07.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ridery a traktory v šedočerném kabátě

Snad každý majitel pozemku v okolí rodinného domu nebo rekreačního objektu řeší od května do října pravidelné sekání travnatých ploch. Pravidelným sečením se rozumí provádění této operace alespoň jedenkrát týdně, v době maximálního růstu se doporučuje sekání dvakrát týdně. V současnosti se jedná vždy o zásahy spojené s využitím moderní zahradní a komunální techniky s tím, že volba správného druhu žací techniky a jejího provedení závisí především na situování daného pozemku, jeho členitosti a profilu terénu, dalším využitím a zpracováním travní hmoty a v neposlední řadě také na rozloze pozemku.

Obecně můžeme říci, že klasické rotační sekačky s moderním spalovacím motorem se využívají pro plochy do rozlohy 2000 m2 s tím, že od rozlohy od zhruba 1000 m2 výše řada majitelů pozemků uvažuje o komfortnějším způsobu pravidelné údržby, a to s nasazením samojízdných mechanizačních prostředků. Díky nim není nutné nachodit stovky metrů při vedení klasické rotační sekačky, neboť samojízdná provedení umožňují pohodlné sezení na sedadle obsluhy. Podle konstrukce a provedení, potažmo vzhledu rozdělujeme takovouto techniku na tzv. ridery a tzv. zahradní traktory. Mezi výrobce těchto strojů patří také značka Murray, jejíž produkty si v krátkosti představíme.

S bočním a zadním výhozem

V případě značky Murray jde o dva základní modely riderů klasické koncepce, přičemž se dodávají v provedení s bočním nebo zadním výhozem travní hmoty. Model s bočním výhozem je dodáván v šedočerném provedení, model se zadním výhozem pak v červené barvě. Základní model nese typové označení 309007X551F a charakterizuje jej moderní spalovací agregát Briggs & Stratton Powerbuilt řady 3105. Jedná se o vzduchem chlazený jednoválcový motor s rozvodem OHV, jehož zdvihový objem činí 344 cm3. Výkon motoru udává výrobce na úrovni 7,7 kW (10,5 k) a točivý moment dosahuje hodnoty 20,8 Nm. Ve výbavě nechybí elektrický startér a palivová nádrž pojme 4,2 l. Agregát nese navíc označení AVS, což je z anglického jazyka převzatá zkratka pro antivibrační systém. Výkon motoru se na zadní pojezdová kola přenáší prostřednictvím hydrostatické převodovky doplněné funkcí tempomatu, přičemž pro konstrukční rychlost směrem vpřed dosahuje 0 – 8 km/h, rychlost směrem vzad činí 0 – 3,5 km/h. Pro doplnění informací pro charakteristiku podvozku dodejme, že zadní kola jsou obuta do pneumatik o rozměru 15 x 6 a přední řiditelná kola disponují rozměrem 10,5 x 3,5. Díky předním kolům umístěným téměř před samotným žacím strojem a velkému úhlu natočení je možné dosahovat poloměru otáčení na úrovni 305 mm. Celý stroj pak vyniká ocelovým rámem a manuálním zdvihem žacího ústrojí, které v tomto případě nabízí pracovní záběr 760 mm. V pracovním záběru se nachází jeden nůž, přičemž výška sečení je nastavitelná v poměrně velkém rozsahu, a to 38 – 115 mm. Samotný rotační žací stroj zavěšený mezi koly v základním provedení může pracovat jako žací stroj s mulčovací funkcí nebo jako stroj s bočním výhozem. Na přání je možné tento typ rideru doplnit sběrným košem, který pojme 176 l. Žací stroj lze podle údajů výrobce seřizovat bez použití nářadí. Základní hmotnost tohoto typu rideru značky Murray dosahuje 171 kg, se sběrným košem 190 kg.
Také v případě typu EMR17533RDF najdeme pohonnou jednotku amerického výrobce Briggs & Stratton, avšak zde se jedná o provedení Intek řady 4175, jehož výkon činí dle údajů výrobce 12,5 kW (17,5 k) a točivý moment dosahuje hodnoty 34,6 Nm. Opět se jedná o jednoválcový zážehový motor, jehož zdvihový objem činí 502 cm3, je taktéž vybaven elektrickým startérem a objem palivové nádrže činí 7,6 l. Rozvod je typu OHV a chlazení motoru je vzduchové. Tento typ rideru je taktéž opatřen hydrostatickou převodovkou pro pojezdovou rychlost 0 – 8 km/h směrem vpřed a 0 – 3,7 km/h směrem vzad. Přední kola nabízejí rozměr pneumatik 13 x 5, zadní kola 16 x 6,5 s tím, že díky širokému úhlu natočení předních kol činí poloměr otáčení stroje pouze 300 mm. Podobně jako u modelu 309007X551F také v tomto případě tvoří základní konstrukční prvek rideru, ocelový rám. Mezinápravový žací stroj je vybaven manuálním nastavováním výšky sečení, a to v rozmezí 35 – 85 mm, pracovní záběr činí 840 mm a také zde nalezneme pod krytem jeden žací nůž. Zapínání žacího ústrojí se provádí vytažením spínače spojky pro spuštění žacího nože. Na rozdíl od předchozího modelu nalezneme v základní výbavě sběrný koš s kapacitou 200 l s tím, že naopak sada pro mulčování se dodává na přání. Systém sběru do koše je doplněný akustickou signalizací jeho naplnění. Základní hmotnost tohoto modelu rideru značky Murray dosahuje včetně koše 215 kg.

