09.07.2013 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rider, nebo zahradní traktor?

Ridery i traktory jsou určeny k sečení velkých ploch. S výběrem toho ideálního stroje spolehlivě pomůže autorizovaný prodejce, při hledání odpovědi na otázku, zda si na pozemek pořídit zahradní traktor nebo rider, je nezbytné zohlednit několik faktorů. V první řadě by se v úvahu měl vzít tvar pozemku a jeho členitost. Základní rozdíl mezi riderem a zahradním traktorem totiž spočívá v zavěšení žacího ústrojí.

Pro rozlehlé pozemky s četnými překážkami, jako jsou například stromy, keře, lavičky, zídky a podobně, jsou vhodnější ridery, které disponují vpředu zavěšeným žacím ústrojím. Takto umístěné žací ústrojí dává bezkonkurenční přehled o práci a ploše, kterou je třeba posekat. Současně umožňuje vynikající přístupnost do rohů, pod křoviny, svěšené větve stromů nebo třeba lavičky. Rider je zkrátka dokonalý trávníkový specialista. To ale neznamená, že se ridery nedají použít na další práce. Široké příslušenství, jako jsou zametací kartáče, sněhové radlice nebo frézy, rozmetadla, provzdušňovače, odmechovače a v neposlední řadě přívěsné vozíky z nich dělají užitečné pomocníky po celý rok. Jen je třeba počítat s tím, že ridery mají oproti traktorům většinou lehčí konstrukci a menší výkon.
Ridery Husqvarna jsou navíc výjimečné svým kloubovým řízením, které umožňuje zadním kolům dostat se pod stroj a minimalizovat tak poloměr otáčení. To v praxi znamená, že při plném záběru volantem zůstane jako neposekaná plocha pouze velmi malý kruh. Skvěle se tak poseká tráva třeba kolem stromů. Ridery Husqvarna jsou vybaveny žacím ústrojím Combi, které nabízí dva různé způsoby sekání. Standardním žacím režimem je BioClip (mulčování), které poskytuje nejlepší výsledky u často sekaných ploch. Tráva je posečena na malé částečky, které se na trávníku rychlo rozloží jako přírodní hnojivo. Snadným vyjmutím mulčovací záslepky BioClip z žacího ústrojí se režim přepne na zadní vyhazování, které je vhodné pro méně často sekané plochy. Vyšší, divoké a hrubé typy trav je lépe sekat s použitím zadního výhozu. Režim zadního výhozu zvládne vyšší a silnější trávu než režim BioClip. Robustní žací ústrojí Combi je vylisováno z jednoho ocelového plátu o síle 4,5 mm.
Ani traktory ovšem nezůstávají pozadu se svými manévrovacími schopnostmi. Technologie Husqvarna U-Cut totiž umožňuje těsněji objíždět překážky v podobě stromů nebo květináčů. Ve srovnání s ostatními konkurenčními traktory je pak neposečený kruh menší a sekání účinnější.

Ridery Husqvarna

Všechny modely tohoto tradičního švédského výrobce se vyznačují vysokou efektivitou, propracovanou ergonomií a odolnou konstrukcí. Jejich unikátní kloubové řízení, které umožňuje zadním kolům dostat se pod stroj, usnadňuje, v kombinaci s vpředu zavěšeným žacím ústrojím, manévrování, zlepšuje terénní dostupnost a dovoluje práci i ve velmi náročných podmínkách.
Při volbě toho nejvhodnějšího modelu je třeba v první řadě zohlednit rozlohu udržovaného pozemku a také členitost a povahu terénu. Majitelé velkých pozemků ocení stroj s profesionálním výkonem, rider Husqvarna R 316 TXs AWD, naopak pro malé a středně velké plochy je určen kompaktní model Husqvarna R 115B.

