Roboti – nová dimenze sekání trávy

Udržet trávník v perfektní kondici znamená věnovat mu značné množství času. To s sebou nese mnohdy obtížnou, časově náročnou práci a také starost o likvidaci biomasy. Robotická sekačka obstará vše.

Zapomeňme na klasický způsob práce s rotační žací technikou, kdy ji zpravidla jednou týdně, až tráva povyroste, nastartujeme, trávník posekáte a hmotu sebereme do koše. Tu pak odvezeme na skládku bioodpadu nebo uložíme do kompostéru, který ovšem není bezedný.

Samostatně a bez oddechu

Princip činnosti robotické sekačky je naprosto odlišný. Pracuje nepřetržitě a samostatně. Nenechá trávu přerůst. Dostáváme se tak do oblasti automatizace a robotiky. Pro Hondu jako předního světového výrobce zahradní techniky a průkopníka vyspělé robotiky to byla zajímavá výzva. Vznikla plně autonomní, robotická sekačka Miimo (předchůdcem byl humanoidní robot Asimo, jehož prototyp představila Honda již v roce 2000 – foto).

Inteligentní robot zkracuje trávník podle individuálně stanoveného časového rozvrhu. Vyžaduje minimum pozornosti a poskytuje maximum užitku. Kromě úspory času odpadá manipulace s klasickou sekačkou a starosti co s posečenou trávou. S automatickou nabíjecí stanicí a odolnými žacími čepelkami pracuje robot dlouhou dobu. Díky nepřetržitému sekání a zapravování biomasy zpět do půdy ve formě přirozeného hnojiva tak vylepšuje zdraví a kondici trávníku.*

Foto archiv/Honda

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2023)