Se zadním výhozem

Základním modelem zahradního traktoru je typ LT180DRF a jedná se o provedení se zadním výhozem a sběrným košem o objemu 300 l kombinované konstrukce. Tento stroj je osazen dvouválcovým zážehovým agregátem Briggs & Stratton Intek řady 7180 V – Twin, který se vyznačuje výkonem 13,2 kW (18 k), zdvihovým objemem 656 cm3, rozvodem OHV, elektrickým startérem a palivovou nádrží o objemu 10,5 l. Jeho výkon se přenáší na zadní pojezdová kola prostřednictvím hydrostatické převodovky, která umožňuje pro jízdu vpřed nastavit rychlost v rozsahu 0 – 8,7 km/h a pro jízdu vzad v rozmezí 0 – 3,7 km/h. Přední kola jsou obuta do pneumatik o rozměru 15 x 6, zadní pak do rozměru 22 x 8 a poloměr otáčení deklaruje výrobce hodnotou 310 mm. Jako příslušenství na přání pro podvozek jsou k dispozici sněhové řetězy. Také v případě tohoto traktoru se setkáme s ocelovým rámem a mezi-nápravovým rotačním žacím strojem zavěšeném na rámu s manuálním zdvihem a tedy nastavením výšky sečení, která činí 25 – 85 mm. Žací stroj nabízí pracovní záběr na úrovni 1020 mm a je tvořen již dvojicí žacích nožů. Seřízení žacího stroje se prování s pomocí nářadí. Za účelem kopírování terénu je šasi žacího stroje opatřeno kopírovacími kolečky. Základní hmotnost tohoto modelu ze stáje Murray činí 281 kg. Jako každý zahradní traktor, tak také tento model je možné rozšířit o různé příslušenství, kam výrobce zahrnuje mulčovací nože, mulčovací záslepku, vyhazovací kanál pro použití zadního deflektoru, nosič závaží, sněhovou radlici nebo sněhovou frézu.
Další dvojici modelů s elektrickým startérem a se zadním výhozem představují typy Murray EMT17538RDF s motorem Intek řady 4175 s rozvodem OHV a systémem AVS a EMT1838RDF s agregátem Intek řady 7180 V – Twin, který rovněž disponuje rozvodem OHV, avšak systém AVS nenabízí. Oba modely jsou charakteristické palivovou nádrží o objemu 6 l, hydrostatickou převodovkou, přičemž směrem vpřed je možné dosahovat rychlosti 0 – 9 km/h a směrem vzad 0 – 5,6 km/h. Přední kola disponují rozměrem pneumatik 15 x 6, zadní rozměrem 20 x 8 a poloměr otáčení činí 355 mm. Nechybí ocelový rám a manuálně nastavitelný rotační žací stroj a výškou sečení 38 – 89 mm. Pracovní záběr dvounožového rotačního žacího stroje opatřeného opět kopírovacími kolečky činí 960 mm. Zapínání a vypínání žací jednotky probíhá pomocí spínačů na přístrojové desce. Oba modely jsou v základním provedení vybaveny sběrným košem o objemu 280 l a jejich základní hmotnost činí v obou případech 274 kg. Obdobně jako v případě výše uvedených modelů techniky se sběrným košem provádí jeho vyprázdnění obsluha ze sedadla prostřednictvím pákového mechanizmu. Koš je kombinací plastového krytu a spodní části vyrobené k technické textilie usnadňující proudění vzduchu. Na přání dodává výrobce mulčovací sadu včetně nožů, kanál pro využití deflektoru a pro úklid sněhu radlici nebo jednostupňovou sněhovou frézu a nechybí sada sněhových řetězů.

