Ramena k precizní údržbě krajiny

K předním světovým výrobcům zemědělské techniky patří firma KUHN. V sortimentu má také širokou řadu strojů pro údržbu krajiny a mulčovačů. Mezi ně patří i příkopová ramena AGRI-LONGER GII vyráběná nedaleko francouzského města Nantes u západního pobřeží země.

Hned úvodem je třeba poznamenat, že kromě dobrého vína a jídla jsou Francouzi známí i řádnou péčí o krajinu s rozsáhlými porosty živých plotů. To si samozřejmě žádá pravidelnou údržbu, při níž načerpal výrobce bohaté zkušenosti.

Velikosti na výběr

Příkopová ramena AGRI-LONGER GII jsou základními modely pro menší traktory s hmotností od 3 t. Nejprodávanějším v této kategorii je typ s označením AGRI-LONGER GII 4745. Ve své třídě vyniká značnou robustností, o které svědčí celková hmotnost 915 kg. Mulčovací jednotka má šířku pracovního záběru jeden metr. Samozřejmostí je oboustranný chod a plovoucí poloha.

O vysokém standardu těchto strojů svědčí výkonný chladič, díky němuž je objem oleje v hydraulickém systému pouze 45 litrů, což výrazně snižuje náklady na pravidelné servisní intervaly. Hydraulické rameno samozřejmě disponuje hydropneumatickým odpružením a ovládá se joystickem.

Největším sourozencem předešlého modelu je AGRI-LONGER GII 6045. Jeho pracovní dosah činí až 6 m, což ho v jeho třídě činí velmi specifickým. Je to ideální pracovní doplněk pro uživatele, který potřebuje velký dosah. Díky hydraulické otoči ramena lze pracovat i přímo za traktorem, a tím i ve velmi špatně přístupných místech. Mulčovací jednotka má pracovní záběr 1,2 m. Jinak jsou parametry velmi podobné předchozímu modelu.

Jiří Pilař, produktový manažer KUHN CENTER CZ, foto archiv firmy

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2023)*