Rotační zpracování půdy v zahradách

Malou komunální a zahradní techniku pro zpracování půdy v okrasných a užitkových zahradách můžeme rozdělit do dvou základních skupin. Jednu skupinu reprezentují jednoúčelové rotavátory, které jsou určeny pro rotační zpracování půdy, případně se dodávají s omezeným množstvím příslušenství pro další zpracování půdy, případně jiné využití. Druhou skupinu představují stavebnicové kultivátory, u kterých montáží sady tažných kol vzniká jednoosý malotraktor s tahovými vlastnostmi pro agregaci širokého výběru pasivního nářadí.

V široké nabídce stavebnicových kultivátorů se setkáme s různými kategoriemi z pohledu konstrukce, technických řešení a nabídce příslušenství, které kromě již zmíněného zpracování půdy umožňuje jejich využití během celého roku, tj. od jara do zimy. S oběma výše uvedenými skupinami techniky pro zpracování a přípravu půdy se můžeme setkat také v zelenobílém barevném provedení, které značí, že se jedná o značku zahradní a komunální techniky Viking, patřící do skupiny Stihl, která se specializuje zejména na vývoj a výrobu řetězových pil, křovinořezů, vyžínačů a další techniky pro komunální sektor, les a zahradu.

Pětice základních modelů

Značka Viking nabízí celkem pět základních modelů, přičemž čtyři z nich můžeme zařadit do prvně výše uvedené kategorie a jeden model, ten s nejvýkonnějším motorem, pak představuje zástupce kategorie univerzálních stavebnicových kultivátorů. Kromě nabízeného příslušenství se kultivátory Viking odlišují také použitou konstrukcí, a to z pohledu použitých pohonných jednotek a s tím souvisejícím pohonem pracovních orgánů, respektive osy tažné nápravy. Rotavátory, tj. čtyři méně výkonné modely, se dodávají s tzv. vertikálními zážehovými motory, zatímco představitel stavebnicových kultivátorů se dodává také se zážehovým agregátem, avšak horizontální konstrukce. Zda se jedná o vertikální nebo horizontální pohonnou jednotku, je dáno pozicí hřídele, kterou v případě vertikálního motoru nalezneme na spodní části motoru a vychází svisle dolů, zatímco v případě horizontální konstrukce hnacího agregátu nalezneme hřídel na straně motoru a vychází vodorovně. Ve všech případech jde o čtyřtaktní motory. Z hlediska výrobců pohonných jednotek vsadila značka Viking na renomované výrobce, a to v případě modelů HB 445, HB 445 R a VH 660 na značku Briggs and Stratton, zatímco zástupci s typovým označením HB 560 a HB 585 se dodávají s agregáty značky Kohler.
Nejmenšími zástupci jsou rotavátory modelové řady HB 445 o základní hmotnosti 40 kg a HB 445 R o hmotnosti 41 kg, přičemž druhý jmenovaný model nabízí kromě jednoho stupně pro pohyb směrem vpřed, také jeden stupeň pro pohyb směrem vzad. Oba modely jsou osazeny motory Briggs and Stratton řady 450, které poskytují při 3200 otáčkách výkon na úrovni 1,9 kW (2,6 k). Jde o agregáty vertikální konstrukce, kdy hřídel pohání převodové ústrojí, které je uloženo ve skříni vyrobené z pevného odlitku. Pracovní záběr činí v případě obou zástupců 450 mm a průměr nástavců rotačního kypřiče dosahuje 300 mm. Součástí nástavců jsou vnější ochranné disky. Díky stavebnicové konstrukci nástavců je možné pracovní záběr zúžit na 250 mm nebo naopak rozšířit na 600 mm. Ovládání a vedení modelů HB 445 a 445 R zajišťuje obsluha prostřednictvím výškově a stranově nastavitelných madel s ovládacími prvky. Kromě sady pro rozšíření pracovního záběru zahrnuje nabídka příslušenství přídavná závaží řady AZG 012 a to v počtu dvou kusů, každého o hmotnosti 6 kg pro práci v obtížnějších podmínkách.

S motory Kohler

Další model v nabídce reprezentuje Viking HB 585, který na rozdíl od výše uvedených typů používá pohonnou jednotku značky Kohler a to model Courage XT – 6, který při 3000 otáčkách za minutu disponuje výkonem 2,4 kW (3,4 k). Také v tomto případě se jedná o tzv. vertikální pohonnou jednotku. Obdobně jako v případě modelů 445 a 445 R nalezneme v základním provedení tohoto modelu i typu HB 560 zadní zádržnou ostruhu pro fixaci rotavátoru během zpracování půdy a kola pro přepravu mezi jednotlivými parcelami. Kola jsou usazena na sklopném držáku a není tedy nutné jejich demontáž. Pracovní záběr v případě tohoto modelu, který nabízí v základním provedení jeden stupeň pro pohyb směrem vpřed a jeden stupeň pro pohyb směrem vzad, dosahuje již 850 mm. Podle údajů výrobce jsou nástavce rotačního kypřiče konstruovány tak, aby bylo možné jejich demontáží zmenšit pracovní záběr na 600 mm. Průměr nástavců rotačního kypřiče dosahuje 320 mm a také v tomto případě zde nalezneme vnější ochranné disky. Základní hmotnost tohoto modelu představuje 49 kg, přičemž je možné jí zvýšit montáží sady přídavných závaží. Zde nabízí výrobce stejnou sadu jako v případě modelů HB 445, případně sadu dodávanou pod označením AZG 030 zahrnující taktéž dvojici závaží, každé o hmotnosti 9 kg. Motor Kohler stejných parametrů využívá také menší model s typovým označením HB 560 o záběru v základním provedení na úrovni 600 mm, průměr rotoru činí taktéž 320 mm. Základní hmotnost rotačního kypřiče HB 560 dosahuje 44 kg a také u tohoto modelu je možné zvýšit tuto hodnotu sadou přídavných závaží. Oba modely jsou opatřeny výškově a stranově nastavitelnými vodícími madly s ovládacími prvky. Rotační kypřiče s typovým označením HB 560 a HB 585 nabízí možnost rozšíření o sadu pro vytváření hrůbků a jejich oborávání v průběhu vegetace. Jedná se o příslušenství dodávané pod označením AMR 030, které představuje ocelová kultivační kola o průměru 300 mm, která se montují namísto nástavců rotačního kypřiče. Další součástí této sady je hrobkovací radlice s typovým označením AVH 700. Podle údajů výrobce je možné výše uvedené příslušenství využívat také ve spojení s méně výkonnými modely s typovým označením HB 445 a HB 445 R.

