Řidiči mohou až zdvojnásobit bezpečnou životnost pneumatik

Studie uskutečněná na zadání společnosti Nokian Tyres ukazuje, že počet opotřebených pneumatik na silnicích je znepokojivě vysoký. Řidiči obvykle kupují nové pneumatiky až tehdy, když má dezén výrazně sníženou hloubku a bezpečnostní vlastnosti pneumatiky se znatelně zhoršují. Podle odborníka ale platí, že právě bezpečnost by měla být vždy klíčovou prioritou. Prémiové pneumatiky zajišťují jak bezpečnost, tak dlouhou životnost.

Pro řidiče nakupující nové pneumatiky je jejich nejdůležitější vlastností bezpečnost. Dalšími důležitými vlastnostmi jsou odolnost, nízká spotřeba paliva, nízká hlučnost a nízká cena. Studie byla uskutečněna v Německu, severní Itálii, Rusku, Švédsku a Finsku. V každé zemi odpovídalo 1000 řidičů osobních vozidel, kteří nakupují pneumatiky.

Studie prokázala, že více než jeden řidič ze čtyř si koupí nové zimní pneumatiky až poté, co jejich hloubka dosáhne zákonem stanoveného limitu. Kromě toho téměř čtvrtina respondentů uvedla, že nové pneumatiky nakupuje až tehdy, když zjistí, že se snížily bezpečnostní vlastnosti pneumatik. Tato čísla nezahrnují řidiče, kteří používají celoroční pneumatiky.

Matti Morri, vedoucí centra péče o zákazníky ze společnosti Nokian Tyres, je těmito výsledky mírně znepokojen. „Nikdy byste neměli svoje pneumatiky nechat kompletně opotřebovat. Rozumným limitem pro výměnu vašich pneumatik je zbývající hloubka běhounu 4 milimetry. Jakmile hloubka běhounu klesne pod 4 milimetry, vlastnosti pneumatiky se citelně zhorší, zejména pokud jde o její odolnost vůči aquaplaningu. Velmi malá hloubka běhounu také zvyšuje riziko průpichu nebo průrazu pneumatiky.“

„Odolnost vůči opotřebení by však neměla být jediným rozhodujícím faktorem pro váš výběr. Důležitá je především bezpečnost, která vychází z dobré přilnavosti na mokrém povrchu a odolnosti vůči aquaplaningu,“ říká Matti Morri.

„Řidiči mohou prodloužit bezpečnou životnost svých pneumatik tím, že vymění jejich pozici z přední nápravy na zadní a naopak. Díky tomu se pneumatiky opotřebují rovnoměrně. Změna pozice pneumatik bohužel není vůbec běžnou záležitostí, přestože může dokonce až zdvojnásobit kilometrový výkon, který můžete získat ze své sady pneumatik,“ vysvětluje.*

Takto se řidiči starají o své zimní pneumatiky 

 • 57,8 % pravidelně kontroluje tlak vzduchu v pneumatikách
 • 56,1 % sleduje hloubku běhounu
 • 47,6 % zohledňuje stáří svých pneumatik
 • 28 % mění pozici svých pneumatik
 • 24,6 % odstraňuje kamínky uvízlé v drážkách
 • 20,8% zvyšuje tlak vzduchu v pneumatikách, když se zvýší jejich zatížení

Takto se řidiči starají o své celoroční pneumatiky

 • 58,4 % pravidelně kontroluje tlak vzduchu v pneumatikách
 • 47,5 % sleduje hloubku běhounu
 • 43,5 % zohledňuje stáří svých pneumatik
 • 25,4 % mění pozici svých pneumatik
 • 20 % odstraňuje kamínky uvízlé v drážkách
 • 18,6 % zvyšuje tlak vzduchu v pneumatikách, když se zvýší jejich zatížení

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down