PVC závěsy šetří energii i zdraví

Závěsné fólie do vrat a průchodů jsou jednoduchým, a přitom efektivním prostředkem, jak snížit úniky tepla ze skladů, provozoven, obchodů a dalších prostor. Podle měření firmy GUMEX fólie mnohonásobně eliminují úniky tepla, a tak přispívají ke zdraví pracovníků i snížení nákladů na energie.

Společnost GUMEX otestovala účinnost těchto fólií ve třech skladech s různou velikostí a typem vnitřního uspořádání. Měření probíhalo na třech různých místech pomocí kalibrovaného teploměru, umístěného asi 1,5 m nad zemí a 2 m od vrat. Pracovníci zaznamenávali ztráty tepla ve třech scénářích: při zavřených dveřích, otevřených dveřích bez fólie a otevřených dveřích s fóliemi. „Naším cílem bylo získat skutečné údaje, které by prokázaly, jak významně dokážou zatažené fóliové pásy při otevřených vratech skladu ovlivnit jeho vnitřní teplotu“, vysvětluje Petr Doležal, vedoucí logistiky ve společnosti GUMEX.

Až 22krát nižší únik tepla

Výsledky byly jednoznačné. Po pěti minutách otevřených vrat poklesla teplota v jejich blízkosti bez přítomnosti fólií o 3,5 °C. Ve stejném scénáři s fóliemi ve vratech došlo k úbytku teploty o pouhých 0,2 °C (tj. více než 17krát méně). Pokud se teploměr umístil do středu skladu, bez fólií se snížila teplota z původních o 2,2 °C. Oproti tomu při použití fólií byl pokles pro člověka sotva znatelných 0,1 °C (tj. snížení teploty bylo tím pádem 22krát nižší).

Naměřené hodnoty ukázaly, že největší efekt na snížení úniku tepla mají fólie v prostorově rozlehlých skladech a při venkovních teplotách okolo 0 °C. „Při hodnocení účinků fólií je však třeba přihlédnout i k dalším faktorům jako například uspořádání skladových prostorů, režimu otevírání vrat či umístění dveří a tak dále. I přesto fólie ve vratech a vchodech jednoznačně efektivně zabraňují únikům tepla a stabilizují teplotu v interiéru. To znamená nejen nižší účty za vytápění, ale také třeba nižší nemocnost pracovníků, kteří tolik netrpí chladem a průvanem,“ shrnuje Doležal.

Široké uplatnění

Kromě snížení nákladů za energie a zvýšení účinnosti vytápění, plastové pásy, které GUMEX vyrábí v různých provedeních dle potřeb zákazníka, nabízejí mnohem více. V létě například zamezují proniknutí nepříjemného hmyzu do interiéru nebo vletu ptáků. Účinně brání také prachu a izolují i hluk. Pásy z měkčeného PVC jsou průhledné a neobsahují kadmium ani silikon. Díky tomu je jejich použití bezpečné i v místech s intenzivním provozem nebo s pohybem vysokozdvižných vozíků. GUMEX nabízí i variantu s antibakteriální úpravou.*

Foto archiv/GUMEX

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down