07.06.2013 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půdní realizace s jednonápravovými malotraktory

Rotavátor, rotační brány a obracecí půdní fréza - půdní nářadí pro klíčový výběr jednoosého nosiče nářadí popřípadě jednonápravového malotraktoru AGRIA.

Výběr vhodného nářadí a k tomu optimální malotraktor, nebo nosič nářadí pro půdní realizace menších a členitých ploch doprovází i velmi zkušeného zahradního realizátora řada otázek, praktických zkušeností a tipů včetně několika ukázek techniky s odlišnými principy a technologickými strojními postupy. Zda použít spolu s jednoosým nosičem popř. malotraktorem rotavátor či rotační prstencové brány či vibrační brány nebo půdní obracecí frézu, to vše záleží na množství, velikosti a charakteristice jednotlivých ploch, které je nutno připravit do stavu výsevu.
Německý renomovaný výrobce jednonápravových malotraktorů a nosičů nářadí AGRIA nabízí řadu profesionálních půdních nářadí pro všechny skupiny zákazníků – zahradních realizátorů. Před výběrem vhodného stroje je vždy nutno začít u pracovního nářadí. I ten nejvýkonnější a nejdražší hydrostatický nosič nářadí s nevhodně zvoleným nářadím nemusí pracovat tak dobře jako cenově dostupný mechanický jednonápravový malotraktor se správně zvoleným nářadím o optimálním pracovním záběru. Taktéž zmíněný pracovní záběr hraje velkou roli na členitých plochách a je nutno vždy zvolit ten správný pracovní záběr k výkonu stroje. I na téměř ideálních rovinných rozsáhlých plochách může být menší pracovní záběr rychlejší a efektivnější.

Kdy nosič a kdy malotraktor?

Malotraktor v jednonápravovém provedení znamená, že lze madla řídítek otočit o 180° a lze tedy použít řadu nářadí před i za pohonnou jednotkou – motorem. Zpravidla jsou malotraktory určeny pro práci s rotavátorem, kdy se nože otáčejí ve směru jízdy a taktéž se strojem pracujeme ve směru jízdy vpřed. Pokud řídítka otočíme o 180°, lze namontovat na místo rotavátoru např. rotační brány a směrem jízdy vzad, kdy utužovací válec bran provádí spolu i s eventuálně namontovanou sečkou finální operaci. Malotraktory jsou ve většině případech osazeny mechanickou převodovkou a výkonnostně slabšími motory ve srovnání s jednoosými nosiči nářadí.
Profesionální nosič nářadí spolu s nářadím je nejvýkonnější, nejkomfortnější a taktéž nejdražší volbou pro půdní realizace. Vzhledem k tomu, že nosič je určen pro čelní agregaci nářadí a přizpůsoben pro jízdu vpřed i vzad, nelze řídítka, až na některé výjimky, otočit o 180°. Proto rotavátor nebude zrovna tím nářadím, o kterém bychom uvažovali. Už vzhledem k tomu, že v současnosti jsou nosiče nářadí vybaveny hydrostatickou převodovkou, rotavátor v kombinaci s hydrostatem představuje určitý technický a komfortní problém.

Které nářadí s jakou pohonnou jednotkou zvolit?

Rotavátor je určen pro prokypření půdy až do hloubky 20 cm v téměř jakémkoli stavu půdy po chemickém zásahu (celková regenerace se zbytky travní hmoty) popř. v navezené ornici (minimální podíl travní hmoty). Po několika přejetí dojde k důkladnému prokypření, rozsekání kořenového systému travních zbytků a částečnému srovnání – uhlazení krytem rotavátoru. Po té přijdou na řadu rotační brány, které srovnají prokypřený terén po rotavátoru, plocha se utužovacím válcem zpevní a navíc spolu s namontovaným secím aplikátorem lze rovnou provést štěrbinový výsev. Rotační prstencové brány jsou osazeny planýrovací radlicí a lze tedy terén nejen rovinně nivelovat, ale také modelovat do tvaru vln apod. V případě navezené ornice bez pozůstatků travních zbytků lze rovnou pracovat s bránami bez rotavátoru. Rotační brány jsou díky vertikálnímu směru otáčení nožů použitelné i při velmi utuženém stavu půdy. Hloubka prokypření je maximálně 12cm.
Pro tato zvolená nářadí je mechanicky ručně ovládaný jednonápravový malotraktor nejvhodnější. Nejefektivnější kombinace bude o výkonu jednotky okolo 8,0 kW, záběru rotavátoru 70, případně 80 cm a rotačních bran o záběru 90 cm.
Obracecí půdní fréza dokáže noži proti směru jízdy půdu prokypřit až do hloubky 15 cm, prosít a vytvořit nadlůžko utužené a dokonale prokypřené čisté zeminy, která je připravena k okamžitému výsevu. Tzn. Nasazení rotavátoru a částečně rotačních bran v jedné operaci. Výhodou je komfort, čas a kvalita provedené práce, především schopnost kameny do omezeného průměru tzv. „zakopat“. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena nářadí a nutnost použít energeticky výkonnější nosič nářadí opět s vyšší pořizovací cenou. Pro toto nářadí je důležitá volba optimálního nosiče nářadí. Pracovní záběr 75 cm vyžaduje výkon motoru nosiče okolo 14 - 18 kW.

Tam, kam větší stroje nemohou

Jednonápravové malotraktory a jednoosé nosiče nářadí mají při celoročním nasazení klíčovou roli.
Oproti dvounápravovým jsou zastoupeny ve větší míře - jejich předností je především vynikající průjezdnost terénem, snadná a nenákladná manipulovatelnost, svahová dostupnost (až 100 %) a manévrovatelnost, možnost rychlého nasazení, jednoduchá konstrukce a nenáročná údržba, snadné ovládání a hlavně nízké provozní náklady. Dále je to nízká hlučnost a úroveň všech vibrací, univerzálnost, hospodárnost, výkonnost stroje vzhledem k stále rostoucím požadavkům moderních přídavných nářadí, design a především bezpečnost a šetrnost k životnímu prostředí.
Z hlediska komfortu a lidské námahy představují ručně vedené malotraktory v porovnání s dvounápravovými určitou nevýhodu. Proto se v praxi využívají právě tam, kde ostatní techniku - ať už z důvodu bezpečnosti, zatížitelnosti nebo efektivity - nelze použít. Jednonápravové nosiče nářadí AGRIA můžeme často vidět v nasazení právě v kombinaci s dvounápravovou technikou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down