14.09.2021 | 07:09

První zakázka byla zkouškou ohněm

Od roku 2007 nabízí rodinná firma Václava Voráčka sídlící v obci Třebýcinka nedaleko Švihova v okrese Klatovy širokou škálu technických služeb řadě subjektů. Jelikož nepůsobí pouze v blízkém okolí, ale zakázky získává na území celé republiky, musí být vybavena kvalitním, výkonným a spolehlivým technickým parkem. Od letošní sezóny mezi stroje firmy Technické služby Václav Voráček patří také nový žací stroj Grillo FD 2200 TS.

Původní nabídku služeb firma hlavně v posledních letech významně rozšířila a v současné době nabízí opravdu širokou škálu prací zahrnující především údržbu zeleně a letní i zimní údržbu komunikací.

„Mezi naše obchodní partnery patří obecní a městské úřady, soukromé osoby, firmy, Lesy České republiky, Státní pozemkový fond, České dráhy, rybářské svazy i další subjekty. Již z tohoto výčtu je patrné, že nabídka poskytovaných služeb je velice pestrá a musíme být připraveni na to odvést kvalitní práci v odlišných podmínkách. Zakázky se nám daří získávat nejen v domácím Plzeňském kraji, ale pracovali jsme například v České Lípě, Náchodě i Olomouci. Proto je třeba být dostatečně flexibilní a tomu musí odpovídat i kvalita používaných strojů,“ říká úvodem Václav Voráček.

S komplexní výbavou

Firma Václava Voráčka svým partnerům nabízí například sečení a drcení náletových dřevin příkopovým ramenem s dosahem 4,7 metru a pracovním záběrem 1,1 m, mulčování příkopů a dalších ploch třemi mulčovači se záběrem 1,6 m až 2,1 m, kácení stromů, vyřezávání dřevin a štěpkování do průměru 15 cm, ruční sečení křovinořezy i letní a zimní údržbu komunikací. Do nabídky zajišťovaných prací patří též sečení travnatých ploch.

„Na sečení jsme do letošního roku používali stroj s mezinápravovým systémem sečení a zásobníkem s možností výškového vysypávání posečené hmoty. Na sečení běžných pravidelně udržovaných trávníků se stroj osvědčil a jsme s ním spokojeni. Nicméně sečení přerostlého travního porostu by zřejmě nezvládl,“ popisuje Václav Voráček.

Posečení přerostlého porostu si vyžádalo nový stroj

„Co se týče sečení travnatých ploch, je letošní sezóna oproti těm minulým specifická. Teplé dny střídají pravidelné srážky, takže travní hmota přibývá podstatně rychleji a její sečení, pokud mají plochy k něčemu vypadat, prakticky nekončí. Právě získání zakázky na údržbu plochy s přerostlým travním porostem bylo zásadním důvodem k zakoupení nového výkonného žacího stroje. V soutěži vypsané na údržbu zmiňovaných pozemků jsme sice původně nevyhráli, ale ukázalo se, že vítězná firma nedisponuje technikou, kterou by přerostlý porost zvládla. Přiznám se, že travní porost s výškou zhruba 1,3 m budil respekt a ani já jsem po létech praktických zkušeností nevěřil, že se dá jeho údržba zajistit bez mulčování a následného shrabání a odvozu posečené hmoty. Nicméně s novým výkonným žacím strojem Grillo FD 2200 TS jsme to dokázali,“ vypráví Václav Voráček.

Jak upozornil, travní porost byl již zčásti polehlý a vzhledem k počasí i vlhký. „Pozemek o rozloze čtyř hektarů jsme na dvě seče zvládli i se sběrem posekat za necelé tři dny, což je podle mého názoru slušný výkon. Pokud sečeme s tímto strojem běžně udržovaný trávník, je jeho výkonnost samozřejmě úplně jiná, zvládne i 1,5 hektaru za hodinu. Jeho výhodou je široký pracovní záběr 155 centimetrů a velká kapacita sběrného koše 1400 litrů. Kapacitu lze díky systému transportu posečené hmoty od žacího ústrojí do sběrného koše využít opravdu na sto procent.“

Výhodou je bezesporu i systém čelného sečení, o jehož činnosti má obsluha sedící na vyvýšené odpružené sedačce dokonalý přehled, a může tak alespoň částečně včas eliminovat nebezpečí střetu s překážkami, o které není právě v přerostlém porostu nikdy nouze. Velkým plusem je i hydrostatický systém pojezdu s pohonem kol 4 x 4 umožňující práci stroje i v náročnějším terénu. Široké žací ústrojí je opatřeno středovými pojezdovými kolečky, takže ideálně kopíruje i nerovný terén. „Se strojem pracuji většinou já a mohu říci, že jeho ovládání je velice pohodlné. Při práci ve vlhkém a přerostlém porostu je pochopitelně nutné citlivě přizpůsobit pracovní rychlost, potom si stroj i poradí i v opravdu těžkých podmínkách,“ připomíná Václav Voráček.

Pohonnou jednotkou žacího stroje Grillo FD 2200 TS je dieselový vzduchem chlazený čtyřválcový motor Yanmar s výkonem 47 koní splňující emisní normy Stage V. Objem palivové nádrže je 50 litrů. Výška sečení je hydraulicky nastavitelná z místa obsluhy v rozsahu 2 až 12 centimetrů. Sběrací systém je vybaven turbínou s hydraulickým motorem, hydraulický je též systém vyprazdňování sběrného koše až do výšky 250 cm. Stroj je možné doplnit dalšími pracovními adaptéry i kabinou.

Více v časopisu Komunální technika 9/2021.*