Různé typy převodovek

První z nabízených modelů s bočním výhozem materiálu nese typové označení EMT125380 a vyniká převodovkou označenou jako CVT, což značí využití variátorového typu změny převodového poměru. Tento typ převodového ústrojí pracuje ve spojení s palubní řídící jednotkou. Díky tomuto systému je možné plynule měnit pojezdou rychlost směrem vpřed v rozsahu 0 – 9 km/h a směrem vzad v rozmezí 0 – 5,6 km/h. Převodovka přenáší na zadní kola výkon motoru Briggs & Stratton Powerbuilt řady 3125 o zdvihovém objemu 344 cm3 a výkonu 9,2 kW (12,5 k). Jedná se o jednoválcový, vzduchem chlazený agregát s rozvodem OHV, systémem AVS a elektrickým startérem, obdobně jako je tomu v případě některých dalších, již zmíněných modelů žací techniky této značky. Objem palivové nádrže činí 5,7 l. Přední kola jsou vybavena pneumatikami o rozměru 15 x 6, zadní o rozměru 18 x 8,5, přičemž poloměr otáčení dosahuje díky konstrukci přední řiditelné nápravy 355 mm. Nechybí ocelový rám a manuální zdvih mezinápravového žacího stroje o záběru 960 mm, kdy výšku sečení lze nastavit pákou v osmi stupních, a to v rozmezí 38 – 102 mm. Žací stroj disponuje dvojicí žacích nožů. V základním provedení není k dispozici sběrný koš, který lze však objednat jako výbavu na přání, přičemž se jedná o dvojité provedení s kapacitou 247 l. Základní hmotnost činí rovných 200 kg. Kromě koše je možné na přání dodat také mulčovací sadu, přední nárazník nebo výklopný vozík.
Alternativou k tomuto typu je zahradní traktor EMT155420H, který vyniká obdobnými technickými parametry s tím, že je však vybaven hydrostatickou převodovkou a jednoválcovým, vzduchem chlazeným zážehovým motorem Briggs & Stratton Powerbuilt řady 4155 o výkonu 11,4 kW (15,5 k), rozvodem OHV a systémem AVS a zdvihovým objemem 500 cm3. Díky vyššímu výkonu disponuje dvou-nožovým žacím strojem o záběru 1070 mm. Ostatní technické parametry, vyjma hmotnosti, která činí ve standardním provedení 215 kg, odpovídají modelu EMT125380. Příslušenství dodávané na přání zahrnuje mulčovací sadu, dvojitý sběrný koš, přední nárazník, zadní nosič, závaží a výklopný vozík.
Nabídku klasických zahradních traktorů uzavírá dvojice modelů s typovým označením Murray EMT1754460H o základní hmotnosti 241 kg, který je osazen motorem Briggs & Stratton Intek řady 4175 a Murray EMT20460H o hmotnosti 243 kg dodávaný s motorem téže značky, avšak řady 7200 V – Twin, což značí dvouválcový agregát oproti agregátu jednoválcovému. Jeho výkon činí 14,7 kW (20 k), zdvihový objem dosahuje 656 cm3. Objem nádrže obou typů traktorů činí 10,5 l. Systémem AVS je vybaven pouze menší z obou nabízených typů. Součástí konstrukce je rovněž ocelový rám. Oba modely pak charakterizuje ocelový rám, manuální nastavení výšky střihu v rozmezí 25 – 102 mm, hydrostatická převodovka s funkcí tempomatu, s níž je možné dosahovat rychlosti směrem vpřed 0 – 9 km/h a směrem vzad 0 – 5,6 km/h, poloměr otáčení na úrovni 355 mm, či přední kola s pneumatikami o rozměru 15 x 6 a zadní s rozměrem 20 x 8. Dalšími společnými znaky jsou přední litinová náprava, systém RMO umožňující sečení při pohybu směrem vzad, nebo elektrická spojka pro pohon žacího ústrojí. Mezi-nápravový žací stroj nabízí pracovní záběr 1170 mm a s ohledem na jeho šířku je rotační žací ústrojí tvořeno třemi žacími noži, nechybí boční deflektor a kopírovací kolečka. Na přání je možné dodat kromě obligátní mulčovací sady trojitý sběrný koš, sběrný systém s vyšším sacím efektem, přední nosič závaží a přední nárazník, čelní závaží a závaží do kol, sněhová radlice nebo fréza a nechybí sněhové řetězy a sklopný přípojný vozík.

Popisek: Model EMT20460H vyniká pracovním záběrem 1170 mm a třínožovým žacím strojem s bočním výhozem

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down