Profesionální ridery v roli celoročních a všestranných pomocníků

Přes vydatnou porci konzervatismu, který se v našich končinách v komunální sféře mnohde projevuje až tvrdošíjným lpěním na sekání zelených ploch se sběrem, vystupuje stále častěji do popředí rychlý, kvalitní a ekonomicky výhodný systém mulčování – ať už pravidelný čili intenzivní, nebo občasný, tedy extenzivní.

Protože oba uvedené způsoby mají smysl, není divu, že tomuto přístupu k údržbě travnatých ploch přichází na chuť stále víc v oboru zainteresovaných subjektů. Pro mulčování je vhodná široká škála techniky, ridery nevyjímaje. A co víc, s příslušnými pracovními doplňky jsou tyto „mašiny“ vhodnými pomocníky při celoroční údržbě měst, obcí, areálů a podobných lokalit. Podívejme se na ně podrobněji – především očima praxe.

Na úvod špetka teorie

Za poznatky o riderech Stiga v typických žlutých dresech jsme se vypravili do jedné z jejich tradičních bašt, Moravskoslezského kraje. Zde sídlí ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, několik kilometrů jihozápadně od Ostravy, firma Technika u Ivety manželů Ivety a Vladana Bajgerových. Ti své podnikání opřeli právě o značku Stiga, kterou opečovávají už déle než 13 let. Brzy přišli na to, že výhodou je široký sortiment kvalitní a bezporuchové techniky pro hobby i profi uživatele včetně včasných dodávek náhradních dílů, z nichž ty základní mají Bajgerovi skladem.

„Pro komunální služby jsou určené dva modely riderů – Park Pro 900 WX a 900 AWX. Oba mají motory Honda o obsahu 688 cm3, čelní žací ústrojí, kloubové řízení, dvě hydrostatické převodovky a pohon 4 x 4. Pracovní rychlost dosahuje až 9 km/h, pojezdová je 14 km/h. Model AWX má navíc dva hydraulické okruhy pro snadné ovládání čelního příslušenství. První typ přijde na necelých 250 000, druhý 320 000 korun. Pro chladné období je k dispozici kabina vyrobená podle požadavků Stigy českým dodavatelem. Včetně instalace stojí asi 150 000 korun. Výhodou je, že její montáž a demontáž potom zvládne uživatel vlastními silami za nanejvýš půl hodiny. Výměna pracovních nástavců, které jsou kompatibilní se staršími modely, zabere nanejvýš pět minut,“ uvedl Vladan Bajger.

Doplňky podle gusta

Z příslušenství jsou k riderům Stiga k dispozici dva druhy mulčovacího ústrojí s hydraulickou elektricky nastavitelnou výškou sečení z místa řidiče. Pro pravidelnou údržbu zeleně se používá třínožový nástavec se šířkou záběru 110 nebo 125 cm, který posekanou hmotu dokonale rozmělní a rovnoměrně zapraví do povrchu. Po odstranění mulčovací záslepky lze efektivně sekat i přerostlou trávu, která se rovněž pěkně nadrtí a poté hromadí do řádků. Nastavení servisní polohy žacího ústrojí do úhlu zhruba 70° zabere necelou minutu.

Alternativou ke křovinořezům je cepákový kladívkový mulčovač pro porost o výšce kolem jednoho metru včetně náletových dřevin. Z dalších doplňků najdeme v katalogu zametací kartáče se záběrem kolem 80 cm včetně verze se zásobníkem na smetky, rovné i šípové sněhové radlice, dvoustupňové frézy, talířové i válečkové sypače, sběrače trávy, listí a přívěsy.

„Jakmile si někdo vyzkouší kartáč, nic jiného především na úklid sněhu z úzkých chodníků, autobusových zastávek a dalších prostorově omezených míst nepoužívá. Podmínkou pro efektivní práci je vyjet včas a nenechat sníh ušlapat. Potom jsou komunikace černé a suché a není ani potřeba aplikovat posyp. Mnohde přicházejí uživatelé na výhody riderů za pochodu a pořizují si k nim průběžně další příslušenství,“ poznamenal Vladan Bajger.*

Foto Jan Kroupa a archiv/Stiga

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 2/2024)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down