Rider Husqvarna R 316 TXs AWD

Tento rider je vybaven náhonem na všechna čtyři kola AWD (All Wheel Drive), který zaručuje mimořádnou přilnavost na náročných plochách. Systém AWD s ohledem na situaci a stav povrchu koriguje záběr všech kol, nezáleží, zda bude jízda probíhat na sněhu, vlhkém trávníku nebo nerovném terénu. Skvělý zážitek z jízdy podtrhuje pedálem ovládaná hydrostatická převodovka a ovládací prvky snadno dosažitelné z pohodlného místa řidiče. Například hned vedle sedadla obsluhy je umístěna páka pro nastavení výšky sečení, která umožňuje měnit výšku podle aktuální potřeby. Protože jsou rychlost a směr jízdy (vpřed a vzad) ovládány pedály, řidič může mít obě ruce neustále na volantu. Nechybí posilovač řízení, počítadlo provozních hodin se servisními intervaly, dva 20W halogenové světlomety či zásuvka na 12 V, sloužící k připojení dalších elektrických zařízení.
Jako u všech riderů Husqvarna, i zde je samozřejmostí kloubové řízení - a tedy vynikající manévrovací schopnosti s minimálním poloměrem otáčení. K modelu Husqvarna R 316 TXs AWD je možné zvolit žací ústrojí Combi se šířkou záběru 94, 103 nebo 112 cm pro efektivní mulčování a zadní výhoz posečené trávy.
Rider Husqvarna R 316 TXs AWD je vybaven účinným tlumením hluku. Velký tlumič výfuku výrazně snižuje tvrdé zvukové tóny, které jsou pro lidský sluch nejcitlivější, a namísto toho vytváří příjemnější zvukový tón. Rider má navíc kapotu motoru z materiálu absorbujícího hluk, která se používá u automobilů. Tato dodatečná technologie pro snížení hlučnosti umožnila zvýšit výkon motoru a tím i rychlost nožů a pojezdu, stroj je proto mimořádně efektivní.
Rider dokáže mnohem víc, než jen posekat trávu. S příslušenstvím jako jsou sněhová radlice, vozík, odmechovač nebo rozmetadlo bude pomáhat udržovat pozemek po celý rok.

Rider Husqvarna R 115B

Tento model nabízí všechny vlastnosti potřebné k optimálním výsledkům sekání malých až středně velkých zahrad o rozloze 500 - 2000 m2.
Rider je určený pro celoroční sekání trávy i lehčí zimní práce, přičemž perfektní ovladatelnost a úzký design zaručují vždy skvělé pracovní výsledky. Dokonalé ovládání umožňuje s pomocí kloubového řízení dosáhnout při plném záběru volantem minimální poloměr otáčení. Vpředu zavěšené žací ústrojí o šíři záběru 95 cm seká zadním výhozem nebo mulčuje – tráva rozsekaná na malé částečky se rychle rozloží a působí na trávník jako hnojivo.
Kola, která jsou znatelně větší než u obdobných modelů, přispívají, spolu s robustním motorem Briggs & Stratton, k stabilitě a účinnosti stroje. Efektivní systém pohonu zadních kol zajišťuje dokonalou trakci při sečení ve svahu. K mimořádně hladké jízdě přispívá i nízko položené těžiště a hydrostatická převodovka. Skvělý výhled, nastavitelné sedadlo řidiče, ergonomický volant s měkkým uchopením nebo ovládací prvky na jednom místě zase podtrhují pohodlnou obsluhu. Husqvarna 115B má, stejně jako všechny ostatní ridery Husqvarna, zpětný bezpečnostní systém, který vypne žací stroj při jízdě pozpátku.
Rider je kompatibilní s celou řadou praktického celoročního příslušenství. S velmi účinným odmechovačem například vytvoří špičkový trávník, pomocí přívěsného vozíku lze přepravovat dřevo nebo nářadí. V zimě je možné pohodlně udržovat vjezdové cesty pomocí sněhové radlice s ocelovou výztuží.

