11.02.2013 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Profi nářadí plné energie

Zajímavé pomocníky pro města, obce, podniky komunálních služeb a subjekty zabývající se údržbou zeleně představila firma Adacom, s. r. o. Zhruba před rokem začala dovážet elektrické ruční nářadí s bohatým výběrem příslušenství od francouzského výrobce Pellenc.

Přenosné nástroje na baterie vyvíjí, vyrábí a prodává tato společnost jako první na světě již od roku 1987. Za tu dobu udělala dlouhý krok vpřed a hlavními výhodami její současné profi techniky jsou především speciální Li-Ion baterie a lehké a výkonné motory.

Potichu a bez emisí

Výsledkem dlouholetého vývoje je vysoký výkon, široká paleta příslušenství a ve srovnání s technikou na spalovací motor především tichý provoz a nulové emise. U bateriového nářadí navíc odpadají problémy se startováním například v chladu a kromě minimálního množství oleje na mazání pilového řetězu není třeba řešit otázku pohonných hmot a maziv. Pellenc uvádí, že denní provozní náklady se pohybují kolem 3,5 Kč, a za celou dobu provozu ušetří baterie asi 3000 l benzínu a 60 l oleje.
V nabídce najdeme příslušenství pro všechny činnosti spojené s údržbou zeleně, tedy prořezávací pily, křovinořezy (se strunou či vyžínacími kotouči), plotostřihy – všechnu zmíněnou techniku i v tyčové a teleskopické variantě pro práci ve výškách, dále fukar, sadařské nůžky, plečku a sklízeč oliv.

Unikátní baterie i motor

Výhodou Li-Ion baterií je vysoká kapacita, konstantní výkon, kompatibilita pro všechno nářadí, dlouhá životnost a nízká hmotnost. Výrobce deklaruje minimálně 800 až 1200 (POLY 5) cyklů plného nabití a vybití. Nabitá baterie vydrží šest hodin čisté práce (bez vypínání a zapínání) s energeticky nejnáročnějším nářadím – fukarem; s nejméně náročným nářadím (nůžkami) lze pracovat na jedno nabití až sedm dní. Indikátor ukazuje nabití v procentech. Protože baterie nemá paměťový efekt, je možné ji dobít kdykoliv. Je vybavena inteligentním systémem, umožní doplnit pouze chybějící kapacitu.
Nabití ze sítě (lze nabíjet i s pomocí solárních článků) trvá zhruba pět hodin a oznamuje ho hlášení 99 na displeji. Hodnota 00 naopak znamená, že je třeba přistoupit k okamžitému nabíjení. Pokud se baterie nevyužívají čtyři po sobě jdoucí dny, automaticky se vybijí, což prospívá jejich životnosti. Obsluha nosí baterii na zádech. Pět modelů se liší hmotností a výkonem. Nejlehčí baterie váží 2,4 kg a má kapacitu 0,2 KWh, nejsilnější o hmotnosti 6,1 kg má 0,8 KWh.
Baterie pohání motor malých rozměrů a hmotnosti s minimální ztrátou energie. Spojení s nářadím zajišťuje kabel. Lehké a pevné ergonomicky řešené pracovní nástroje jsou vyrobeny z kombinace uhlíkového vlákna a hořčíku.

Se silou uragánu

U testovaného ručního foukače na listí a odpad AiRion lze nastavit čtyři stupně výkonu od 200 do 550 W, jež indikuje stejný počet kontrolek; přídavnou funkci booster (750 W) je možné využívat krátkodobě k odstraňování těžšího odpadu. Rychlost proudění vzduchu se pohybuje od 37 do 61 m/s, jeho hodinový průtok přes výstupní trysku od 400 do 880 m3/h. Kromě značného výkonu (při zapnutí boosteru odletovaly větší kusy štěrku) je výhodou i možnost volby ovládání pravou či levou rukou.

Tvrdé větve neodolají

Pellenc vyrábí pět modelů plotostřihu Helion Universal o stejném výkonu 1200 W, hmotnosti 2,7 až 3,1 kg a s délkou střihu od 270 do 750 mm. Rukojeť lze natočit v rozmezí +/- 45 a 90°. Možné je využít čtyři možnosti nastavení rychlosti otáček od 1600 do 1900 střihů/min. v krocích po 100 střizích/min. Zubová mezera je 33 mm široká, výška zubů činí 24 mm. Plotostřihy se vyrábějí i na teleskopické tyči s dosahem tři metry. Testované nářadí s délkou střihu 630 mm příjemně překvapilo svou výkonností. Poradilo si i s tvrdým materiálem.

Výkon v bezpečí

K prořezávání dřevin slouží pila Selion C20 nebo její „pistolová“ varianta M12, obě o celkové hmotnosti zhruba 2,0 a 1,7 kg. Vodicí lišta je dlouhá 30 cm (12 palců). Maximální rychlost řetězu dosahuje 14,5 m/sec. Baterie vystačí podle typu na jednu až sedm hodin nepřetržité práce. Olejová nádržka pojme 25 cm3, díky elektronickému řízení průtoku je ho malá spotřeba.
Montáž a demontáž lišty a řetězu je velmi jednoduchá – díky vysunovacímu klíči není potřeba další nářadí. Ocenili jsme automatické napínání řetězu. Údržba pily je vůbec rychlá a jednoduchá. Precizní prvky bezpečnosti jsou dnes samozřejmostí. Pellenc vyrábí také pily na teleskopickém držáku s dosahem do tří metrů.

Pohoda bez únavy

Za zhruba dvouhodinovou práci jsme se s nářadím dokonale sžili. Při velmi častém vypínání a zapínání spojeném s výměnou nástavců a používání fukaru ukazoval indikátor nabití baterie 60, což je hodnota velmi slušná. Ocenili jsme snadné propojení baterie s příslušenstvím pomocí kabelu, již zmiňovaný vysoký výkon nářadí, jeho nízkou hmotnost a konstrukci s maximálním ohledem na ergonomii. Tyto přednosti si obsluha uvědomí hlavně při déletrvající práci nad hlavou. Také baterie při správném nastavení popruhů na zádech vůbec netíží, a tak o únavě nemůže být ani řeč.
Kladem jsou i velice srozumitelné návody na použití baterie i všech typů příslušenství s názorným obrazovým doprovodem, jimž musí rychle porozumět každý. U pil nechybí praktický návod na ostření zubů řetězu i doporučení pro práci na stromech se zvláštním důrazem na bezpečnost.
Pokud u některých výrobců platí, že papír snese všechno, přístup firmy Pellenc k uživatelům můžeme na základě osobní zkušenosti označit ve zkratce: co je psáno, to je dáno.

Popisek: Testu jsme podrobili foukač AiRion, prořezávací pilu Selion C20 a plotostřih Helion. Jako pohon sloužila baterie 700+ 15,4 Ah, 700Wh. Podrobnosti o tomto nářadí najdete také na: www.adacom.cz 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down