12.04.2023 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recyklujte s hasiči

Do programu Recyklujte s hasiči se registrovalo již 1719 dobrovolných hasičských sborů, kterým se od roku 2011, kdy kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin poprvé tento projekt vyhlásil, podařilo vybrat již 35 000 tun vysloužilého elektra. Což představuje více než 915 000 kusů elektra. Výzvou pro letošní, již třináctý ročník, který odstartoval začátkem dubna, je, zda se hasičům podaří překonat magickou hranici jednoho milionu kusů vybraného elektra.

Lidé ve městech a obcích si tyto sběrové akce velmi pochvalují – díky hasičům mohou snadno a zdarma odevzdat nepotřebné elektro na recyklaci. Za vybrané elektro dostávají dobrovolní hasiči navíc od Elektrowinu finanční odměnu. Sbory si z nich přispívají na nákup vybavení, provozní náklady, ale často i na místní sportovní, společenské či spolkové akce nebo například na vybudování dětského hřiště.

Atraktivitu zvyšuje Recykloliga

Každý sbor dobrovolných hasičů, který během ročníku zorganizuje a uskuteční sběr a objednávku svozu elektroodpadu, získá los. V průběhu roku se pak uskuteční losování o finanční výhry. První je za období duben až květen, druhé kolo za červen až září a třetí za říjen až prosinec. V každém kole je vylosováno celkem 10 výherců z řad sborů. Ve čtvrtém kole je pak vylosován super vítěz. V loňském roce společnost Elektrowin rozdala 1897 losů a za Recykloligu předala výhry v celkové hodnotě 61 000 Kč.

Kamil Zámečník, velitel z SDH Javorek, kterým se při minulém ročníku dařilo, a získali první cenu a s ní odměnu 5000 Kč si pochvaluje, že jim tyto peníze pomohou s drobnými investicemi. Ale jak se sám vyjádřil, finance pro ně nejsou největší motivací. „Pomoc s recyklací je pro nás služba lidem, služba budoucím generacím, protože nikdo nechce, aby se naše děti topily v odpadech,“ říká.

Dobrovolní hasiči pomáhají se sběrem vysloužilého elektra

Velkou podporu má projekt Recyklujte s hasiči mezi lidmi. Díky němu mohou snadno a zdarma odevzdat nepotřebné elektro na recyklaci – nemusí s ním nikam jezdit. V některých obcích mají lidé možnost elektro odevzdávat celoročně – vozí a přináší ho na určené místo a hasiči pak jen zajistí organizaci a objednávku svozu. Jinde sběr probíhá na bázi jednorázových akcí, kdy lidé elektro přinesou či přivezou na vybrané místo nebo si ho hasiči sami vyzvednou. To oceňují především obyvatelé obcí, které nemají sběrný dvůr. Tak či onak – celé to do sebe hezky zapadá. Díky aktivitě hasičů se nepotřebné elektrospotřebiče ekologicky zrecyklují. Finanční prostředky, které pak hasiči za jejich sběr obdrží, slouží ku prospěchu místní komunitě.

Více v časopisu Komunální technika 4/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down