14.12.2020 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Provoz výkonného drtiče odpadu zahájen

Začátkem listopadu spustila společnost SAKO Brno provoz velkokapacitního drtiče odpadu, který dokáže podrtit až 25 tun odpadu za hodinu. Moderní drtič dánské firmy Metso byl po měsíci montáže a zkušebního provozu usazen spolu s novým dopravníkem. Celková investice do projektu nového drtiče je ve výši 23 mil. Kč a jde o největší investici společnosti SAKO Brno v tomto roce.

„Nový drtič je dalším prvkem postupné modernizace odpadového hospodářství v Brně. Zásadním úkolem městské společnosti SAKO je předcházet skládkování odpadu, a to možná tím nejšetrnějším možným způsobem. Odpad je cennou surovinou, kterou i díky novému drtiči dokážeme efektivně a ekologicky přeměnit na teplo či elektřinu,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

„S novým drtičem budeme schopni odpad zpracovávat téměř třikrát rychleji než doposud. Kromě běžného komunálního odpadu si jeho nože poradí s odolnými materiály, velkými pařezy, i například železničními pražci, které díky tomu nemusí končit na skládkách. Jeho chod bude méně náročný na údržbu a spotřebu energie než předchozí typ a nedojde k žádnému zvýšení hlučnosti provozu,“ uvádí Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Drtičem bude procházet nejen velkoobjemový nerecyklovatelný směsný odpad, ale především odpad ze sběrných středisek odpadu, určený pro výrobu elektřiny a tepla v rámci ZEVO (Zařízení na energetické využívání odpadu). SAKO Brno tak reaguje na situaci, kdy každým rokem přibývá množství objemného odpadu na sběrných střediscích. Zatímco v roce 2012 bylo ze sběrných středisek svezeno sedm tisíc tun odpadu, v loňském roce výše dosáhla až 13 tisíc tun objemného odpadu. Město Brno je unikátní v počtu sběrných středisek dostupných pro občany, celkem jich funguje 37 a další tři jsou ve výstavbě, například na ulici Sochorova v brněnských Žabovřeskách.*

Více v časopisu Komunální technika 12/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down