VH 660 s horizontálním motorem

Viking VH 660 je typickým zástupcem univerzálního stavebnicového kultivátoru opatřeného horizontálním hnacím agregátem a jeho základní hmotnost činí 71 kg, avšak díky nabídce různých typů závaží základní hmotnost výrazně vzroste v případě přestavby na jednoosý malotraktor. V tomto případě zvolil výrobce opět motor značky Briggs and Stratton, přičemž se jedná o model řady 800 s nominálním výkonem 3,6 kW (4,9 k) při 3000 otáčkách. Z konstrukce motoru vychází také řešení přenosu točivého momentu, jehož maximum činí v případě tohoto agregátu 11 Nm. Primární převod je zajištěný prostřednictvím řemenového převodu, sekundární převod zajišťuje zapouzdřený řetěz. Podle údajů výrobce disponuje model VH 660 dvěma stupni pro pojezd směrem vpřed a jedním stupněm pro pojezd směrem vzad. Vedení a ovládání kultivátoru provádí obsluha prostřednictvím výškově a stranově nastavitelnými vodícími madly opatřenými ovládacími prvky. V základním provedení je tento model osazen nástavcem rotačního kypřiče o pracovním záběru 820 mm a průměr nástavců činí 320 mm. V takového konfiguraci se provádí přesun mezi parcelami pomocí čelního, polohovatelného vodícího kola. Jak již bylo řečeno, je možné tyto nástavce nahradit pojezdovými koly, díky nimž vzniká univerzální jednoosý kultivační traktor.
Jedná se o sadu kol obutých do pneumatik e šípovým vzorem o rozměru 5.00 – 10 dodávaných pod typovým označením ART 600 a jejichž hmotnost činí 25 kg. Tato kola lze dále doplnit sadou závaží do kol AMA 600 o celkové hmotnosti 62 kg. Dále je možné vpředu uložené opěrné a vodící kolo sloužící k přemisťování mezi záhony zaměnit za držák čelního závaží se závažím ACP 600 o celkové hmotnosti 19 kg. Dále výrobce dodává pro čelní nosič ještě další přídavné závaží o hmotnosti 15 kg. Z uvedených údajů vyplývá, že sestava pro orbu, kdy výrobce umožňuje agregaci s dvěma modely otočných pluhů, využíváme základní tažnou jednotku o vlastní hmotnosti přesahující 190 kg bez nářadí. Kromě výše uvedených pojezdových kol jsou k dispozici také ocelová kultivační kola o průměru zhruba 375 mm, opět dodávaná s osami kol. Pasivní nářadí pro zpracování půdy a kultivaci se agreguje prostřednictvím nastavitelného závěsu AVK 600. Kromě již zmíněných otočných pluhů s typovým označením ADP 600 a AWP 600 se jedná o kypřič s pružnými slupicemi, hrobkovací radlici s typovým označením AHK 700 a nechybí vyorávací radlice AKP 600 pro sklizeň brambor. Nabídku nářadí, které umožňuje využití modelu VH 600 během zimního období, představuje čelní sněhová radlice s pryžovým břitem, jejíž záběr činí 1000 mm a pro její agregaci se využívá držák čelní radlice, který se montuje taktéž místo čelního vodícího kola.

Snadné zpracování půdy

Jak je z výše uvedených informací patrné, zaměřuje se značka Viking především na jednoúčelové rotavátory, přičemž nechybí ani univerzální kultivátor stavebnicové konstrukce. Nabídka zahrnuje menší modely s nízkou vlastní hmotnosti, kde se klade důraz především na snadnou manipulaci na omezeném prostoru a v různých zákoutích zahrad a dalších pozemků. Na druhou stranu nabízí značka také výkonné modely rotačních kypřičů s příslušenstvím, které rozšiřuje využití pro kultivaci řádkových kultur během vegetace a rovněž umožňuje pomoc při zakládání takových porostů. Nabídku uzavírá univerzální model, který nabízí využití při aktivním a pasivním zpracování půdy a rovněž se uplatňuje při úklidu sněhové nadílky v kombinaci se sněhovou radlicí. 

Popisek:
Výkonnější rotační kypřiče se osazují vertikálními motory Kohler

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *