Půlstoletí s čelními nakladači

V dnešní době, kdy se v komunální sféře stále více uplatňují traktorové nosiče, jsou jejich velmi zajímavým doplňkem čelní nakladače, které podstatně rozšiřují možnosti využití těchto nosičů. Jedním z předních evropských výrobců čelních nakladačů je rakouská firma Franz Hauer GmbH & CoKG sídlící ve Statzendorfu poblíž St. Pöletnu nedaleko českých hranic. Na českém trhu je zastoupena společností HS+, Ing. Radek Sláma.

Franz Hauer, zakladatel společnosti, vyrobil první traktorový čelní nakladač již v roce1962 a firma tak letos slaví padesát let jejich výroby. Velká oslava proběhla v sídle firmy již začátkem léta a dnes se k řadě gratulantů připojujeme i my.

Na prvním místě kvalita Přesto, že firma má v současnosti zhruba 140 zaměstnanců, je stále rodinnou, což je zde znát na každém kroku. Majitelé si váží každého zaměstnance a naopak zaměstnanci pro společnost doslova žijí. Výsledkem jsou technicky vyspělé výrobky s inovačními prvky a hlavně s vynikající kvalitou, na které si zde všichni zakládají.
Ve stejném duchu probíhala i červnová oslava, která se nesla v přátelském duchu a mezi návštěvníky byli obchodní partneři, zaměstnanci a nespočet zákazníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. O velikosti akce svědčí počet návštěvníků – během pátečního večera a dvou víkendových dní se jich zde sešly přes dvě tisícovky. V rámci oslav bylo také představeno nové moderní logo firmy Hauer a nové firemní corporate identiti.
Firma dokonale využívá těchto padesátiletých zkušeností s výrobou čelních nakladačů a spojuje technické, ergonomické a kvalitativní aspekty. Díky tomu v dnešní době patří její nakladače k absolutní špičce po stránce kvality, technické vyspělosti, životnosti a ekonomiky provozu. Ostatně filozofií společnosti je „technika a kvalita přivedená k dokonalosti“.

Dvě řady nakladačů V současnosti nabízí společnost Hauer dvě řady čelních nakladačů. Jednak je to tzv. ekonomická řada HL-S, která vyniká vysokým zdvihem a nosností. Napřesrok bude inovována.
K padesátiletému výročí byla letos uvedena na trh nová špičková řada nakladačů POM-VX se systémem paralelogramů, zajišťujícím rovnoběžné vedení pracovního adaptéru. Paralelogramový systém firmy Hauer poskytuje vynikající provozní hodnoty při manipulaci s paletami i při použití všech ostatních pracovních adaptérů.
V současné nabídce najdeme již celkem 13 rozměrových variant nakladačů v obou řadách, takže si každý může vybrat ten optimální s ohledem na své potřeby, velikost traktoru a požadovanou výšku a sílu zdvihu.

Unikátní technická řešení Jak již bylo zmíněno, firma Hauer si zakládá na vysoké kvalitě svých výrobků, o čemž svědčí i fakt, že veškeré díly jsou vyráběny přímo ve Statzendorfu.
O kvalitě výrobků svědčí také použitá technická řešení jako konstrukce ramen výložníku z velmi tuhého profilu, která ve spojení s unikátním stabilizátorem zaručuje velmi vysokou odolnost proti kroucení a stabilitu vůči kmitům. Příčná trubka stabilizátoru je přemístěna dále dopředu, aby byl umožněn ideální výhled do pracovního prostoru a aby vznikl větší volný prostor pro čelní tříbodový závěs, upínací desku nebo závaží. Tato příčná trubka je pomocí výztuh – stabilizátorů spojena s dalšími dvěma trubkovými díly, které procházejí celým profilem ramen. Tato konstrukce zajišťuje rovnoměrné rozdělení zatížení a vysokou stabilitu.
Nakladače Hauer se dále vyznačují použitím výkovků na obou koncích ramen, uložením všech čepů v mazaných bronzových pouzdrech a kalenými náklopnými oky v zadním uložení ramen a v pístnicích.

Jednoduché a rychlé připojení Pro dosažení vyšších rychlostí při vyklápění jsou nakladače osazeny synchronními válci, které jsou zajištěny dvojitými protinárazovými ventily. Nakladač lze také vybavit bezpečnostním paketem pro jištění proti přílišnému přetížení.
K velkým přednostem nakladačů Hauer patří detailně promyšlený systém upínacích konzolí konstruovaný s důrazem na zachování plného úhlu natočení kol a dobré přístupnosti všech maznic při údržbě.
Jedinečný upínací systém s názvem Top-Block byl vyvinut s důrazem na zachování optimálního výhledu z traktoru a jednoduchého a rychlého připojení a odpojení nakladače. Tento systém pracuje na principu samouzamykání klínových ploch, což znamená, že čelní nakladač je tím pevnější, čím je náklad těžší. Ještě větší komfort poskytuje systém Top-Block K-II s poloautomatickým uzavíráním.

Pro všechny traktory S ohledem na velmi širokou paletu pracovních adaptérů Hauer může traktor vybavený čelním nakladačem nahradit i několik jednoúčelových strojů. V sortimentu pracovních adaptérů jsou například různé typy pracovních lopat nebo vidle na odpadky. Pro práci v lese je k dispozici lesní lopata, rampovací štít a kleště na kulatinu s rotátorem, dále se nabízí několik typů paletizačních vidlí včetně vysokozdvižných a závěsný hák. Velmi zajímavým adaptérem je pracovní koš, který dokáže v mnoha případech nahradit vozidlo s pracovní plošinou. Některé z mnoha aplikací ukazují obrázky.
Díky dlouhé tradici výroby čelních nakladačů a dobrým vztahům s výrobci traktorů dnes společnost Hauer nabízí čelní nakladače téměř na všechny známé typy těchto strojů. Kromě čelních nakladačů firma vyrábí také čelní tříbodové závěsy a upínací desky a rovněž sněhové radlice prověřené provozem v těžkých alpských podmínkách.
Za padesát let existence zanechala firma Hauer v zemědělském strojírenství nesmazatelnou stopu. Jak jsme se mohli přesvědčit na oslavách tohoto významného výročí, jistě bude patřit k významným hráčům v oboru i nadále.

Popisek:

U příležitosti padesátého výročí založení představila firma Hauer komplexní průřez svým výrobním programem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *