenění firem, montáž dětských hřišť a dětských prvků včetně realizace soukromých zahrad. V rámci ekologické péče o krajinu se firma zabývá rekultivacemi skládek, výsadbou biokoridorů a zelených pásů u komunikací, osazováním kořenových čistíren (čistírny odpadních vod), či budováním vodních soustav.
Ve Žďáru nad Sázavou bylo její největší akcí vybudování sportovního a relaxačního areálu na Bouchalkách. Po roce 2000 se firma zaměřila více na region současného kraje Vysočina. Zabývá se projekty v krajinné tvorbě Českomoravské vrchoviny ve spolupráci se Správou CHKO Žďárské vrchy. Realizuje ekologické projekty – výsadby biokoridorů, rekultivace skládek, osazení kořenových čističek (ČOV) aj. Od roku 2005 se úspěšně podílí na údržbě a obnově okolí památky UNESCO, poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.

Zahradní centrum pro občany

Neméně usiluje o rozvoj služeb pro obyvatelstvo regionu a od roku 2001 buduje zahradní centrum ve svém sídle s prodejem veškerých potřeb pro zahradu. V nabídce najdeme například okrasné a ovocné rostliny, pokojové a řezané rostliny s vazbou, osiva a sadbu rostlin, zahrádkářské potřeby, substráty a jiné zahradní materiály, prvky drobné zahradní architektury i potřeby pro zahradní jezírka a nádrže včetně ryb.
V každém roce pořádá projekty „Jarní zahradní výstava“ a před vánocemi „Kapří slavnosti“. V roce 2006 otevřela prodejnu prvků drobné zahradní architektury a střediska služeb pro zahradní jezírka a nádrže. V roce 2007 vybudovala a zároveň otevřela servisní a školicí středisko, prodejnu zahradní a lesní mechanizace včetně občerstvení. Zahradní centrum bylo dobudováno v roce 2011 s otevřením úložiště stavebního materiálu a skladu rostlinného materiálu.

Dvě nezisková sdružení

Mezi mimopracovní aktivity patří založení dvou neziskových občanských sdružení. Prvním z nich je založení nohejbalového klubu ZAHRADA VYSOČINA v roce 2000, k jehož největším akcím, kromě trénování mládeže, pořádání turnajů a plesů, bylo uspořádání třech ročníků Mezinárodního nohejbalového turnaje „První smeč roku 2000 – 2002“.
Druhým občanským sdružením je Zoologické a ekologické centrum ZAHRADA VYSOČINA, založené v roce 2002, které vybudovalo v areálu firmy „Selský dvůr“ jehož součástí zookoutek a škola v přírodě. Slouží široké veřejnosti nejen k odpočinku a zábavě, ale i k poučení o přírodě v CHKO Žďárské vrchy.
Spolupráce k oboustranné spokojenosti
V roce 2008 navázala firma ZAHRADA VYSOČINA, s. r. o. spolupráci s dodavatelem komunální a zahradní techniky SOME Jindřichův Hradec. Postupem času se seznámila s širokým sortimentem techniky, který firma SOME nabízí. Po vzájemných konzultacích obohatily strojový park dva traktory a postupně k nim přibývalo další příslušenství.
Velice se osvědčil traktor Same Solaris 45 s kabinou poháněný čtyřválcovým turbodieselovým motorem Mitsubishi s výkonem 43 koní. Jde o víceúčelový celoročně využitelný stroj. Firma jej využívá v zimním období při odklízení sněhu na veškerých komunikacích. Dále slouží jako pohonná jednotka ke štěpkovači italské výroby Pezzolato PZ 140, který je nezbytný při údržbě stromů a keřů. Štěpkovač je vybaven pojistkou No stress, má vlastní hydraulický okruh a zvládne zpracování dřevin do maximálního průměru 140 mm. Traktor BCS Vivid 400 pohání čtyřválcový motor s výkonem 35 koní, minimální šíře traktoru je 1035 mm, k dispozici je pohon všech čtyř kol. „Tento traktor používáme v kombinaci s vlečkou převážně k odvozu materiálu,“ poznamenává Ing. Karel Uhlíř. Jedním z nezbytných pomocníků při likvidaci vzrostlých stromů je také mobilní štípač MAXI RDR/380 s možností kombinace pohonu elektromotoru nebo traktoru.
Dalším osvědčeným pomocníkem je rotavátor MZ4 165 s pracovním záběrem 165 cm a nastavitelnou pracovní hloubkou užívaný při zakládání travních ploch a výsadbových záhonů. Ke stejnému účelu slouží i rekultivátor Muratori MZ 6SXL 125 s pracovním záběrem 125 cm, nastavitelná pracovní hloubka, možností bočního posunu a vybavený opěrným válcem. Díky konstrukci tohoto stroje není třeba žádné další zpracování půdy. Na malých plochách je ke zpracování půdy výtečný jednoosý nosič nářadí BCS 740 s motorem Aktion-Honda GX 390 o výkonu 12,4 koní, reverzorem, brzdami a uzávěrkou diferenciálu.
„Rád bych zdůraznil výbornou spolupráci se servisním střediskem a vstřícné jednání obchodního oddělení firmy SOME Jindřichův Hradec. Techniky máme ve svém strojovém parku od tohoto dodavatele poměrně dost, ale rozhodně si na ni nemůžeme stěžovat,“ hodnotí spolupráci s importérem techniky Karel Uhlíř.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *