16.08.2022 | 08:08

REMA opět rozdávala „Příkladné“ certifikáty

Už čtvrtým rokem oceňují kolektivní systémy REMA obce zapojené do celorepublikových projektů Zelená obec a Sběrný dvůr, které prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdaly za uplynulý rok nejvíce vysloužilých elektrozařízení, certifikáty Příkladná Zelená obec nebo Příkladný Sběrný dvůr. Pomyslné celorepublikové prvenství si z obcí v přepočtu na obyvatele odnáší obec Němčovice z okresu Rokycany v Plzeňském kraji, jejíž každý obyvatel odevzdal průměrně 95 kilogramů vysloužilého elektra. Z krajů si jako už tradičně nejlépe vedl Středočeský kraj, v jehož obcích obyvatelé odevzdali více než 572 tun vysloužilého elektra.

Obcím zapojeným v projektech Zelená obec nebo Sběrný dvůr, které v roce 2021 ve sběrné síti kolektivních systémů REMA odevzdaly nejvíce použitých elektrozařízení, právě v těchto dnech předávají regionální zástupci certifikáty Příkladná Zelená obec a Příkladný Sběrný dvůr. Oceněna je vždy nejlepší obec nebo Sběrný dvůr v kraji.

„Ze statistik kolektivních systémů REMA vyplývá, že projektů Zelená obec a Sběrný dvůr se účastní zejména menší obce. V nich totiž často chybí místa, kam by obyvatelé mohli vysloužilá elektrozařízení odkládat. Malé obce se zpočátku snažily řešit jejich sběr samy, to pro ně ale z dlouhodobého hlediska nebylo udržitelné. Společnosti REMA nejen jim v této oblasti nabízejí pomocnou ruku v podobě možnosti využívat kvalitních služeb za férových podmínek. Umožňujeme všem obcím uzavřít skutečná partnerství, bez ohledu na jejich velikost či geografickou dostupnost,“ uvedl Vítězslav Páral z oddělení regionálních zastoupení kolektivních systémů REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr odpadních elektrozařízení, přenosných baterií a akumulátorů.

Zvítězily Němčovice a Středočeský kraj

V přepočtu na obyvatele obsadila první příčku celorepublikového žebříčku oceněných obcí obec Němčovice z okresu Rokycany v Plzeňském kraji, jejíž každý obyvatel v průměru odevzdal 95 kilogramů použitého elektra. Druhá příčka patří obci Staré Heřminovy z okresu Bruntál v Moravskoslezském kraji s 56 kilogramy na obyvatele. O třetí místo se se shodnými 27 kilogramy na obyvatele dělí obce Vlastiboř z Libereckého kraje v okrese Jablonec nad Nisou a Radim z kraje Středočeského v okrese Kolín. Nejlepší pětici pak uzavírá obec Běleč ze Středočeského kraje v okrese Kladno s 19 kilogramy.

V krajovém srovnání si stejně jako v předešlých letech nejlépe vedly obce ve Středočeském kraji, kde občané odevzdali celkem přes 572 tun použitých elektrozařízení. Za celý rok 2021 obce zapojené do projektů Zelená obec a Sběrný dvůr odevzdaly celkem více než 1 887 tun odpadních elektrozařízení.

Středočeský kraj bodoval i v žebříčcích jednotlivých kategorií, v rámci projektu Zelená obec získal první místo s více než 139 tunami. Za ním následují kraj Liberecký se zhruba 89 tunami a Ústecký kraj se 61 tunami vysloužilého elektra. V kategorii Sběrných dvorů ovládl Středočeský kraj hodnocení s přibližně 165 tunami, druhá příčka patří kraji Moravskoslezskému, kde se ve Sběrných dvorech vysbíralo přes 112 tun, třetí pozici obsadil s přibližně 95 tunami kraj Jihočeský.*