20.04.2010 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průkopníci v údržbě zeleně

Obratný. Rychlý. Spolehlivý. Robustní. Bezpečný. Tak charakterizuje ve zkratce americký výrobce své profesionální sekačky Scag s nulovým poloměrem otáčení, zvané též Zero-turn. Těmto strojům jsme již věnovali „mulčovací“ příspěvek v minulé Komunální technice, ale protože v něm nebylo vyřčeno zdaleka všechno, ještě jednou se k nim vracíme.

„Výrobní podnik, který sídlí v americkém městě Mayville ve státě Wisconsin, se již dlouho specializuje na sekačky k profesionální údržbě zelených ploch, a to intenzivní i extenzivní. Proti klasickým travním traktorům jsou stroje Scag při stejném záběru žacího ústrojí až třikrát rychlejší, navíc provoz ušetří až polovinu nákladů. Řadí se tak mezi špičku ve svém oboru. Na výborné zkušenosti s výrobou profi techniky u společnosti Scag ukazuje také skutečnost, že závod opouští ročně více než 20 000 strojů,“ uvedl Milan Hrubý ze společnosti Agrocar, s. r. o., která zastupuje značku Scag na tuzemském trhu.

 

Standardem u strojů Scag je extrémně tuhý dvojitý čtyřhranný celosvařovaný rám. Čas prověřil koncepci pohonu založenou na dvojité hydraulice. Pojezdová kola na každé straně využívají vždy svá axiální čerpadla a hydromotory, odděleně řízené pákami. Pohonem jsou benzinové i dieselové motory Briggs & Stratton, Kawasaki, Kubota a Caterpillar s cyklónovými vzduchovými filtry, dostatečně objemnými nádržemi a nízkou spotřebou.

Žací ústrojí je poháněno od motoru kloubovým kardanovým hřídelem a poté samonapínacími bezúdržbovými kevlarovými klínovými řemeny přizpůsobujícími se poloze ústrojí. Přenos výkonu a krouticího momentu od motoru zajišťuje výkonná elektromagnetická spojka s brzdou.

 

K dispozici je šest modelů se záběrem od 81 až do 183 cm a výkony 15 až 29 k. Tři typy jsou vedené ručně. Model SW je vybaven mechanickou převodovkou, SWZV PRO-V má převodovkou hydrostatickou, novinka V-Ride – SVR je k mání rovněž s hydrostatickou převodovkou a novým ergonomickým ovládáním. Tyto stroje jsou určeny zejména pro dokončovací práce v obtížně přístupných místech. Žací ústrojí se šířkou záběru od 81 do 122 cm je určeno pro intenzivní údržbu. Střední řadu reprezentuje model Scag Tiger Cat (STC) pro intenzivní údržbu s maximální produktivitou ve své třídě. Jedná se o cenově nejdostupnější profesionální Zero-turn. Šířka záběru činí 122 cm. Shodný konstrukcí, ale s vyšším výkonem, je Scag Wildcat se šířkami záběru 122 nebo 132 cm. Vybaven je například olejovým chladičem hydrauliky pro větší výkon a maximální nasazení. Nejvýkonnější model Scag Turf Tiger je určený pro extenzivní i intenzivní údržbu. Vybaven je kromě jiného patentovanou bezpečnostní technologií mulčování Humus Safety do extrémních podmínek. Dodává se se šířkami záběru 132, 147 (Safety), 155 a 183 cm.

„Porovnáme-li provozní náklady strojů Scag s technologií mulčování a žací techniky se sběrem trávy, tak při shodném výkonu dieselového motoru a šíři záběru 132 centimetrů zaplatíme za mulčování jednoho metru čtverečního osm haléřů. U sběru, kde náklady zvyšuje svoz odpadu, je to již 36 haléřů. Uvažujeme-li za sezónu u mulčování dvanáct a při sběru pět sečí, činí roční úspora kolem 170 000 korun ve prospěch mulčování. Podrobnosti ohledně kalkulací a produktivity techniky můžeme zájemcům poskytnout a popřípadě je s nimi rozebrat,“ vysvětlil Milan Hrubý.

 

 

Společnost Agrocar je připravena předvést techniku Scag v prostředí u potenciálních zákazníků, kteří si mohou stroje sami vyzkoušet, popřípadě i na jeden den zdarma zapůjčit. K prodeji patří i poradenství a servis prostřednictvím autorizovaných zástupců do 24 hodin po celé České republice. Financování se může odehrávat formou úvěru či leasingu. Bezesporu příjemná pro města a obce je možnost nákupu techniky s nulovým navýšením.

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 5/10 časopisu Komunální technika

Autor: Jan Kroupa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down