Traktory Husqvarna CTH

Traktory této legendární švédské značky se vyznačují vysokým výkonem, mimořádnou odolností a propracovanou ergonomií. Vzhledem k široké nabídce příslušenství můžete traktor přeměnit v opravdu všestranný stroj a využívat jej k práci na zahradě v průběhu celého roku. Traktory Husqvarna s označením CTH jsou ideální pro práci na středně velkých až velkých zahradách. Pohání je dvouválcový motor Kawasaki s tlakovým mazáním, olejovým čerpadlem a olejovým filtrem. Motor je, vzhledem ke své výkonnosti, až překvapivě tichý. Nechybí technologie řízení U-Cut zaručující vysokou manévrovací schopnost a účinnější sečení. Systém U-Cut umožňuje mimořádně lehké zatáčení a sečení trávy kolem překážek jako jsou stromy, keře nebo třeba lavičky. Zůstává pouze minimální neposečený kruh a tedy menší nedosečená plocha.
Ovládání traktorů je příjemné díky ergonomickému volantu, nastavitelnému sedadlu a hydrostatické převodovce ovládané pedálem. Protože jsou rychlost a směr jízdy ovládány pedály, řidič může mít obě ruce na volantu a mít tak traktor dokonale pod kontrolou. Nechybí regulace rychlosti jízdy. Tato pohodlná funkce zajišťuje rovnoměrnou rychlost traktoru, ať už se pohybuje na zvlněné travnaté ploše nebo ve svahu - jen nastavíte rychlost a řídíte. Z místa řidiče jsou pro větší pohodlí dostupné všechny ovládací prvky, bez vstávání tak můžete vyprázdnit například integrovaný a dostatečně objemný sběrný koš. Zvukový signál navíc upozorní obsluhu v případě, když je sběrný koš potřeba vyprázdnit.
Trávu je možné sbírat do koše, pokud je vhodné trávník zároveň hnojit, lze zvolit režim BioClip, tedy mulčování. Ani v tomto případě řidič nemusí opustit své místo, ovladač přepínání mezi sběrem a mulčováním je umístěn v dosahu řidiče. Deflektor pro zadní výhoz je k dispozici jako volitelné příslušenství.
Traktory CTH jsou postaveny na robustním ocelovém rámu, vyztužené žací ústrojí je opatřeno práškovým lakem pro zvýšenou odolnost a ochranu proti korozi.

Sekačka s nulovým poloměrem otáčení Husqvarna PZ 29

Systém řízení sekaček s nulovým poloměrem otáčení, takzvaných ZTH (Zero Turn Hydraulic), se vyznačuje samostatným hydraulickým pohonem kol, který umožňuje, aby se sekačka otáčela kolem vlastní osy. Díky tomu sekačka po sobě nezanechává žádný neposečený kruh. Tyto stroje jsou ideální pro údržbu rozsáhlých travnatých ploch. Přesně taková je i ZTH Husqvarna PZ 29.
Řídicí páky jsou nastavitelné pro různou výšku řidiče a z důvodu většího pohodlí jsou ergonomicky tvarované směrem k sedadlu. Vypínač elektrické spojky žacích nožů se nachází hned vedle opěradla po pravé straně řidiče, v dosahu obsluhy jsou umístěny i všechny ostatní ovládací prvky. Nechybí ani takový detail, jakým je držák na nápoj. Zdvih žacího ústrojí se ovládá nožním pedálem. Mimořádné pohodlí při práci podtrhuje propracovaný systém tlumení vibrací. Přenášení vibrací na ruce, tělo a nohy zabraňují gumové tlumiče, které současně snižují únavu během práce.
Husqvarna PZ 29 se vyznačuje maximální možnou odolností a vysokou účinností. Odolnost a sníženou deformaci rámu obstarává jeho robustní provedení. Protože jsou přední kola opatřena kvalitními kuličkovými ložisky a plnými pneumatikami, se sekačkou lze bez problémů jezdit v náročném terénu – žádný problém například nepředstavují vysoké obrubníky kolem trávníků. Vzduchem chlazený dvouválcový motor Kawasaki nabízí ten nejvyšší výkon a točivý moment. K sekačce je možné připojit svařované žací ústrojí o šířce 137 cm nebo 153 cm s bočním výhozem, nebo žací ústrojí Combi o šíři 155 cm, které umožňuje výběr ze dvou metod sečení - mulčování a zadního výhozu. Žací ústrojí Combi je vyrobeno z lisované oceli o síle 4,5 mm. Žací výkon a rozptyl ústřižků trávy při mulčování jsou zvýšeny zesíleným prouděním vzduchu v 152 mm hlubokém tunelovém krytu žacího ústrojí. K sekačce je možné pořídit i sběrný koš o objemu 472 l.

Popisek:

Rider Husqvarna R 316 TXs AWD s výkonem motoru 9,8 kW, hydrostatickou převodovkou a žacím ústrojím Combi (BioClip + zadní výhoz). Pracuje s šířkou záběru sekání 94 - 112 cm Výška sekání je nastavitelná v rozmezí 25 - 75 mm

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down