Renovace hřiště v anglickém stylu

V tréninkovém areálu AC Sparty Praha na Strahově proběhl koncem dubna Mezinárodní odborný seminář IOG na téma Renovace fotbalových hřišť anglickou metodou spojený s praktickými ukázkami potřebných technologií i výstavkou strojů a techniky vhodné k ošetřování přírodních i syntetických trávníků.

Revoluční řešení renovace trávníků představila na jedné z tréninkových ploch strahovského areálu anglická firma Campey.  „Problémem fotbalových trávníků je hlavně vrstva stařiny z odumřelé trávy, která zabraňuje průchodu závlahy i hnojiva do kořenového systému. V důsledku toho trávník nejen špatně roste, ale míč se hůře odráží a při skluzech dochází vzhledem k nekvalitnímu kořenovému systému k vyrývání drnů. V České republice dosud není technologie, která by podobným jevům dokázala spolehlivě zabránit. Nejmodernější anglická metoda je sice poněkud drastická, zato však účinná a měla by spolehlivě fungovat i u nás.

 

Dříve se stařina částečně likvidovala pročesáváním. Ovšem při použití této technologie část stařiny zůstávala na ploše a vznikaly zhruba dvoucentimetrové řádky. Při nasazení nové technologie se stařiny zbavujeme kompletně. V menším měřítku je tento způsob renovace travnatého povrchu používán například i na tenisových kurtech ve Wimbledonu, uvedl předseda občanského sdružení IOG Josef Vodehnal.

 

Prvním krokem při renovaci je frézování povrchu (do hloubky 1,5 cm), při němž zelený koberec prakticky zmizí, ovšem celá kořenová zóna zůstává. Následuje uvolnění svrchní vrstvy zhutnělé zeminy za pomoci několika strojů vybavených noži. Zvlněné nože zapravené do hloubky 22 cm v 10 cm sponu nadzdvihují zeminu o zhruba 1 cm Poté je povrch přepískován) zhruba centimetrovou vrstvou písku (na jedno hřiště se spotřebovalo 120 tun). Po přepískování se písek smísí s původní vrstvou a zároveň jsou odstraněny nerovnosti pomocí smyků  Další důležitou operací je dosev. Na množství osiva nelze šetřit.

 

„Byť se zdá tato metoda renovace trávníku poněkud drsná, je velice účinná a v Anglii se běžně používá v areálech špičkových klubů. Snad se setká s úspěchem i u nás a přispěje ke zkvalitnění hry,“ uzavírá Josef Vodehnal.

 

Celý článek je otištěn v čísle 7/09 časopisu Komunální technika.

Autor:  Ing. Roman Paleček

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *